Yönetim bilgi sistemleri ve bilişim teknolojilerine göre Türk bankacılık sisteminin yeniden yapılandırılması ve bir uygulama
Re-engineering of Turkish banking system according to the information technologies and management information systems and an example practice
  1. Tez No: 103940
  2. Yazar: BİLGE KAĞAN BARBAROS
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ORHAN ELMACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Yönetimi ve Organizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 256
Özet
ÖZET Son yıllarda, küreselleşme olgusunun literatürümüze girmesiyle ve bilginin değerinin anlaşılmasıyla birlikte her sektörde çok hızlı bir yeniden yapılanma ve değişim yaşanmaktadır. Bu değişimin önüne geçmenin ya da değişimi ertelemenin, içinde bulunulan tam rekabet ortamında olanağı yoktur. Yaşanan değişimden en önce etkilenenlerden biri ise bilgi sistemleri ve teknolojileri, dolayısıyla bu bilgi teknolojilerini bünyelerine uygulayan organizasyonlardır. Değişim, organizasyonun içinde olduğu gibi örgüt dışmda da süregelmekte ve değişime uyum sağlayabilmek için işletmeler, organizasyonel değişimi kendi bünyelerinde gerçekleştirmek zorunda kalmaktadırlar. Değişimin direkt etkilediği sektörlerden biri olan finans ve bankacılık sektörü de, bu değişime kayıtsız kalmayarak organizasyon yapışım, yönetici düzeyini ve teknik altyapısını buna göre yeniden yapılandırma çabasma girişmiştir. Global normlara ve gelişen teknolojiye çabuk uyum sağlayabilecek yöneticileri, kendi bünyesinden ya da transfer yoluyla organizasyona adapte etme yolunu seçerek organizasyonun gelecek yönetimini oluşturmayı tasarlamıştır. Öyle ki bankalarda yöneticilerin, geleceği gören, çağdaş ve dinamik yapıya sahip, istikrarsızlık ortamında çalışabilen ve doğru zamanda doğru ve stratejik kararlar alabilen, problem çözme becerisine sahip, astlarıyla iyi ilişkiler kurabilen ve onları kendi aralarında organize edip, takım ruhunu işletmeye kazandırabilen,alamndaki gelişmeleri yakından takip edip, kurumun bünyesine adapte edebilecek bilgi ve deneyime sahip, çalışkan ; organizasyonun vizyonu, misyonu ve politikaları belirlenirken, organizasyonun yeniden yapılandırılmasında görev ve sorumluluk alabilecek ve iş tanımlan ve organizasyonunu astlarına aktarabilecek nitelikte olmaları en başta aranan şartlardır. Bilgi sistemini kurarak ast-üst arasında karar ilişkisini koordine eden Yönetim Bilgi Sistemi ise banka yönetimine, Karar Destek Sistemleri ve Uzman Sistemler yardımıyla bilgi desteği sağlayan bir işlev görür. Değişimin planlanması, organizasyonu, koordinasyonu ve denetiminin en rasyonel biçimde gerçekleşmesiyle değişimin yönetimi sağlanacaktır. Bu yolla bankaların çağın değişen koşullarına göre etkin yönetimi sağlanmış ve bu yönetimi sağlayacak değişen yönetici profili belirlenmiş olacaktır.
Özet (Çeviri)
vu ABSTRACT In recent years, understanding of knowledge's value and owing to participate to our literature of globalism concept, in every sector, it has been living a speedy reengineering and alteration. It is not possible to postpone or prevent this alteration, inside the total competitive conditions now. One of the influences, from the continuos changing, first of all, is information systems and technologies, because of this, it is organizations want to evaluate to their organization structures this information technologies.The alteration, has been continues as inside the organization as outside the organisation and to be able to adapt this alteration, organizations has been to having realize organizational alteration in their structures. Finance and banking sector, one of the sectors had been effected direct by the change, not to close this changing,it has started to dealing with to reengineering as this changes, manager level, organizational structure and technical infrastructure. Managers that it will be comply adapt fastly, to global norms and developing technology, it has been select their own firm or with transfer, it had been designed to evolve organisations future management staff. As if, in banks managers have to some qualifications. These qualifications ; to saw the future, to have the contemporary and dynamic structure, can be working on stability position, can be taking true and strategic decisions on the right time, to have qualification that problem solving, can be set up good relations with other personnel and to organize them and own between, can be win team spirit to organisation, can be view in his area's development, to have a knowledge and infrastructure that can be adapt to organization, hardworking, senstive; when the determine organization's vision, mission and politics, he will be take a mission and responsibility about the reengineering of organization, to have a qualification transfe to work eplanations and organisation. Management Information System that setup information technology and coordinate decision relation between workers and top management, to bank managemet is doing knowledge support help with Decision Support Systems and Expert Systems. Change's Management, will have give to deal with a realized in a most rational thing of change's planning, organization, coordination and testing. In this way, according to era's changing conditions effective, change management had been provided and will had been determine changing manager profile will be dealing provide this management.