Ba0.2Si02-Li20.2Si02 camlarının kontrollü kristalizasyonu
Controlled crystallization of Ba02.2Si02-Li0.2Si02 glasses
  1. Tez No: 103982
  2. Yazar: BURCU ERTUĞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM DEMİRKESEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, BaO-Li20-Si02 sisteminde, Ba0.2SiC>2 and Lİ2O.2SİO2 faz denge doğrusu üzerinde kalan, bileşimlerin camlaşma ve kontrollü kristalizasyon davranışlarının incelenmesidir. Amorf faz ayrışması gösteren BaO-SiÛ2 and Lİ2O-SİO2, sistemlerine ait camlar pek çok araştırmacı tarafından incelenmiştir. Bu araştırmalarda, cam bileşimi ve çekirdeklendiricinin BaO-Si02 ve Lİ2O-SİO2 içinde amorf faz ayrışması üzerine etkileri ve amorf faz ayrışmasının kristalleşme davranışları üzerine etkisi incelenmiştir. Bu çalışmada ise, BS2 ve LS2 fazlarını birlikte içeren camlarda amorf faz ayrışması ve bu camların kontrollü kristalizasyon davranışları DTA ( Differensiyel Termal Analiz), SEM ( Taramalı Elektron Mikroskobu) and XRD (X-Işınlan Difraksiyonu) yardımıyla incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
SUMMARY The aim of this research is to examine the vitrification and controlled crystallization behaviour of the compositions, Ba0.2Si02-Li20.2Si02, in BaO-Lİ20-SiC>2 system. Glasses in the binary systems, BaO-SiÛ2 and Lİ2O-SİG7, which exhibit amorphous phase separation, have been examined by several researchers. In these researches, the effects of the glass composition and the nucleating agents on the amorphous phase seperation in BaO-Si02 and Lİ2O-SİO7 glasses and the effect of the amorphous phase seperation on the crystallization behaviour have been studied. In this research, amorphous phase seperation in glasses which contain BS2 and LS2 phases together and controled crystallization behaviours of these particular glasses were examined by DTA ( Differential Thermal Analysis), SEM ( Scanning Electron Microscope) and XRD (X-Ray Diffraction). YJg, tiJK5EK!N&ÇT>?fi mm