Beyşehir (Konya) güneybatısının jeolojisi
- Tez No: 10394
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN SEYMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
ÖZET Orta Toroslarm kuzey kesiminde yer alan Beyşehir (Ko! güney ve güneybatısının stratigrafisi, yapısal jeolojisi ve jeoloji evriminin aydınlatılması bu çalışmada amaçlanmıştır, I İnceleme alanının en yaşlı birimini Otokton Geyikdağı Birli ğinde Alt- Orta Kambriyen yaşlı Çaltepe formasyonu oluşturur» Bu i birimin üzerine uyumlu olarak Ust Kambriyen- Alt Ordovisiyen yaşlı Seydişehir formasyonu gelmektedir. Alt Paleozoyik yaşlı Çaltepe ve Seydişehir formasyonlarını, Dikmentepe grubuna ait Dogger-Lütesi- yen yaşlı Asmakaklık formasyonu karbonatları transgresif olarak örtmektedir. Asmakaklık formasyonunun üzerinde ise Lütesiyende de nizin aniden derinleşmesiyle oluşan, grubun diğer bir birimini tem sil eden ve türbiditik nitelikli Orta Eosen yaşlı Büyükköprü formas yonu, uyumlu olarak bulunmaktadır. Bölgede allokton konumlu Bozkır Birliği Üst Kretase yaşlı pelajik çört-kireçtaşi ve flişoyid sökellerle temsil edilmektedir» Bu birliği oluşturan kireçtaşı bloklu karışık, inceleme alanında Lütesiyen yaşlı Büyükköprü formasyonu üzerine bindirmiş durumdadır. Yörenin bu tektonik gelişimi, Geç Eosen- Erken Miyosen zaman ara lığında meydana gelen.bindirme ve nap oluşumlarıyla ilgili görül müştür. Geç Miyosen ve sonrası yükselme evresini izleyecek tarzda etkinleşen blok faylanmalara bağlı olarak bölgede üst Pliyosen gö lü gelişmiş ve Karadiken formasyonuna ait gölsel çökeller, alttaki birimler üzerine uyumsuz olarak yığişrnıştır» İnceleme alanının en genç birimini ise Ruvaterner yaşlı alüvyon oluşturmaktadır. Alt Paleozoyik yaşlı birimler, Kaledoniyen dağoluşumunun et kisiyle kıvrımlı ve bindi rmeli yapılar kazanmış; Dogger- lütesiyen zaman aralığını temsil eden tüm birimlerde ise Alpin (Pireneyik)-ii- dağoluşum hareketlerine bağlı olarak kıvrımlarıma ve nap tektoniği ile faylar gelişmiştir. Ayrıca Genc-Tektonik (Ne o -Tektonik) hare ketlerin etkisiyle de, Üst Pliyosen çökellerinde eğim atımlı normal faylar ortaya çıkararak, bölge bu günkü yapısal görünümünü kazan mıştır» ABSTRACT The purpose of this study is to elucidate the stratigraphy, structural geology and geological evolution of the Beyşehir (KONYA) region located in the northern part of the central Taurides. The Lower-Middle Cambrian Çaltepe formation forms the oldest rock unit in the area. It is conformably overlain by the Upper Camb rian-Lower Ordovician Seydişehir formation. The Dogger-LUtetian As- makaklik and the Middle Eocene Büyükköprü formation of the Dikmente- pe group transgressivelys owerlay the Lower Paleozoic units. These rock units belong to the auto chthonous Geyikdağı tectonic unit, seen as a tectonic melange nappe, rests on the Geyikdağı unit in the regi on. This unit is composed of Upper Cretaceous -aged pelagic limestone, radiolarite and flyschoid sediments in a chaotic structure with some blocks of limestone. The tectonic emplacement of the Bozkır unit has been interpreted as having taken place in pre-Late Miocene time, du ring the development of nappe structures in the Taurus belt. After the stages of uplifting and block -faulting during Late Miocene, Pliocene lake environment reigned in the area, and the la custrine sediments of the Karadiken formation were unconformably de posited on the older stratigraphic units. At Last, Quoternary allu viums have occurred as the youngest formations of the area. It is put foreward that the Lower Paleozoic sediments gained their folded and thrusted strustures by the Caledonian-age orogeny,-iii- but the Dogger-Liitetian-aged formations of the continental margin and over-thrusted by the Alpine (Pirenean) movements. It is also observed that Pliocene lake deposits were effected by the neo-tec- tonic events which produced dip-slip normal faults, and the regi on gained its present structural appearance.
Özet (Çeviri)