Esnek yol üstyapılarında takviye tabakası tasarımı
The Overlay design of flexible pavement
- Tez No: 104030
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE AĞOR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
ESNEK YOL ÜSTYAPILARINDA TAKVİYE TABAKASI TASARIMI ÖZET Bu çalışmada, esnek yol üstyapılarında takviye tabakası tasannu incelenmiştir. Yol üstyapısının hizmete açılmasıyla birlikte zaman içinde trafik yüklerinin ve çevre koşullarının etkisiyle yol üstyapısmda bozulmalar meydana gelmekte buna bağlı olarak takviye tabakası tasarımına gereksim duyulmaktadır. Takviye tabakası tasarımı ampirik, analitik ve analitik - ampirik tasarım yöntemleri ile incelenmiş ve karşüaştirılmıştır. Ampirik tasarım yöntemi için AASHO 72, analitik tasarım yöntemi için Shell ve analitik - ampirik tasarım yöntemi için AASHTO 93 yol üstyapısı tasarım yöntemleri seçilmiştir. Takviye tabakası tasarımı yol üstyapısı tasarımının devamıdır,bu nedenle seçilmiş tasarım yöntemlerinin kendileride bilgi olarak verilmiştir. Çalışmada; 1. Bölümde; takviye tabakası, esnek yol üstyapısı, ampirik yöntem, analitik yöntem ve analitik - ampirik yöntem terimlerinin tanımı yapılmış ve esnek yol üstyapı hakkında bilgi verilmiştir. 2.Bölümde; AASHO 72 ampirik tasarım yöntemi 3. Bölümde; Shell analitik tasarım yöntemi 4.Bölümde; AASHTO 93 analitik - ampirik tasarım yöntemi takviye tabakası tasannu için incelenmiştir. 5. Bölümde; Ortak veriler kullanılarak her tasarım yöntemi için takviye tabakası tasarımı gerçekleştirilmiş ve takviye tabakası kalınlık değerleri saptanmıştır. ö.Bölümde; Esnek yol üstyapılannda takviye tabakası tasannu için üç seçilen yöntem birbirleriyle karşılaştırılmış ve önerilere yer verilmiştir. Takviye tabakası tasarımının iki temel prensibi vardır. Bunlar takviye tabakası tasannu için var olan üstyapının değerlendirilmesi ve gelecekte gerekli üstyapının saptanmasıdır. Çalışmanın sonucunda, AASHO 72 ampirik tasanm yöntemi takviye tabakası tasannu için yetersiz bulunmuştur. Takviye tabakası tasannu için Shell analitik tasanm yöntemi veya AASHTO 93 analitik -ampirik tasanm yöntemlerinden bir tanesi seçilmelidir. İki yöntem birbirleriyle karşılaştırdığında AASHTO 93 analitik - ampirik tasanm yönteminin takviye tabakası tasannu için önerilmesi uygun bulunmuştur. xı
Özet (Çeviri)
THE OVERLAY DESIGN OF FLEXIBLE PAVEMENT SUMMARY In this study, the overlay design of flexible pavement is examined. Within the pavement area, significant amounts of movement and deflection can take place due to traffic loading and other environmental conditions. Therefore overlay design is a requirement. Overlay design is viewed using three separate design methods, namely, empirical, analytical and semi - empirical. AASHO 72 for empirical design method, Shell for analytical design method and AASHTO 93 for semi - empirical design method are used. Overlay design is dependent on pavement design. Thus used design methods are presented. In chapter 1; overlay, flexible pavement, empirical method, analytical method and semi- empirical method are defined and provides, information about flexible pavement. In chapter 2; AASHO 72 empirical design method. In chapter 3; Shell analytical design method. In chapter 4; AASHTO 93 semi - empirical design method. In chapter 5; Overlay design is made and overlay thickness is calculated by using the same values. In the last chapter; The three methods used for overlay design at flexible pavement are discussed and compared with each others. Overlay design has two basic principles. Evaluation of existing pavement and determination of expected pavement for overlay design. It is concluded that AASHO 72 empirical design method is not sufficient for overlay design. Shell analytical or AASHTO 93 semi - empirical design method must be used. When compared with the two methods, it is recommended that AASHTO 93 semi - empirical design method is the more appropriate for overlay design. xn