Esnek yol üstyapı inşaatında kalite kontrolleri
Quality controls in flexible pavement construction
- Tez No: 100535
- Danışmanlar: DOÇ.DR. İLHAN SÜTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 1999
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
ESNEK YOL ÜSTYAPI İNŞAATINDA KALİTE KONTROLLERİ ÖZET Endüstriyel boyuttaki imalatlar çok büyük kütlelerdeki üretimlere denk gelmektedir. Bunların kontrol allında tutulması, oluşabilecek aksaklıklar ve eksikliklerin giderilmesi ve müşteriye kötü mal veya kötü hizmet sunulabileceği endişesinden kaynaklanmaktadır. Her bir mal ve mevcut hizmet imkanı, toplum bireylerinin ihtiyaçlarım karşılamak ve onları memnun etmelidir, bu memnuniyet“kalite”olarak tanımlanabilen önemli bir özelliğin ortaya konulması ile sağlanmaktadır. Şüphesiz ki kullanıcıların değişimi kadar aynı zamanda mal ve hizmetler de kalite bakımından değişmektedir. Trafiğin hızlı artışı, özellikle yolların aşırı yüklenmesine sebep olan ağır dingil yüMerinin tekrar sayılarındaki artış, bakım ve takviye maliyetlerini artırmaktadır. Planlı ve tam bir kontrol yürütülerek yolların kalitesinin yükseltilmesi inşaat maliyetlerinde artışa neden olmasıyla beraber kalite, bakım ve takviye maliyetlerinde bir azalma meydana getirmektedir. Karşılaştıkları trafik yükleri ve iklim değişiMiMerinin ortaya koyduğu zorlamalar nedeni ile esnek yol üstyapı tabakalarının çeşitli özelliklerinin, gerek üretimleri, gerekse taşınmaları ve yerleştirilmeleri sırasında ilgili aşamayı çerçeveleyen standart içerisinde kalması gerekir. Çok çeşitlilik arz eden standart ölçütlerinin yerine getirilip getirilmediği kalite kontrolleri yapılarak anlaşılabilir. Malzemenin satm alınması aşamasında başlaması gereken kalite kontrollerinin, plentteki üretim, karışımın şantiyeye ulaştırılması, yerine yerleştirilmesi ve sıkıştırılması aşamalarında özenle tekrarlanması gerekir. Bu sürecin herhangi bir adımında oluşabilecek küçük hata, üstyapının başarısız veya kısa ömürlü olmasına neden oluşturur.“Esnek Yol Üstyapı İnşaatında Kalite Kontrolleri”başlığı altmda altı bölüm olarak hazırlanan bu çalışmada kalite kontrolleri ve ilgili nitelikler irdelenerek yorumlanmaktadır. Birinci bölümde, konu hakkında genel bilgiler verilerek bir giriş yapılmıştır.“Kalite Kontrol Hakkında Genel Düşünceler”başlığı altmda ikinci bölümde kalite kontrolle ilgili çeşitli tanımlara ve genel prensiplere değinilmiş, sonrasında sözleşme, proje, personel ve donanımda ne gibi esaslara uyulması gerektiği, şantiyede kontrol çerçevesinde yapılması gerekenler konusu irdelenmiştir. Ayrıca esnek yol üstyapıların çeşitli projelendirilme yöntemleri hakkında kısaca bilgi verilmiştir. Üçüncü bölümde, bitümlü karışımlarda kullanılan temel malzemelerle ilgili kalite kontroller irdelenmiş; bu çerçevede agregalarla ilgili olarak, agregalann üretimi esnasında, stokta kontrolleri ve agregalar üzerine uygulanan deneyler üzerinde xıayrıntısıyla durulmuş, bitümlü bağlayıcılarla ilgili olarak da, bitümlü bağlayıcılardan numune alma yöntemleri ve bitümlü bağlayıcılara uygulanan deneyler incelenmiştir. Bitümlü karışımların kalite kontrolüne dördüncü bölümde geçilerek, bu bölümde beton asfalt kaplamaların fizik ve mekanik özellilerinin neler olduğu ve bu fizik ve mekanik özellikler üzerine etki eden unsurlar irdelenmiştir. Bölümün devamında bitümlü karışımların kalite kontrollerinin neler olduğu, nasıl ve ne zaman yapılacağıyla ilgili bilgi verilmiştir. Ayrıca asfalt karıştırma plentlerinin özellikleri ve karışım kompozisyonu üzerine plent tipin etkileri bu bölümde incelenmiştir. Esnek üstyapının inşası esnasında ve sonrasında kalite kontrol, beşinci bölümde incelenmiştir. Bu çerçevede, bitümlü kanşımlann serilmesi ve sıkıştırılmasında kullanılan ekipmanlar ve bunların kullanımında dikkat edilecek hususların neler olduğu ve yapılacak işlerin kalite kontrollerine değinilmiştir. Bölümün