Liderlik, liderlik tarzları ve bir uygulama
Leadership, leadership stylesand an application
  1. Tez No: 103984
  2. Yazar: AHMET MUSTAFA DİNDAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL HAKKI BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 213
Özet
ÖZET Liderlik, uzun yıllardan beri hem işletmeciler için hem de araştırmacılar için oldukça ilgi çekici bir konu olmuştur. Liderler şirketleri, devletleri ve imparatorlukları yöneten büyük, güçlü, dinamik kişilerdir. Bazen ülkelerin yapısını değiştirdikleri gibi işletmelerde çok büyük değişimler başlattıkları da görülür. Aslında liderlik gizemli, esrarengiz, kimsenin ulaşamayacağı bir şey değildir. Her organizasyonda, her toplumda, izleyenlerin olduğu her grupta muhakkak bir lider de vardır. Liderlik, potansiyel gücü mantıklı yöne çeviren, amaçlara ulaşmak için gereken motivasyon ve enerjiyi başkalarına veren, onları hedeflerine ulaştıran bir özellik olarak tanımlanabilir. Liderlik ve yöneticilik aslında birbirlerinden ayrıdırlar fakat sistemi bütünlerler. Her ikisi de bazen faydalı olabilir fakat günümüz iş hayatında liderlik ihtiyacı her zamankinden daha ağır basmıştır. Liderlik farklıdır. Her zaman için, büyük vizyonlara erişmek ender görülen bir enerji patlamasını gerektirir. Motivasyon ve esin insanlara enerji verir ve bunu, kontrol mekanizmaları gibi insanları doğru yöne çekerek değil; kazanım, ait olma duygusu, kabul görme, özsaygı, kendi yaşamını kontrol edebilme duygusu ve kendi ideallerine uygun yaşama yeteneği gibi temel insani ihtiyaçları karşılayarak yapar. Bu duygular bizi derinden etkiler ve güçlü bir yanıt vermemize neden olur. Her liderin kendine has bir tarzı olabilir. Fakat araştırmalar sonucunda bu tarzlar belirli kalıplara sokulmaya çalışılmış, bazı ayırımlar yapılmıştır. Bu ayırımlardan biri de Hickman'ın liderlik ve yöneticilik tarzı ayırımıdır. Bu tez çalışmasında bu ayırıma göre yine Hickman tarafından hazırlanan bir anket Kuralkan holding çalışanlarına uygulanmış, liderlik tarzları tespit edilmeye çalışılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY LEADERSHIP, LEADERSHIP STYLES AND AN APPLICATION Leadership is a subject that has long excited interest among scholars and business people alike. The term connotes images of powerful, dynamic individuals who direct corporate empires or shape the course of nations. But leadership isn't mystical or mysterious and does not require having exotic personality traits. Indeed, leadership is exercised by people from the top to bottom of most organizations. Leadership may be defined as the process of giving meaningful direction to collective effort and causing willing effort to be expended to achieve collective goals. Leadership and management are two distinctive and complementary systems of action. They are both necessary but have different purposes. Management is concerned with coping with complex modern organizations. Good management brings degree of order and consistency to.key dimensions like the quality and profitability of products. Leadership, by contrast, is about coping with change. Companies manage complexity by planning and budgeting, setting targets or goals for the future, establishing detailed steps to get there, and then allocating resources. By contrast, leading an organization to constructive change begins by setting a direction, developing a vision of the future along strategies for producing changes needed to achieve that vision. All managers or leaders may have different leading or managing styles. We cannot say one style is the best for all cases. The best style for a manager or leader may be worst for the other. Among this century, leadership and leadership styles are one of the most studied organizational concepts. A lot of theories are developed and a lot of case studies exercised and as a result, some leadership patterns are stated. One of them is the patterns of leadership and management styles by Creig Hickman. Hickman divided this styles into sixteen group and by the use of a questionnaire, it's easy to find out yor leadership pattern. In this thesis, we used this questionnaire to find out leadership patterns of employees of Kuralkan Holding. For the whole of company conquering leadership style is founded.