Depremde hasar gören bir betonarme binada uygun güçlendirme perdesi yerinin araştırılması
An Investigation for an appropriate location of a reinforced shear walls in a structural building damaged at earthquake
  1. Tez No: 104029
  2. Yazar: TOLGA SELÇUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZEKAİ CELEP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
DEPREMDE HASAR GÖREN BİR BETONARME BİNADA UYGUN GÜÇLENDİRME PERDESİ YERİNİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada, yatay kuvvetleri taşımada perdelerin önemi üzerinde durulmuştur. Perdeli sistemeler, perdelerin boyutlandmlması ile ilgili ortaya çıkan problemlerin ayrımını kolaylaştırmak için çeşitli sınıflandırmalar yapılarak incelenmiştir. Bununla birlikte perdelerin davranışında sadece yatay kuvvetlerin etkili olmadığı gösterilmiştir. Deprem kuvvetlerine karşı perdeleri modellemek için önemli kriterler, yapılan kabuller ve ayrıca boyutlama yapan proje mühendisinin sağlamayı amaç edineceği üç kriter rij itlik, dayanım ve süneklik konulan hakkında bilgi verilmiştir. Dayanım ve süneklik için perde elemanlarının nasıl boyutlanması gerektiği; eğilme dayanımı, süneklik ve stabilite bozuklukları, konstrüktif kurallar ve detaylandırmanın önemi gibi konular düşünülerek işlenmiştir. Yeni deprem yönetmeliğinin perdelerle ilgili olarak getirdiği yenilikler incelenmiştir. Temel prensiplerin ve boyutlama esaslarının daha iyi anlaşılması, özellikle Deprem yönetmeliğinde perdelerle ilgili kayıtların sonuçlara etkisini göstermek için örnekler çözülmüştür. Perdelerin binada yerleşiminde en uygun çözümlerin bulunması için, deprem etkisi altında, taşıyıcı sistem içindeki davranışını incelemek ve kullanılan çözümleme tekniklerini karşılaştırmak amacıyla bir taşıyıcı sistem üzerinde, değişik perde yerleri için çeşitli çözümler yapılmıştır. Dayanım ve süneklik için perde elemanlarının boyutlandınlması ile ilgili tavsiyeler ve dikkat edilmesi gereken koşullar verilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
AN INVESTIGATION FOR AN APPROPRIATE LOCATION OF A REINFORCED SHEAR WALLS IN A STRUCTURAL BUILDING DAMAGED AT EARTHQUAKE SUMMARY In the desing of reinforced concrete multistory buildings, in which lateral load resistance has been assigned to structural walls, the emphasis should be on a rational strategy in the positioning of walls and the establishment of a hierarchy in the development of strengths to ensure Individual walls may be subjected to axial, translational, and torsional displacements. The extent to which a wall will contribute to the resistance of overturning moments, story shear forces, and story torsion depends on its geometric configurations, orientation, and location within the plane of the building. In choosing suitable locations for lateral-force-resisting structural walls, three additional aspects should be considered. 1. For the best torsional resistance, as many of the walls as possible should be located at the periphery of the building. The walls on each side may be individual cantilevers or they may be coupled to each other. 2. The more gravity load can be routed to the foundations via a structural wall, the less will be the demand for flexural reinforcement in that wall and the more readily can founations be provided to absorb the overturning moments generated in that wall. 3. In multistory buildings situated in heigh-seismic-risk areas, a concentration of the total lateral force resistance in only one or two structural walls is likely to introduce very large forces to the foundation structure, so that special enlarged foundations may be required. XIII