son kısmında ise tamamlanmış üstyapıların kalite kontrolleri başlığı altında yolların yüzey özellikleri ve bunların üzerinde yapılan kalite kontrollere değinilmiştir. Altıncı bölüm, bu çalışmanın sonuç kısmı olarak düşünülmüş ve kalite kontrol şartlarına uyulmadığı taktirde ne gibi olumsuzlukların oluşabileceği maddeler halinde özetlenmiştir. Bu incelenen konuların paralelinde şu sonuçlara varmak mümkündür: Her ulaştırma sisteminde rastlandığı gibi yol yapımında da yüksek maliyetler söz konusudur. Kaynaklan yetersiz olan ülkelerde yatırımların daha geniş alanlara yayılabilmesi amacıyla, tasarlanıp projelendirilen yapının birimi basma minimum maliyet öngörülmeli, yani bir defada başarılı ve verimli yapı oluşturulmalıdır. Altyapısının başarıyla tamamlandığı kabul edilen bir yol inşaatında, üstyapının da başarılı olması kaliteli temel malzeme kullanımına, kaliteli karışım üretimine ve yine kaliteli yapım uygulanmasına bağlı olduğu görülmektedir. İşin öngördüğü standartlara uygun malzemenin seçimi ve sonraki işlemlerde kullanımı için inşaatın her aşamasında malzeme kontrolü yapma zorunluluğu bulunmaktadır. İnşaat öncesinde yapılan malzeme kontrollerinin, hazırlık kontrolleri olarak ilerideki çalışmalara temel olacağı, onlara ışık tutacağı ve daha sonra çıkabilecek sorardan büyük ölçüde azaltacağı açıktır. Hazırlık aşamasındaki hatalann, zamanla onanlamaz, geri dönülemez ve yüksek maliyetli sonuçlara yol açacağı gözden uzak tutulmamalıdır. Bu çerçevede bitümlü kanşımlann üretimi sırasında kalite kontrol önem kazanmaktadır. İşleme giren malzemeler çeşitli özellikte olup, aynca değişik kaynaklardan gelmektedir. Diğer taraftan üretimde kullanılan temel malzemeler çok büyük tonaj lardadır. Ekonomik gerekçeler uygun özellikler taşımayan kanşımın kullanılmadan uzaklaştınlmasını öngördüğünden, üretim sürecinde ciddi kalite kontrol ilkesini ön plana çıkarırlar. Plentten hatalı olarak çıkan kanşımın sonraki üretimlerde düzeltilmesi ve iyileştirilmesi amacıyla, hatalann değerlendirilmesi ve uygun çözüm bulunabilmesi bakımından üretimin durdurulması gerekir. İşin gereklerine uyan bir kanşımın elde edilmesi yolunda, bileşen oranlan, ısı düzeyi, agrega ve bitüm analizleri yapılmalı, kısaca üretim akışında sık ve dikkatli kontrol alışkanlığı tesis edilmelidir. İşyerindeki serme ve sıkıştırma işlemlerinde aym disiplin sürdürülmelidir. Üstyapı inşaatında tüm işlemlerin, ulaşılması istenen hedefin bilincine sahip, bilgili, deneyimli ve güvenilir personel tarafından gerçekleştirilmesi öngörülmelidir. Belirtilen nitelikleri taşıyan personelin eğitimi ve bu amaçla aynlacak fonların miktan üstyapı inşaatının kalitesini etkileyen önemli bir etkendir. xıı
Özet (Çeviri)
QUALITY CONTROLS IN FLEXIBLE PAVEMENT CONSTRUCTION SUMMARY Industrial manufacturing involves large scale production. The need to keep large scale production process under control arises from the manufacturer's concern for preventing any possible deficiency or insufficiency that may appear in the product as well as coming up with solutions to the existing problems so that the customer shall be provided with a perfect product and service. Each product and service provided by the manufacturer must meet a need of the society and satisfy the individuals as customers. This customer satisfaction can be achieved by incorporating a very significant characteristic which can be defined as“quality”. Surely, products and services vary as well as the end users. The rapid increase in traffic, especially the increased frequency rate of heavy axle load, which cause an overload on the roads, causes the cost of maintenance and subsistence to go up. Although achieving an increased road quality through a planned and fully developed quality control system causes an increase in construction costs, at the same time, it reduces the cost of maintenance and subsistence. Due to the traffic