Mostar'da Sevri Hacı Hasan Camii restorasyon projesi
Mostar, Sevri Hacı Hasan Mosque restoration project
- Tez No: 104027
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE ZEYNEP AHUNBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
ÖZET SEVM HACI HASAN CAMH Sevri Hacı Hasan Camii Bosna-Hersek'in Mostar Şehri'nda bulunmaktadır. Cami, 1620 yılında düzenlenip onaylanmış vakıfnamesinden anlaşıldığına göre, Sevri Hacı Hasan bin Veli tarafından yaptırılmıştır. Caminin yakın çevresi, mimari özelliği olmayan tek veya iki katlı konutlardan oluşmaktadır. Cami Neretva nehrinin batısında, şehrin güney ucunda yer alan Donja Mahala sınırları içerisindedir. Caminin minaresinin şerefe kısmının 19. yy. sonlarında restore edildiği bilinmektedir. 1960 yılında şerefenin üstünde kalan bölümü yıldırım düşmesi sonucu yıkılmış ve daha kısa olarak yeniden yapılmıştır. 20.yy içerisinde son cemaat yerine bitişik betonarme tuvalet müştemilatı eklenmiştir. Yine aynı yy içinde son cemaat yerinin batıdaki bölümü tuğla duvarla kapatılarak kuran kursu için bir oda haline getirilmiştir. Batı duvarı alt pencereleri kapatılmıştır. Cami 1992 yılında karşı kıyıdan bombalanmış ve minare ahşap çatının üzerine düşmüştür. Ayrıca güney ve batı duvarları bu yönlerden yapılan saldırılar sonucunda hasar görmüştür. Caminin iç mekanında bulunan minber, galeri katı, giriş kapısı gibi ahşap elemanları yok olmuştur. Caminin içi çatı yıkıntısı ve minare taşlarıyla doludur. Sevri Hacı Hasan Camii, dönemi camiler içinde mukarnas portalli cümle kapısı, mukaraaslı mihrabı ve dekoratif ögeleriyle özellikli bir camidir. Yapının onarılması amacıyla hazırlanan bu çalışmada, caminin rölövesi çıkartılarak yapının belgelenmesi, özgün durumunun ortaya çıkartılması, yapının onarımı için gerekli müdahalelerin belirlenmesi ve minarenin özgün taşları kullanılarak yeniden yapılmasıyla eski işlevine yeniden kavuşması amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY SEVRİ HACI HASAN MOSQUE The Sevri Hacı Hasan Mosque, in the city of Mostar, Bosnia and Hercegovina, is situated at the center of the Donja Mahala on the south of the city, the west bank of the Neretva River. It is surrounded by a neighborhood consisted of one or two floored houses, established in the Ottoman period. According to historical documents dating to 1620, Sevri Haci Hasan bin Veli, who named the mosque, bought the plot and built the mosque, founding a waqf and donating several properties for İt. He is also known to be the first imam of the mosque. The minaret's sherefe part was restored at he end of 19th. century. In 1960, the upper part of the minaret's sherefe was struck by a lightening and was built again, losing some height. Toilet part, next to portico, is a 20*. century addition. West part of portico is closed by a brick wall and turned into a room for the imam, in the same century. West wall window openings at the lower level are also closed. In the early years of the 20*. century the walls were decorated with a stenciling design, some possibly post World War II, decorative painting is also visible. The mosque was bombed during the war in 1992 from the east coast of Neretva River. During the shelling, the minaret has fallen into the timber roof and south and west walls, the original carvings and ornamentation have suffered severe damaging. The wooden elements of the mosque; the entrance door, the gallery port and the minber have been lost as a result of the attacks and neglect. The floor of the mosque is covered by the material fallen belonging to the minaret and the timber roof. The hipped roofed mosque, constructed of finely cut stone, is a special example of the Ottoman Balkan same-period mosques, with its muqarnassed portal, mihrab and decorative elements. Two levels of pointed arched windows light the prayer hall almost cubic in proportions. It is owned by the Islamic Community of Mostar and used as a mosque until its destruction. The thesis, prepared for the restoration of the mosque, aims to make documentation by making surveys, to find out the original characteristics of the building, to make the needed interventions for conservation and to use it with its original function by reconstructing the lost parts using the original materials left. Traditional techniques and materials have to be used during the restoration of this monument which is a prime example of the Ottoman mosques in the region, an important landmark and a gathering place for the intimate scaled neighborhood. xi