Sarayköy-Dereli-Üreğil (Ankara) yörelerinin jeolojisi ve petrografisi
  1. Tez No: 10396
  2. Yazar: İSKENDER BEDRİ ÖZGÜR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL BAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeoloji Mühendisliği, Geological Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeoloji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
İnceleme alanı Ankara `nın kuzeybatısında, Beypazarı il çesinin kuzeyinde bulunmakta olup, Tersiyer volkanitleriyle 2 kaplıdır. Yaklaşık 150 km 'İlk bir alanda yer alan bu volka nitlerin üç farklı evrede oluştukları belirlenmiş, aglomera ve tifleri ayırlanmış ve bu birimler üzerinde petrografik ve petrokimyasal çalışmalar yapılarak kökensel yoruma gidilmiştir. Bölgedeki volkanitlerin genellikle ortaç karakterli ol dukları belirlenerek andezit olarak adlandırılmıştır. Andezit ler içerdikleri mafik minerallere göre; andezit, ojit-andezit, hornblend-andezit ve biyotit-andezit olmak üzere dört bölüme ayrılmıştır. İnceleme sahasında bulunan ve dar bir alanda gö rülen bazaltlar da ayrı bir petrografik bölümü oluşturur. Yine volkanitlerin kimyasal sonuçlarının diyagramlarda değerlendirilmesi sonucu; andezit, dasit, riyodasit, trakit ve trakiandezit olarak isimlendirilmişlerdir. Petrokimyasal yorumlamalar ile volkanitlerin kabuk kökenli, kalkalkalen nitelikli magmaya ait oldukları belirlenmiştir. Çalışma sahasında çökel olarak Üst Miyosen yaşlı gölsel çökeller, yamaç molozu ve güncel alüvyonlar görülür. Bunların yanında çalışılan sahanın yapısal jeolojisi, jeolojik evrimi ve ekonomik jeolojisine değinilmiştir.
Özet (Çeviri)
' '' ':'_:'.''J*'*' ^f“”4*, ;v ABSTHACzi It was studied on Tertiary volcanics approximately 150 km in the investigating region, northwest of Ankara and nor thern part of Beypazarı Town. Volcanics are distinguished to- three different eras. It had been acquired an original comra- ent by doing petrographic and petrochemical works on the dis tinguished agglomerate and tuffs. Characteristics of the volcanics in this region are gen erally neuter. These volcanics are diverged into four sectio ns on its own. Those are; andesite, aujite-andesite, hornlen- de-andesite, biotite-andesite, according to their mafic mine ral contents. A narrow field in the investigating zone is co mposed of basalts that is formed another petrographic ^roup. As a result of evaluation by chemical reaction with vol canics have different names. Those are; andesite, dacite, ri- yodacite, trachyte and trachyandesite. petrochemical comments and volcanics that originated from the crust are determined as derived from calc-ulcaline magma. Upper Idiocene ag“:d lacustrine sedimeuzs, sere,: deposits ana recent alluviums are seen in the field, furthermore, tec tonics, geological evolution an”economical ^ealogy ox the area had been investigated. or