load they are confronted with and the restrictions caused by seasonal changes, various properties of flexible pavement layers must adhere to certain standards of production, transportation and application. It is only possible via quality control mechanisms to check whether the various predetermined standards have been achieved. Starting from the very initial phase of production, the quality control mechanism must apply strictly to all stages including the purchasing of the raw material, production at the plant, transfer of the mixture to the construction site, application of the mixture and compaction. The smallest mistake in any one of these stages shall cause the pavement to be futile or short lived. In this study carried out under the title of“Quality Control In Flexible Pavement Construction”, quality control and related features have been analysed and interpreted. In section 1, there is an introduction giving general information on the subject. In section 2 called“General Considerations on Quality Control”, there are certain definitions and general principles on quality control followed by the principles pertaining to contracts, projects, personnel and equipment as well as the tasks to be completed at the construction site within the framework of the quality control system. Furthermore, several project methods regarding flexible pavement construction also have been shortly mentioned. XlllIn section 3, quality control systems regarding basic material used in bituminous mixtures have been analysed. Within the framework of this analysis, stock checks during the production of aggregates and the experiments carried out on the aggregates have been deeply studied. With regard to bituminous sample taking techniques along with experiments carried out on the bituminous attachments have been explained in detail. Section 4 deals with the quality control mechanism governing bituminous mixture, where physical and mechanical aspects of concrete asphalt coatings and the factors that have an impact on these aspects have been studied. In the rest of this section, information with regard to the quality control systems governing bituminous mixtures as well as when and how they should be applied. Furthermore, characteristics of asphalt mixture preparation plants and the effects of the plant type on the composition of the mixture have been presented in this section. Quality control mechanism during and after the construction of the flexible pavement has been discussed in section 5. Within the framework of this discussion, the equipment used in the laying and compacting process of bituminous mixtures as well as how this equipment should be used to obtain optimum results were explained. The quality control mechanism pertaining to the above processes has also been analysed in this section. Towards the end of section 5, surface features of roads and quality controls carried out in this respect have been studied under the title of“Quality Controls of Completed Pavement Works”. Section 6 stands out as the conclusion part of this essay, where a list of the negative results that could arise when quality control standards have not been met. Under the light of all discussion and analysis carried out in this essay, the following conclusion has been reached: As in all transportation systems, road construction involves very high costs. With the aim of expanding investments to varied fields in countries where there is a shortcoming of resources, the minimum cost for a designed construction project should be foreseen. In other words, a successful and effective structure must be developed, once and for all. With the assumption that the infra structure of a road construction has been successfully implemented, the success of the pavement construction depends on the usage of quality material, quality mixture production and application. It