Ahmet Rasim'in 'Muharrir, şair, edib' adlı eserinin transkripsiyonlu metni
Ahmet Rasim of 'author, poet, literary man' which is of his most important work
- Tez No: 103941
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NECATİ AKSANYAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
VI ÖZET 1865-1932 yıllan arasında yaşamını sürdüren Ahmet Rasim, Ahmet Midhat'ın teşvikiyle yazı hayatına başlamış ve o yolda büyük basanlar elde etmiştir. Ahmet Midhat'tan aldığı teşvikle hemen hemen her konuda kalemini kullanan Ahmet Rasim, gerçekten de önemli basanlar elde etmiştir. Ahmet Rasim'in önemli eserlerinden birisi olan“Muharrir, Şair, Edib”devrin birçok önemli hadisesine temas etmesi bakımından önemli bir yere sahiptir. Eser, Ahmet Rasim'in matbuat hatıralannı içermektedir. Ahmet Rasim, çocukluk hayatından başlayarak başından geçen bazı ilginç olaylan anlatır. Yazar, Daruşşafaka'da okurken başından geçen olaylan ve hatıralan; orada arkadaşlanyla geçirdiği maceralı günlerini kendine mahsus üslubuyla anlatır. Arkadaşlarıyla geçirdiği günleri anlatırken okuldaki hocalann sertliğinden bahseder ve aruza olan ilgisizliğini vurgular. Daruşşafaka'da gazete ve dergi sokmak yasaktır. Ahmet Rasim, oraya dergi ve gazeteleri ne şekilde soktuklannı anlatır ve yetişme tarzına değinir. Dönemin meşhurlan olan Şinasi, Namık Kemal, Recaizâde, Abdülhak Hamid gibi simalardan bahseder. Kendisinin çok etkilendiği Ahmet Midhat'a, geniş yer verir. Onun romanlanna değinir. Ahmet Rasim, devrin bir çok yazar ve şairinden bahsettiği gibi Türk edebiyatında daha önceki devirlerde meşhur olan şahsiyetlerden de sözeder. Aynca devrin padişahlanndan Abdülaziz ve II.Abdülhamit'ten ve devirlerinde uygulanan baskılardan, sansürden, hafiyelerden sözeder ve bu konularda şahit olduğu önemli bazı hadiseleri nakleder. Yazı hayatından uzunca sözeden Ahmet Rasim, işe bir tercüme ile başladığını söyler. İlk yayınlanan yazısından dolayı çevresinin onu birçok iltifatlarla tebrik ettiklerine değinir. Ahmet Midhat'la ilk karşılaşmasını da anlatmadan geçemez. Eserinde devrin birçok yazar ve şairine yer veren Ahmet Rasim, edebiyat münakaşalanna da değinir. Eser, 1342/1924 tarihinde Arap harfleriyle basılmıştır. 24 bölüm ve 216 sayfadan oluşan eserin her bölümü rakamlarla belirtilmiş ve bazı bölümlere başlıklar da konmuştur. Çalışmamız, iki bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde ulaşabildiğimiz kaynaklar ışığında yazann hayatı, sanatı, edebî kişiliği ve eserlerine aynlmıştır. İkinci bölüm ise, incelediğimiz eserin transkipsiyonlu metni oluşturmaktadır. Aynca çalışmamızın İndeksi de hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
VII ABSTRACT Ahmet Rasim who lived between 1865-1932 has begun writing with Ahmet Midhat's using his pen almost in all subjects got really an important accomplishment. 'Muharrir (Author), Şair (Poet), Edip (Literary Man) 'which is one of his most important work, has a different importance because of mentioning occurances of the it's period. Ahmet Rasim, beginning from his childhood, tells us some interesting stories which he lived. The writer, tells us in his own style his memories and interesting events which he lived, the adventurous days spending with his friends in that school he mentions the mercilessness of the teachers and the uninterestedness to 'Aruz', which is a prosody written according to the rules of classical Ottoman poetry. It is forbidden to get newspapers in, into the school. Ahmet Rasim tells the way how he got the newspapers and magazines in and the condition he grew up. He gives us information about persons like Şinasi, Namık Kemal, Recaizade, Abdülhak Hamid. He gives great importance to Ahmet Midhat from whom he influenced and mentions his novels. Ahmet Rasim who tells us about the important writers and poets of his era,mentions the people who were famous in the former era of Turkish literature. Separately, he writes about the sultans Abdiilaziz and II. Abdülhamit and the constraint, the cencorship, carried out by them in their period, the investigators of the sultans and some important cases which he witnessed. Ahmet Rasim, mentioning for long about his writting life, says that he begun with a translation and mentions the congrulations from his surroundings according to his first writting which was published. He cannot refrain from telling his meeting with Ahmet Midhat. Ahmet Rasim, mentioning many of the writers and poets, touchs on many literary arguments. The work is written in 1342 (Hegira) / 1924 (Christian Era) in Arabic alphabet. Every part of the work is revealed with numbers which is constituted from 24 chapters and 216 pages, and some headings are added in some divisions. Our work is formed from two parts. In the first part we mentioned about the authors life, art, literature personality and his writings. The transcritioned text constitutes the second part of the work which we research.Besides an index is prepared for our study.