İMKB'de şirketlerin hisse senetleri getirileri ile finansal oranları arasındaki ilişkilerin incelenmesi
A Thorough study on relationship between stock returns and financial ratios of Turkish firms in IMKB
- Tez No: 104018
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BOLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
ÖZET: IMKB'DE ŞİRKETLERİN HİSSE SENETLERİ GETİRİLERİ İLE FİNANSAL ORANLARI ARASINDAKİ İLİŞKİLERİN İNCELENMESİ Ülkemizde finansal mekanizmaya uzun vadeli kredi ve sermaye kaynağı sağlayarak, ekonomiye yön vermede Önemli bir konuma sahip olan sermaye piyasasında, son yıllarda gerek işlem hacmi gerekse kurumsal açıdan önemli gelişmeler yaşanmaktadır. Ekonomik amaçlar yarımda, mülkiyetin tabana yayılması, finans kurumlan üzerindeki toplumsal denetimin artmasıyla birlikte, güvenilir bilgilere ulaşılması gibi önemli sosyal amaçlan da olan sermaye piyasasının, en önemli bölümünü hisse senetleri piyasası oluşturmaktadır. Hisse senetleri piyasasmda yatınmcılann yatınm kararlarını vermelerinde en önemli gösterge olan getiri kavramının, hangi faktörlerden etkilendiğini ortaya çıkarmak, bu piyasanın gelişmesine ve istikrara kavuşmasına önemli katkılar sağlayacaktır. Bu çalışmanın yapılmasındaki amaç, hisse senetlerinin getMlerinin hangi faktörlerden etkilenebileceği sorusundan hareketle şirketlerin finansal oranlan arasındaki ilişkiyi araştırmak doğrultusunda olmuştur. Mali tablolardan elde edilen finansal oranlar ile hisse senetleri fiyatlan arasındaki ilişki 1960'lı yıllann sonundan itibaren özellikle Amerika Birleşik Devletleri'nde çeşitli yönleriyle incelenen bir konu olmakla birlikte, bu konuda ülkemizde yapılan çalışmalar sınırlıdır. Şirketin mali durumu ve piyasa içindeki rekabet niteliklerini ölçen finansal oranlann fiyatlan belirlemede ne kadar etkili olduğunu incelemeyi amaçlarken, İstanbul Menkul Kıymetler Borsası 'nda fiyatların tamamen spekülatif nedenlerle mi belirlenir yoksa fiyat hareketleri finans ve ekonomi bilimi ile de açıklanabilir mi? sorusuna da bir cevap aranmaya çalışılmıştır. Giriş bölümünde hisse senetleri piyasasında ülkemizde yaşanan gelişmelere değinilirken, çalışmanın amacı belirtilmiştir. İkinci bölümde piyasa kavramı üzerinde durularak, mali piyasa ve bu piyasanın alt bölümleri olan para ve sermaye piyasalanna ait bilgiler verilmiştir. Hisse senetleri piyasasının ait olduğu sermaye piyasasının kavramsal olarak ele alınması dışmda; özellikleri, bölümleri, amaçlan, faaliyetleri, kurumlan, ülkemizdeki gelişimi ve para piyasası ile ilişkileri daha detaylı olarak ele alınmıştır. Hisse senetleri getirişini önceden tahmin etmeye yönelik olarak literatürde en çok temel analiz ve teknik analiz yöntemleri kullanılmaktadır. Yatınmcılann sık sık başvurduğu bu iki analiz yöntemi üçüncü bölümde incelenirken; finansal oranlar yardımıyla hisse senetleri getirişini açıklama yönteminin temel analiz yaklaşımı çerçevesinde olması nedeniyle, temel analiz yöntemi konusunda daha detaylı bilgilerin verilmesi uygun bulunmuştur. Şirketlerin mali durumlarını, piyasa içindeki rekabet niteliklerini ölçme amacı ile hesaplanan finansal oranlann, hisse senetlerinin getirileri ile nasıl bir ilişkide olduklanm incelemek amacıyla araştırma içinde kullanılan finansal oranlar dördüncü bölümde ele alınmıştır. Finansal oranlann anlamlan ve hesaplama yöntemleri ayn ayn açıklanırken; yatınmcılann yatınm kararlanm verirken bu oranlan nasıl yorumladığına dair bilgiler de verilmiştir. vmAraştırmanın son bölümü olan uygulama bölümüne geçilmeden önce; finansal oranlar ile hisse senetleri getirileri arasındaki ilişkileri bulmaya yönelik yapılan çalışmalar konusunda yapılan literatür araştırması sonunda elde edilen modellere yer verilmiştir. Uygulama bölümünde ise, çalışmaya konu olan hisse senetleri getirleri ve şirketlerin finansal oranlarının analize nasıl hazırlandığına yer verilerek regresyon analizine geçilmiştir. Regresyon analizinde 1994, 1995, 1996, 1997, 1998 ve 1999 yılları için regresyon denklem tahrninlerinde bulunulmuştur. Bulunan sonuçlar yorumlanarak, getiri ile beklenmeyen yönde ilişkiye sahip finansal oranlar için yorumlar yapılarak bu değişkenlerin modelin dışma alınması ile daha anlamlı regresyon denklemlerine ulaşılmıştır. Nihai ulaşılan modellerle ilgili olarak getirinin finansal oranlan ile nasıl bir ilişkide olduğu yorumlanmıştır. IX
Özet (Çeviri)
SUMMARY: A STUDY ON RELATIONSHIP BETWEEN FINANCIAL RATIOS AND STOCK RETURNS OF TURKISH FIRMS IN IMKB There are important developments in Istanbul Stock Exchange which is playing an important role in economic development by supplying long term capital to Turkish firms. Besides it's economic role; the demand of supervision and information from all kind of investors puts it in a social role. Stock market is the main body of Istanbul Stock Exchange. Financial return is the main criteria in the investment decision of the investors. Analysis of factors that are effecting the financial return will help the development and the stability of this market. The aim of this study is to understand relationships between financial ratios and stock returns. Relationships of financial ratios and stock returns have been investigated thoroughly in United States since 1960's. But there are limited studies in this matter in our country. In the first section we defined aim of the study and we mentioned the latest Turkish Stock Market. In the second section we gave a brief definition of market concept and then we defined it's substructures money markets and capital markets. We defined characteristics, divisions, interests, actions, institutions, it's development in our country and it's relationships with money market in detail. In estimating stock returns two main approaches in literature are fundemental analysis and technical analysis. These two approaches which are used by investors are analyzed third section. We put more emphasis on fundemental analysis because the method of evaluating stock returns with the help of financial ratios is within this approach. Financial ratios that are evaluated to state fiscal condition and competitiveness of firms are described in forth section. Definition of financial ratios and ways of calculating these ratios are given separetely. We also explained how investors evaluate financial raitos when they make investment decisions. In our literature research we found models that are used to explain relationship between financial ratios and stock returns. We gave them in the last section. In the study we first fitted the financial ratios to make them usable in our regression anaylsis. In the regression analysis estimates have been made for the years of 1994, 1995, 1996, 1997, 1998 and 1999. Some financial ratios had negative signs in the equations. In our final models we didn't use these financial ratios. We evaluated the relationship between financial ratios and stock returns according to our final models.