Gemi levhalarının burkulması
Bucling of ship plates
  1. Tez No: 104017
  2. Yazar: İ.BAHADIR AYTAÇ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. YALÇIN ÜNSAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
ÖZET Gemi, ince levhaların birleştirilmesinden meydana gelen, stifherlerle takviye edilmiş bir kabuk sistemidir. Gemi yapısı incelenirken gerilme-şekil değiştirme ve stabilite yönünden incelenir. Bu çalışmada gemi, stabilite yönünden incelenmiştir. Bu çalışmada, eksenel yüke maruz bir levhanın diferansiyel denklemi çıkarılmıştır. Levhaların en önemli problemi olan burkulma incelenip, * kritik burkulma gerilmesi formülü elde edilmiştir. Levhanın burkulmadan çalışabilmesi için, levhaya gelen basmç gerilmeleri kritik burkulma gerilmesinden büyük olmamalıdır. Elde edilen burkulma formülü kullanılarak, Java script dili ile bilgisayar programı yazılmıştır. Bu program ile altı değişik mesnet koşullu düzlemsel levha ve iki değişik mesnet koşullu eğimli levhanın burkulma kontrolü yapılmıştır. Bilgisayar programından elde edilen değerlerle, sekiz değişik durum için, yüzey grafik programı kullanılarak grafikler hazırlanmıştır. Bu grafikler Gk, h ve b bağlısıdır. Bu grafiklerin oluşturduğu yüzey denklemleri, her bir durum için hem Gk hem de h cinsiden ayrı ayn elde edilmiştir. Dört kenarı basit mesnetli düzlemsel levha için, kritik burkulma gerilmesi formülünden ve yüzey denklemlerinden elde edilen sonuçlara bağlı olan bir diyagram, grafik programı yardımıyla çizdirilmiştir. Böylece iki formül sonuçlan karşılaştınlmıştır. Çalışmanın son kısmında, 4180 DWT'luk çok amaçlı bir konteyner gemisinin dip levhasının burkulma kontrolü, hem elde edilen kritik burkulma gerilmesi formülü ile hem de K burkulma katsayısından bağımsız olan yüzey denklem formülü ile yapılmıştır. Dört kenarı basit mesnetli düzlemsel levha için bilgisayar programı sunulmuştur. * Levhanın burkulmadan çalışacağı maksimum gerilme vııı
Özet (Çeviri)
BUCKLING OF SHIP PLATES SUMMARY A ship is a shell system, that is a composition of thin plates and it's reinforced by stiffeners. Ship structures are examined according to stress-deformation and stability. The ship structure is examined according to stability in this study. Firstly, differential equation of a rectangular plate, subjected to an axial compression is derived. Buckling, which is the most significant problem of the plates, is examined and * critical buckling stress is obtained. In order to prevent the plate buckle, the compression stresses on the plates must not exceed the critical buckling stress. The buckling analysis of the six linear and two curved plates with different conditions, is done by the help of computer program written in Java script. The graphics of these eight plates are prepared according to the values, that are obtained from the computer program. These graphics which are dependent on Ok, h and b, are prepared by a surface graphic program. Both for Ok and h, equations of surfaces formed by the graphics, are obtained for all eight conditions. For a simply supported rectangular plate, a graphic is formed for the values, that are obtained from the critical buckling stress equation and surface equation. So, the results of two equations are compared. In the end of thesis, a container ship's bottom plate's buckling analysis is prepared, both with critical buckling stress equation and surface equation. The surface equation is independent from K, which is buckling constant. The computer program is given for the simply supported rectangular plate. The maximum stress for the plate without buckling 1UG, DOKUBftAMTASYON tötft&i&İ IX