İstanbul'daki hanedan ve rical türbeleri
The Tombs of the Ottoman dynaty and statesmen in Istanbul
- Tez No: 104036
- Danışmanlar: DOÇ. DR. TURGUT SANER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 156
Özet
İSTANBUL'DAKİ HANEDAN VE RİCAL TÜRBELERİ ÖZET Bu çalışmada İstanbul'daki Osmanlı hanedanına ve ricaline ait türbeler ele alınmıştır. Türbe yapılarının araştırma konusu olmasının nedeni, Osmanlı mimari programı içinde yer almış ve önem kazanmış yapılar olmalarıdır. Türbeler hem yapıldıkları dönemin sosyal olaylarına hem de o dönemde oluşan mimari görüşlere tanıklık eden yapılardır. Türbe yapılarının incelenmesi Osmanlı mimarisi ve mimari-kent ilişkisi üzerine yeni yorumlar sağlamaktadır. Aynı zamanda türbe yapımını yönlendiren etkenler ile bazı tarihsel olayların türbe mimarisini nasıl etkilediği izlenebilmektedir. Öncelikle türbe yapılarının İslam mimarisi içinde ortaya çıkışı ve İslam coğrafyasının farklı bölgelerindeki ve Anadolu'daki görünümleri kısaca ele alınmıştır. Türbelerin, Osmanlı mimarisi ile birlikte kazandığı yeni ve farklı nitelikler üzerinde de durulmuştur. Bu çalışmada hakkında bilgi bulunabilen hanedan ve ricale ait türbelerinin bir katalogu yapılmıştır. Bu katalogda türbelere ait bilgiler kaynakçada verilen eserlerden ve mümkün olduğu durumlarda da yerinde görülmek suretiyle toplanmış ve kısa notlar halinde derlenmiştir. Katalogda verilen türbeler tarihi, sosyal ve mimari açılardan değerlendirilmiştir. Mekan ve üslup analizi yerine veri yoğunluğuna bağlı değerlendirmelere gidilmiştir. Türbeler yapıldıkları yüzyıllara ve sahiplerine/banilerine göre incelenmiş, yapı, yalan çevre ve kent olmak üzere üç ayrı ölçekte ele alınmıştır. Tipolojilerine, büyüklüklerine, diğer yapılarla ilişkilerine, büyüklüklerine ve şehir içindeki konumlarına ilişkin yorumlar getirilmiştir. Rical türbelerinin mimarisi, hanedan türbelerindeki mimari denemeleri hazırlayıcı nitelikte olmuştur. İstanbul'un tarihsel topografyasının belirleyiciliğine dikkat çekilmiştir. Ekler kısmında ise türbelerin farklı konulara göre yapılmış listeleri verilerek değerlendirmelerin ele alındığı bölümde verilen bilgiler desteklenmiştir. Yine ekler bölümünde türbelere ait çeşitli fotoğraf ve planlar verilmiştir. Osmanlı mimarlık tarihinin bütün evrelerini gösteren bu yapı grubu, şehir içi konumlan ve diğer yapılarla ilişkileri açısından toplum yasanımda ve mimari programda önemli bir yer almıştır. xı
Özet (Çeviri)
THE TOMBS OF OTTOMAN DYNASTY AND STATESMEN IN ISTANBUL SUMMARY The tombs of Ottoman dynasty and statesmen built in Istanbul have been treated in this study. The tombs are the buildings which witnessed both the social events and architectural trends in the period in which they were built. Therefore, the study of the tombs provides new comments about Ottoman architecture and relationship between architecture and the city. At the same time, the factors directing the construction of the tombs and the effects of some historical events on the tomb architecture can be observed. Primarily, the emergence of the tombs in the Islamic architecture and the phases of the tomb architecture in the different regions of the Islamic world and Anatolia have been mentioned briefly. The situation of the tombs in Anatolia and the new qualities of the tombs in Ottoman architecture is expressed. In this study, a catalogue about the tombs of dynasty and statesmen is presented. The information about the tombs in this catalogue has been compiled from the bibliographic sources and by visiting the tombs. The tombs mentioned in the catalogue were commented in their historical, social and architectural places. Instead of style analysis, some comments were done by taking care of information in the catalogue and bibliography. The tombs were studied by considering the centuries, their typology, their relationship with the other buildings in the complex, their masses and their locations in the city. The topography of Istanbul determines the placement of the tombs. In the appendix, the information explained in the comment section was supported by giving some lists of the tombs which are done in the different categories. Also, some photographs and plans of the tombs were added to this section. The tombs reveals all the phases of the Ottoman architecture and had a significant place within the social life and architectural program. xu