KOBİ'lerde değişim yönünün belirlenmesi
Identifying the direction of change for small and medium size enterprises
- Tez No: 104028
- Danışmanlar: PROF. DR. ATAÇ SOYSAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 158
Özet
ÖZET Bu çalışmanın amacı, Türkiye'de imalat sektöründe faaliyet gösteren Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmelerin(KOBİ) faaliyetlerini devam ettirebilmesi ve belirlenmiş hedeflerine ulaşabilmesi için iyileştirme ihtiyacı duyulan alanların tespit edilmesi ve bu alanların önceliklendirilmesinde kullanılacak bir model oluşturmaktır. Bu amaçla, KOBİ'lerin sorunlarından başlamak üzere yönetim yaklaşımlarının gelişimine, değişim metotlarına varan bir araştırma yapılmıştır. Birinci bölümde KOBİ'ler için farklı grup ve/veya kuruluşların yapmış oldukları KOBİ tanımından yola çıkılarak bir değerlendirme yapılmış, bölüm sonunda bu çalışmada esas alınacak KOBİ tanımına ulaşılmıştır. İkinci bölümde; yönetim tanımından başlamak üzere yönetim yaklaşımlarının tarihsel gelişiminden bahsedilmiştir. Bu bölümün amacı, klasik yaklaşımdan günümüze ortaya atılan ve hakim olan yönetim yaklaşımları incelenerek bu yaklaşımların dayanak noktalarının analiz edilmesi ve değişim yönünün belirlenmesine ışık tutmasıdır. Üçüncü bölümde, KOBİ'lerin karakteristik özellikleri ve yaşadıktan sorunlar ele alınmıştır. Dördüncü bölümde, değişim ve değişim araçlarından bahsedilmiş, bu araçların temel özellikleri belirtilerek birbirleri ile karşılaştırmaları yapılmıştır. Beşinci bölümde ise diğer bölümlerden elde edilen veriler ışığında KOBİ'lerde değişim yönünün belirlenmesinde kullanılacak model geliştirilmiştir. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerindeki hızlı değişim ile üretim ve yönetim tekniklerindeki gelişmeler sonucu oluşan şartlar tüm işletmeleri olduğu gibi KOBİ'leri de değişime zorlamaktadır. Sınırlı kaynaklarla hayatlarım devam ettirmeye çalışan KOBİ'ler değişim rüzgarından büyük işletmelere göre daha fazla etkilenmekte ve değişimin hızına yetişmekte güçlük çekmektedirler. KOBİ'ler için ilk seferde doğru yönün bulunması, sahip oldukları mütevazı kaynaklarla bu değişimi yönettikleri için son derece önemlidir. vuıTürkiye'nin itici gücünü oluşturan KOBİ'ler için hangi faaliyet alanlarında hangi metotları kullanarak değişeceklerini belirlemek son derece önemlidir. Bu çalışmada KOBÎ'lerde değişim yönünün belirlenmesi için bir yöntem tarif edilmesinin sebebi de budur. Tarif edilen yöntemin hedef alman KOBİ'lerin tümüne uygulanabilmesi ve doğru sonuçlar verebilmesi çalışmaya yön verecektir. KOBİ'lerin değişim ihtiyacmın belirlenmesinde model belirlemeden önce KOBİ tanımı üzerinde durulmuştur. Hangi ölçekteki kuruluşların KOBİ olarak kabul edileceğinin tanımı yapılmış, bu tanımlama yapılırken Avrupa Birliği'nde, Amerika'da ve Türkiye'de kabul görmüş kavramlar değerlendirilerek bir tanım üzerinde mutabakat sağlanmıştır. Türkiye'de KOBİ'lerin yapısı, Türkiye ekonomisindeki yeri, karşılaştıkları problemler, büyük işletmelerden ayıran (aralan ve eksileri) karakteristik özellikleri, yönetim yaklaşımları gibi temel konularda değerlendirmeler yapılmıştır. Değişim yönünü belirlemek amacıyla oluşturulacak modelin genel yapı özelliklerinin belirlenmesinde üç temel unsur belirleyici olmuştur. Birincisi, KOBİ'lerin karakteristik özellikleri ve karşılaştıkları sorunlardır. Bu amaçla, Küçük ve Orta Ölçekli İşletmelerde yaşanan problemler ve problemlerin belirtileri toplanmış, gruplandınlmış ve yapılan analizler ile problemlerin temel nedenleri tespit edilmiştir. Belirtilerin tespit edilmesinde daha önce KOBİ'ler ile ilgili yapılmış araştırma sonuçlarından ve bu çalışma kapsamında yapılan bir anketten faydalanılmıştır. Buradan elde edilecek somut verilere dayanarak kullanılacak yöntem ve değişimin yönü ile ilgili sonuçlara varılmıştır. İkinci unsur, yönetsel yaklaşımların gelişimidir. Değişime ihtiyaç duyulan alanların belirlenmesinde yönetim kavramı ve yönetim yaklaşımlarının tarih içinde önem verdiği alanlar ve yöntemlerden faydalanılmıştır. Üçüncü unsur ise, değişim araçlarıdır. Değişim yönetiminde kullanılan metotlar birbirleriyle karşılaştırılarak KOBİ'ler için uygun olan belirlenmeye çalışılmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY The objective of this work is to establish a