Üretim fonksiyonları ve eğitimin üretim fonksiyonunun tahmin edilmesi
  1. Tez No: 103974
  2. Yazar: CÜNEYT SEVİM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HAKKI SOYLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Başkent Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu çalışmanın amacı, belli başlı üretim fonksiyonlarının özelliklerini ve“Eğitimin Üretim Fonksiyonu”nu incelemektir. Kara Harp Okulu'nda öğrencinin akademik başarısına tesir eden aile ve öğrenci girdileri doğrusal, yarı logaritmik ve Cobb-Douglas üretim fonksiyonları yardımıyla analiz edilmiştir, öğrenci ihtiyaçlarının devlet tarafından karşılandığı bir yatılı okul olan Harp Okulu'nda, tahmin edilen model, öğrencinin akademik başarısında öğrenci girdilerinin aile girdilerinden daha önemli olduğunu ortaya koymuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to analyze the properties of the three main production functions and“Educational Production Function”. The factors that affect the academic success of students such as family and students own efforts are the related inputs analyzed with linear, semi-logaritmic and Cobb- Douglas production functions for the Army Academy. The estimated model showed that student-related inputs have more impact on the academic success of students than family-related inputs in the Army Academy in which every requirement of the students are met by the government.