is absolutely vital that the appropriate material meeting the standards governing the nature of the construction work must be selected and that a quality control of materials used in each and every stage of the construction must be carried out. It is clear that the initial quality control of the material to be used in the construction will serve as a sound foundation and shed light onto the quality controls further down the line as well as eliminating potential problems that may arise during further stages of the construction work. It should be taken into account that errors done in the preparation stage may cause irreversible and irreparable as well as costly damage. Within the framework of this consequence, the quality control governing the production process of bituminous mixtures plays a significant role. Processed materials provided from different sources have different features. Furthermore, the basic material used in production come in huge amounts. Since economic concerns demand that the inappropriate mixtures be avoided and discharged of, there must be a complete and sound quality control mechanism governing the production process. xivIt is necessary to cease production until the errors are corrected and the mixtures are improved by repairing all deficiencies. To the end of producing a mixture that meets the demands of the construction work, an analysis of compound percentages, temperature levels, agrega and bitumen must be carried out. In short, a periodic and detailed quality control system should be established for the production process. The same discipline should be applied to the laying and compacting of the mixture at the construction site. All operations to be carried out at the construction site must be directed by knowledgeable, experienced and reliable personnel, who have full consciousness of the determined goal. The training of the personnel equipped with the above characteristics and the amount of funds spared for this purpose also have an impact on the quality of the pavement construction. xv1. GİRİŞ 1.1. GİRİŞ ve ÇALIŞMANIN AMACI Trafiğin hızlı artışı, özellikle yolların aşın yüklenmesine sebep olan ağır dingil yüklerinin tekrar sayılarındaki artış, bakım ve takviye maliyetlerini artırmaktadır. Planlı ve tam bir kontrol yürütülerek yolların kalitesinin yükseltilmesi inşaat maliyetlerinde artışa neden olmasıyla beraber kalite, balom ve takviye maliyetlerinde bir azalma meydana getirmektedir. Yol inşaatının çok boyutlu, hacimli ve yapım metodlanmn çok karmaşık türde olacağı göz önünde tutulur. Onun yapısı ile ilgili bu komplekslikten dolayı, uygulanan metodlann her bir adımında daha yüksek kaliteyi sağlamak için seri kontroller yapılır. Bu anlamda inşaat öncesi kontroller, inşaat esnasmda yapılanlar kadar önemlidir. İnşaat kendi basma sorun oluşturmayabilir, fakat özel şartnamelerin gerekliliklerini karşılayacak şekilde sınanmamış malzemeler uzun çalışma süresi boyunca sayısız ve pahalı problemlere sebep olabilmektedir. Esnek tip yol üstyapılarının, trafik yüklerine ve iklim değişikliklerine en fazla maruz kalan kısmı bitümlü karışımlarla oluşturulan kaplama tabakalarıdır. Ortamda oluşan zorlamalar nedeni ile bu tabakaların özelliklerinin, gerek üretimleri, gerekse taşınmaları ve yerleştirilmeleri sırasında ilgili aşamayı çerçeveleyen standart sınırlan içinde kalması gerekir. Çok çeşitlilik arz eden standart ölçütlerinin yerine getirilip getirilmediği kalite kontrolleri yapılarak anlaşılabilir. Yol inşaatında kullanılan malzemelerin seçiminde ve alımında taahhüt edilen kontroller ve testler sadece taahhüt edilecek yapım prosedürlerine ışık tutmaz, aynı zamanda toplam kalite çerçevesinde işin sağlığım garanti altına alacaktır. Malzemenin satm alınması aşamasında başlaması gereken kalite kontrollerinin, plentteki üretim, kanşımın şantiyeye ulaştınlması, yerine yerleştirilmesi ve