model for the identification and prioritising the areas for improvement at small and medium size enterprises (SME's) in the manufacturing sector of Turkey; in order for these to continue their activities and reach their objectives. In context of this objective a research has been performed covering the scope of the problems of the SME, the evolution of management approaches and change methodologies. In the first part, the SME definitions that have been elaborated by various groups and/or organisations have been evaluated. At the end of the first part, is reached to a definition of SME that constitutes the basis for further work in this report. In the second part;“management”is defined initially and a chronological overview of the development of management approaches is provided. The objective of this part has been to consitute a guideline for the identification of the direction for change based on a scrutinisation of the fundamentals of classical management to the currently accepted managerial approaches. In the third part, a discussion of the characteristics of SME's and the problems they encounter is provided. In the fourth part, change and change methodologies with their characteristics and comparisons are explained. In the fifth part, on basis of the information provided in the first four parts, the model for the determination of the change direction at SME's is elaborated. The rapid change in the needs and expectations of the customers and the new requirements that appears as a result of change in management techniques, enforces all organisations including the SME's to change. This enforcement for change effects the SME's substantially more than others due to limited resources and the SME's encounters problems in keeping paste. For the optimum utilisation of their scarce resources, it is crucial for the SME's to identify the right course of change - first time.For the SME's, who constitutes the driving force of Turkish economy, it is essential to identify the which methods they are to utilise for change in various activity areas. This is the main reason for elaboration of a methodology for the identification of the direction for change at SME's as provided in this work. Further, the requirement for implementability of the model and attainment of correct results at the target group of SME's, shall guide the work. The objective of this work is to establish a model for the identification and prioritizing the areas for improvement at small and medium size enterprises (SME's) in the manufacturing sector of Turkey; in order for these to continue their activities and reach their objectives. Before the elaboration of the model for the identification of the direction of change, the definition of SME has been studied. It has been defined which organizations are to be considered as SME's. This definition has been based upon a consensus of the generally accepted definitions in the European Union (EU), United States of America (USA) and Turkey. A study and evaluation of fundamental topics such as the structure of the SME's in Turkey, their significance in Turkish economy, the problems they encounter, the exceptional aspects comparing to big enterprises (advantages and disadvantages) and managerial approaches has been performed. Three main elements have been determinants in the elaboration of the main characteristics of the model for the identification of direction for change. The first element was the basic characteristic and the encountered problems of the SME's. In this context, the root causes of the encountered problems as been determined based upon a classification and analysis of the information of the encountered problems, the indicatives of these. For the determination of the indicatives of problems, available research results of SME's and the results of a survey with a questionnaire conducted as a part of this work, will be utilised. The second element is the development in management approaches. The areas of importance and methodologies for change as indicated in management approaches during near history, is important aspect for the identification of direction for change. Finally, the third element is change tools. The methods for change management are compared in order to determine the most appropriate. XI