Türk Silahlı Kuvvetleri'nde görev yapan muvazzaf subay ve astsuubayların iş doyumu, yaşam doyumu ve iş streslerinin analizi
- Tez No: 103972
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİYE MAVİLİ AKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bu çalışmanın temel amacı kurum/karargah ve kıt'a da çalışan muvazzaf subay-astsubay(kadı n/erkek) grubunun İş Doyumu, Yaşam Doyumu ve İş Stresi açısından karşılaştırmalı durum değerlendirmesini yapmaktır. Bu çalışma toplam 69 sorudan oluşan soru kağıdının (kişisel bilgiler 26, iş stresi ölçeği 7 soru, iş doyumu ölçeği 36 soru) 201 kişilik bir gruba uygulanması sonucu elde edilen verilere dayanmaktadır. Bu konuda Türkiye'de ve dünyada az sayıda çalışmanın olması bu çalışmanın önemini arttırmaktadır. Bu araştırmadan elde edilecek bulguların, Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan muvazzaf personelin İş Doyumu, Yaşam Doyumu ve İş Streslerinin ne düzeyde olduğunun belirlenmesinde ve buna göre sunulacak önerilerle personelin bu konulardaki doyum düzelerinin arttırılmasında, stres düzeylerinin düşürülmesinde faydalı olacağı düşünülmektedir Araştırmanın birinci bölümünde İş Doyumu, Yaşam Doyumu ve İş Stresi kavramlarının kuramsal yapısı yer almaktadır. İkinci bölümde, araştırmanın yöntemi anlatılmaktadır. Üçüncü bölümde, yapılan analizlerin bulguları ve dördüncü bölümde de sonuç ve öneriler bulunmaktadır. Araştırmadan elde edilen bazı önemli sonuçlar şunlardır: Türk Silahlı Kuvvetlerinde görev yapan muvazzaf subay ve astsubayların, İş Doyumu ve Yaşam Doyumu düzeyleri beklenenden yüksek çıkarken, İş Stres düzeyleri de beklenenin altındadır. İş Doyumu, Yaşam Doyumu ve İş Stresinin kendi arasında yapılan istatistiki analizler bize bu kavramların birbirleri ile yakından ilişkili olduğunu göstermiştir. Yaş ile İş doyumu arasında pozitif yönlü bir korelasyon olduğu, hizmet yılı ile İş Stresi arasında negatif yönlü bir korelasyon olduğu, hizmet yılı ile İş Doyumu arasında da yine pozitif yönlü bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Yine, örgüt tarafından takdir edilme düzeyi ile İş Doyumu ve Yaşam Doyumu arasında, pozitif yönlü birkorelasyon olduğu, ve örgüt tarafından takdir edilme düzeyi ile İş stresi arasında da, negatif yönlü bir korelasyon olduğu tespit edilmiştir. Buna ek olarak ödül alanlarla almayanlar arasında, çocuklarının subay/astsubay olmasını isteyenler ile istemeyenler arasında ve mümkün olsa başka meslekte çalışmak isteyenler ile istemeyenler arasında da İş Doyumu, Yaşam Doyumu ve İş Stresi arasında anlamlı bir farklılaşmanın olduğu göze çarpmaktadır. Örneklem grubunun rütbe ile; İş doyumu, Yaşam Doyumu ve İş stresi arasında herhangi bir anlamlı ilişki bulunamamıştır. Yine grubun cinsiyete, medeni hale, meslek eğitiminde yeterlilik yada yetersizlik duygusuna göre, İş doyumu, Yaşam Doyumu ve İş stresinin değişmediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The major goal of this study is to make comparative evaluation of the circumstances with regard to job satisfaction, life satisfaction and the work stress of regular officers/noncommissioned officers (male/female) working at the corparation/headquartes and the detachment. This study depens on the data gathered by applying a 69- question survey (26 for personal information, 7 for work stress, and 36 for job satisfaction) to a sample of 201. The fact that there are very few studies on this subject increases the importance of this study. It is believed that the findings of this study will enable us to determine the level of job satisfaction, life satisfaction and work stress of regular officers/noncommisioned officers working at the corparation/headquartes and the detachment. It will also help us to increase the level of satisfaction and to decrease the level of stress. The first chapter consists of three main subtitles: job satisfaction, life satisfaction and work stress. In the second chapter, the method of the study is explained, the third chapter includes the findings and discussions, and the last chapter contains the results and some suggestions. Some important results achived by the study are as followed: Although job satisfaction and life satisfaction levels of the regular officers and noncommissioned officers working for the Turkish Armed Forces are over expectations, the level of work stress is less than what was expected The analysis of the statistics among job satisfaction, life satisfaction and work stress showed us that there is a close relationship among these concepts. It has been determined that there is a positive correlation between working period and work stress, and there is also a positive correlation between working period and job satisfaction. It has also been discovered that there is a positive correlation between job satisfaction, life satisfaction and praise by IV-the organization. On the other hand there is a negative correlation between work stress and praise. In addition, there are distinct job satisfaction, life satisfaction, work stress differences between the praised and non-praised officers, between the ones who wanted their children to be officers and the ones who didn't want their children to become military personnel and between the ones who would like to do another job if possible and the ones who have never considered changing their jobs No meaningful relationship between the rank of sample group and their job satisfaction, life satisfaction and work stress could be observed. It has also been determined that job satisfaction, life satisfaction and work stress levels are not affected by gender, marital status and professional suffiency or insuffiency.