Tedarik zinciri yönetimi
Supply chain management
- Tez No: 103997
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEMET TANYAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 208
Özet
ÖZET Kökeni oldukça eski olsa da günümüzde Tedarik Zinciri Yönetiminin popülerliği gittikçe artmaktadır. Ulusal ve uluslararası arenada rekabet gücünü korumak ve arttırmak isteyen firmalar, tedarik zinciri yönetimi kavramına yoğunlaşarak, bu alanda yapılan araştırmaları yakın bir ilgiyle takip etmektedir. Ortak çalışma ve işbirliğinin taraflar açısından öneminin anlaşılması ile pek çok firma kendi tedarik zincirlerinin yeterliliklerini artırmak konusunda ortak çalışmalara başlamışlardır. Yine Tedarik Zinciri Yönetiminin müşteri hizmetine ve toplam maliyetlere olan katkısı nedeniyle pek çok firma bu konuya ilgisiz kalamamış, firma içi ve dışı performansın artırılması için araştırma ve uygulamalara başlamışlardır. Tedarik Zinciri Yönetiminde müşteriye en fazla katma değerin sağlanması için, ürünün hammadde aşamasından nihai tüketiciye ulaşmasına kadar yer alan tüm süreçlerin entegrasyonu sözkonusudur. Entegrasyonun kapsamı sadece firma içi operasyonlarla sınırlı kalmayıp, firmanın tedarikçileri ile tedarikçilerinin tedarikçilerine ve müşteri ile müşterilerinin müşterilerine uzanmaktadır. Bu çalışmada Tedarik Zinciri Yönetimi incelenmiştir. Tedarik Zinciri Yönetimi kavramının kökeni, entegre edilmiş lojistik yönetim kavramına dayanmaktadır. Bu nedenle ilk bölümde Tedarik Zinciri Yönetimi, Lojistik Yönetim ile birlikte incelenmiştir. Öncelikle tarihsel gelişimine yer verilmiş, ardından lojistik faaliyetler, operasyonel amaçlar, tedarik zinciri ilişkileri gibi alt başlıklarda konu daha ayrıntılı olarak ele alınmıştır. İkinci bölümde, Tedarik Zinciri Yönetiminin gıda sektöründeki yansımaları ve devamı olan Etkin Tüketici Yanıtı (ECR) ele alınmıştır. Etkin Tüketici Yanıtının odak alanları Kategori Yönetimi, Ürün Stoğu Tazeleme ve Bilgi Teknolojileridir. Bu bölümde bu üç odak alan ayrıntılı olarak incelenmiş ve bölümün sonunda öneriler verilmiştir. vuıÜçüncü bölümde, uygulama yer almaktadır. Etkin Ürün Stoğu Tazeleme yaklaşımlarından biri olan Sürekli Tazeleme yöntemi, bu bölümde tekrar ele alınmıştır. Bölümün başında Tedarik Zinciri Yönetimi, Etkin Tüketici Yanıtı ve Sürekli Yenileme arasındaki ilişkiye yer verilmiştir. Ardından tedarik zinciri yönetiminde bir Sürekli Tazeleme yaklaşımı örneği verilmiştir. Dördüncü bölümde, Sürekli Tazeleme Projelerinin planlanması ve uygulanması için rehber niteliğinde bilgiler verilmiştir. Bir Sürekli Tazeleme projesi başlatmak için gerekli olan tüm faaliyetleri içeren aktivite planlan ve adımlan bu bölümde tanıtılmıştır. İlgili prosedürler ise ekte verilmiştir. Beşinci bölüm ise sonuçlar olarak adlandırılmaktadır. Burada Sürekli Tazelemenin hem perakendeci hem de üretici açısından yararlarına ve son sözlere yer verilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Today the popularity of the Supply Chain Management has been gradually increasing although its origin is rather old. The firms that want to preserve and increase the competitive power within the national and international arena have been focusing on the supply chain management concept and follow the researches in this area with a close attention. With the understanding of the importance of cooperative work and collaboration for the parties, many firms have started cooperative works for increasing their own supply chain competencies. Many firms could not have remained out of attention of this subject because of the contribution of the Supply Chain Management to the customer service and to overall costs, and started the researches and applications for increasing the performance within and out of the firm. In order to provide the maximum added value to the customer in the Supply Chain Management, the integration of all processes involved from the material degree of the product until the final consumer delivery is required. The content of the integration is not only limited with the operations within the firm, but also extends to the suppliers of the firm and to suppliers' suppliers and to the customer and to customers' customers. In this work, Supply Chain Management has been reviewed. The origin of the Supply Chain Management is based upon the integrated logistics management concept. So that, in the first chapter, the Supply Chain Management has been reviewed together with the Logistics management. At first, the historical development has been explained, and then within the subtitles such as“logistics activities”,“operational targets”, and“ supply chain relations”, the subject has been described in more details. In the second chapter, the reflections of the Supply Chain Management within the food sector and the following Efficient Consumer Response (ECR) have beendescribed. The focus areas of the Efficient Consumer Response are Category Management, Product Replenishment and the Information Technologies. In this chapter, these three focus areas have been reviewed in details and at the end of this chapter, some recommendations have been given. In the third chapter, the application is involved. One of the approaches of the Efficient Product Replenishment,“Continuous Replenishment”has been described in this chapter. At the beginning of the chapter, the relationship between Supply Chain Management, Efficient Consumer Response and Continuous Replenishment has been reviewed. Following this, an example of the Continuous Replenishment approach in the supply chain management has been given. In the fourth chapter, information as a guide for planning and applying the Continuous Replenishment Projects has been given. The activity plans and steps that include all activities required to start a Continuous Replenishment project have been introduced in this chapter. The related procedures have been given in the attachment. The fifth chapter is called conclusions. Here, the benefits of the Continuous Replenishment both from the side of the retailer and from the side of the manufacturer have been explained and the last words have been involved. XI