İşletme bütçeleri ve ASELSAN uygulaması
- Tez No: 103975
- Danışmanlar: PROF. DR. M. SELÇUK USLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Başkent Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
ÖZET Modern işletmelerde yönetimin görevi, işletme amaçlarını gerçekleştirecek biçimde, işletme faaliyetlerini planlamak, örgütlemek ve kontrol etmektir. Bütçe de, en basit tanımıyla, belirli zaman aralığı içinde kaynakların nasıl kazanılacağını ve nasıl kullanılacağını gösteren finansal bir plandır. İşletmeler serbest rekabetin geçerli olduğu ortamlarda ayakta kalabilmek ve kuruluşlarından itibaren varlıklarını sürdürebilmek için planlamaya büyük önem vermek zorundadırlar. İşletme bütçesi, bütçe, plan, kar planlaması gibi deyimlerle de ifade edilmektedir. İşletme bütçeleri yönetim fonksiyonları olan planlama, örgütleme, yürütme, koordine etme ve denetleme ile ilişki içindedir. Bütçe her işletmeye uygulanabilir olsa da, bütçe için belirli koşulların var olması sağlıklı bütçeleme için gereklidir. Bunlar işletmenin organizasyonu, yetki ve sorumlulukların tanımlanmış olması, muhasebe düzeni (hesap planı) ve bütçenin yönetimce desteklenmesidir. Ayrıca bütçe hedeflerinin çalışanlarca benimsenip kabul edilmesi gerekmektedir. İşletme bütçelerinin yararlarına karşın kısıtları da vardır. Yanlış tahminlerin yapılması, kısa bir zaman dilimi içerisinde hazırlanması, esasları konusunda çalışanların tam olarak bilgilendirilememesi, bütçenin yönetim aracı olduğu unutulup yönetimin yerine konulması, bütçeyi uygulayabilecek yüksek nitelikli personel bulunamaması, esnek bir bütçe oluşturulamaması bütçelerin kısıtları olarak değerlendirilebilir. Bunlar gözardı edildiğinde yanılgılara yol açar. MBir yönetim aracı olarak bütçelerden gerektiği gibi yararlanabilmek için belirli kurallara uygun hazırlanmaları gerekir. Bunlar; bütünlük ilkesi, birlik ilkesi, merkezcilik ilkesi, şeffaflık ilkesi, kesinlik ilkesi, uzmanlaşma ilkesi, dönemsellik ilkesi, maddi önem ve iktisadilik ilkesidir. İşletme Bütçeleri ve Aselsan Uygulaması konulu tez çalışmamda her konuda benden değerli katkılarını esirgemeyen başta hocam Prof. Dr. M. Selçuk USLU olmak üzere, Kara Harp Okulundaki saygıdeğer komutanlarım ve arkadaşlarıma ve tez çalışmamda her türlü desteği sağlayan ve beni anlayışla karşılayan eşim ve aileme sonsuz teşekkürlerimi bir borç bilirim. Bülent YILMAZ vu
Özet (Çeviri)
ABSTRACT The duty of the management in modern business enterprises, is planing, organizing and controlling the activities of the administration, so as to realize the main purpose of the administration. Basically, budget is a financial plan which indicates in a spesific period, how sources will be acquired and used. The environments where free competition is valid to be able to survive, administrations must give attention to planning. The idioms such as budget, plan, profit planning are used to express business enterprise budget. It is in relation with planning, organizing, performing, coordinating and controlling which are the functions of the management. Budget can be applied to every administration, however there must be some spesific conditions for a healthy budget. Organization of the administration, permissions and responsibilities must be well defined, accounting plan and budget must be supported by the management, the targets of the budget must be adopted and accepted by the workers. These are the spesific conditions for a healthy budget. Beside the benefits of the budgets, it has also deficiencies. Making wrong estimations, prepared in a little time period, not giving enough information to the workers, forgetting that budget is a management tool and treating if as the management itself, couldn't find high quallity workers to apply the budget, couldn't form a flexible budget are some of the deficiencies of the budget. Errors will accur if these deficiencies are overlooked. MilThe benefit from budgets as a management tool, they must be formed acording to some rules such as completiness principle, unity principle, centralization principle, transparency principle, certainty principle, specialization principle periodic time principle, cash principle and economic principle. In my thesis about“Business Enterprise Budget and Aselsan Application”, in particular I would like to express my thanks to my teacher Prof. Dr. M. Selçuk USLU who never avoids from contributing to my thesis, also I wold like to thank all my respected commander and my friends in K.H.O. for their interest and also my family and my wife for their encouragement. Bülent YILMAZ IX