Süreç performansı ölçümleme sistemi
Process performance measurement system
  1. Tez No: 103996
  2. Yazar: ESRA AKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET HALUK ERKUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Süreç, çeşitli girdilerden değer katarak bir çıktı üreten adımlar silsilesi olarak tanımlanabilir. Süreçlerin başarılı bir şekilde yönetilebilmesi ve iyileştirilebilmesi için kuruluş içinde tüm süreçlerin tanımlı olması gerekir. Bunun anlamı: Sürecin, sahibi belirli, akış diyagramı mevcut, sınırları belirli, diğer süreçlerle ilişkileri tanımlı, ölçüt seti oluşturulmuş, ölçme sistemi tanımlanmış olmasıdır. Bu çalışmada, faaliyetlerini süreç mantığı içerisinde yöneten şirketlerin, süreç yönetimi çalışmalarında elde edilen performansı nasıl ölçebilecekleri, süreçteki problemli adımları nasıl tespit edebileceklerini göstermek amacıyla bir sistem oluşturulmuştur.“Performans Matrisleri”süreç performansındaki gelişmeleri gözlemek için kullanılan bir yöntemdir. Bu matrislerde performans ölçütünün son durumu, kıyaslama verileri, ölçütlere verilen ağırlık değerleri ve ölçütlerin hedef değerleri bulunmaktadır. Matrislerle süreçlere yönelik bir indeks değeri hesaplanır. Ulaşılmak istenen indeks 1000 dir. Bu sistem performans ölçütlerini izlemek ve süreç kontrol dışına çıkmadan gerekli düzeltici işlemleri başlatmak için kullanılmaktadır ve süreç sahiplerinin sorumluluğundadır. Oluşturulan sistemle, bir sürecin performansını büyük oranda belirleyen göstergelerin tespit edilerek, belirli bir ağırlıkla çarpılması ve tüm göstergelerin ortak bir sayısal değere oturtularak objektif ölçümleme yapılması amaçlanmıştır. Bunun sonucu olarak iyileştirme noktaları doğru olarak tespit edilebilmektedir. vııı
Özet (Çeviri)
SUMMARY Process can be defined as action steps, that produce output by adding value to some kind of inputs. In order to manage and develop the processes successfully, all the pcocesses in the company must be defined. This means: The responsible (owner) of process, process flow charts, borders of the process, the relations with other processes, the criterias for process performance and measurement system must be defined. In this study, a model for measuring process performance in process management studies formed for the companies that manage their functions in process logic.“Performance Matrixes”is a method used for following the changes in process performance. In these matrixes, the present value of the performance criteria, benchmark data, the importance ratio given to criterias and goals for criteria are given. By the matrixes, an index for the process is calculated. The objective index is 1000. This system is used for following performance criteria and initializing the correcting activities before the process goes out of control. The processes are under responsibility of their owners. In this system, the criterias that reflect the performance of whole process are determined, multiplied by a ratio and all criterias of process are defined in a numerical value. The aim is to make objective measurements. By this system, the improvements can be established on the right places. M3ÎÎ?'