Halit Fahri Ozansoy'un makaleleri
Halit Fahri Ozansoy's articles
- Tez No: 103942
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ABDULLAH ACEHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 331
Özet
ÖZET Çalışmamız Halit Fahri Ozansoy'un çeşitli gazete ve dergilerde yazdığı makaleleri içermektedir. İstanbul'da doğan Halit Fahri Ozansoy, Galatasaray Sultanisi'ni bitirdikten sonra, Milli Eğitim ordusuna katılarak çeşitli liselerde Türkçe ve edebiyat öğretmenliği yaptı. İstanbul Şehir Tiyatrosu Edebi Kurulu'nda çalıştı ve Türk Tiyatrosu dergisinde yazı işleri müdürlüğü yaptı. Manzum piyesleri ve şiirleriyle tanınan Ozansoy“beş hececiler”içinde hece veznini ilk işleyenlerdendir.“Paravan”,“Balkonda Saatler”adlı şiir kitabı,“On Yılın Destanı”,“Baykuş”“Sönen Kandiller”,“Nedim”,“Hayalet”,“Bir Dolaptır Dönüyor”başlıca manzum piyesleridir.“Edebiyatçılar Geçiyor”adlı bir de hatıra kitabı vardır. Çalışmamızda Halit Fahri Ozansoy'un gazete ve dergi köşelerinde kalmış makalelerini kronolojik sırası ile inceledik. Makalelerinin hepsini almadık, bir seçme yaparak daha çok popüler olan makalelerini seçtik. Amacımız Halit Fahri Ozansoy'un gazete ve dergi köşelerinde kalmış makalelerini sanat ve edebiyat dünyasına tanıtmak, onun edebiyat tarihimize ışık tutacak olan, am kitaplarında yer almayan hatıralarından hareketle edebiyat dünyamıza ışık tutmaktır. Ayrıca yine makalelerinden hareketle sanat ve edebiyat görüşünün ortaya çıkmasına katkıda bulunmaktır. Çalışmamızın sonuç bölümünden sonra ise tezimizi hazırlarken yararlandığımız kaynakların bir listesini verdik. Tezimiz baştan sona kadar Halit Fahri Ozansoy'un çeşitli gazete ve dergilerde yer alan makalelerini içermektedir. Dolayısıyla zaman içinde değişen edebiyat dünyasında Halit Fahri Ozansoy'un çizgisini göz önüne sermektedir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Our study incudes the articles written by Halit Fahri Ozansoy that are publisted in various newspaper and magazines. After graduating, from Galatasaray Sultanic, Halit Fahri Ozansoy, who was born in Istanbul, became Turkish and Literature teacher by joining National Education Army. He worked in the literary instituion of Istanbul City Theatre and run the writing directory of Turkish Theatre Magazine. Ozansoy who is known writh his plays in verse and poems, is one of the first members of“Beş hececiler”who used syllabic meter.“Paravan”,“Balkonda Saatler”are among his poems and“On Yılın Destanı”, 'Baykuş“, ”Sönen Kandiller“, ”Nedim“, ”Hayalet“ and ”Bir Dolaptır Dönüyor“ are is main plays in verse. And near these he has a memory book called ”Edebiyatçılar Geçiyor" as well. İn the part of our thesis, we examined his articles in a cronologic order that remained at the corners of newspaper and magazines. We didn't include all of his articles into our study. By making a selection we mostly focused on popular ones. Our aim is to present his articles that remained at the corners of newspaper and magazines, to handle a light to our literature world by moving through his memories which didn't take place in his memory books. İn addition to these aims we want to make a contribution of his views presenting on art and literature. And after the final part of our study, we gave the list of sources from which we benefited while prepairing our thesis. From the beginning to end, our thesis includes Halit Fahri Ozansoy' s articles that took place in varied newspaper and magazines. Consequently, it puts on his line in front of the eyes.