Elektrik enerji sistemlerinin sismik davranışı
  1. Tez No: 104035
  2. Yazar: MURAT TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZCAN KALENDERLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
ELEKTRİK ENERJİ SİSTEMLERİNİN SİSMİK DAVRANIŞI ÖZET Bu çalışma, elektrik enerji sistemlerinin sismik bakımdan davranışının incelenmesine ilişkin çalışmaları sunmaktadır. Güvenlik ve güvenilirlik, elektrik enerji sistemlerinde aranan en önemli özellikler arasındadır. Bir deprem sırasında ortaya çıkan sismik mekanik etkilerin frekansı, elektrik cihazlarının mekanik dayanım doğal frekanslarına yaklaştığında bu cihazlar için tehlike oluşturabilir. Mekanik ve dinamik hasara yol açan en büyük etkiye sahip sismik (mekanik) titreşim frekans aralığı, yaklaşık 0,1 Uz - 30 Hz'dir. Deprem sırasında ve sonrasında elektrik enerji sistemlerinde oluşabilecek hasarın en az düzeyde oluşması ve elektrik enerji sisteminin çalışmasının kontrollü olarak kesilebilmesi için gerekli önlemlerin alınması güvenlik açısından önemlidir. Buna karşın, yüksek gerilim istasyonlarında olağanüstü durumlarda bile, fırtınalar ve depremler gibi, tehlike yaratmadığı sürece elektrik enerji kesintisine izin verilmemelidir. Elektrik enerji sistemleri üzerinde sismik deneylerin gerçekleştirilmesi, zor, zaman alıcı ve çok pahalı işlerdir. Buna karşın, sismik olayların kuramsal olarak modellenmesi ve modeller üzerinde analitik ve örneğin sonlu elemanlar gibi sayısal yöntemlerle inceleme yapmak daha kolay ve daha ekonomik bir yoldur. Genelde kuramsal sonuçların, deneysel sonuçlarla ve gerçek durumla karşılaştırıldığında yeterli doğrulukta ve yeterli bilgi verici nitelikte olduğu görülmektedir. Bu çalışmada yüksek gerilim istasyonlarındaki güç transformatörü geçit izolatörlerinin sismik davranışı, onların mekanik dayanım özellikleri göz önüne alınarak analitik olarak incelenmiştir. Çalışmada, yüksek gerilim istasyonlarındaki cihazlar arasındaki bağlantı iletkenlerinin sismik davranışı, deneysel ölçümlere dayanan bir çalışmadan yararlanılarak açıklanmıştır. Ayrıca, güç transformatörlerinin sismik davranışını göstermek bakımından, Şili'ye tesis edilen 65 MVA/230 kV'luk tek fazlı güç transformatörünün, üretici firması tarafından yapılan, sismik analiz bilgilerine yer verilmiştir. Tezde, 800 kV'luk istasyon tipi bir cam mesnet izolatörünün sismik davranışı incelemesinden yararlanılarak yüksek gerilim mesnet izolatörlerinin sismik davranışları ve inceleme yöntemleri ortaya konmuştur. 170 kV'luk bir transformatör geçit izolatörünün, 0-5- 10- 15 ve 20 derecelik transformatöre montaj açıları için 0,5 - 1 - 2,4 - 9 - 20 ve 25 Hz'lik sismik kuvvetler ve bunların karşılığı olan 2,9 - 5,2 - 8,7 - 8,7 - 7 ve 5 m/s2,lik deprem ivme değerleri durumunda statik eğilme momenti hesabı, 1EC TS 6 1463 'de verilen analitik hesap yöntemine göre yapılmıştır. Hesaplarda kullanılan ivme değerleri orta ve yüksek şiddette depremlere karşı düşmektedir. Böylelikle deprem sırasında transformatör geçit izolatörlerinin sismik etkilere karşı dayanımı ve sismik analizi incelenmiştir. Hesap sonuçları, montaj açısının büyümesi ile geçit izolatörüne etki eden eğilme momentinin de büyüdüğünü göstermiştir. Bu sebepten dolayı geçit izolatörüne etki eden eğilme momenti değerinin artmasıyla, geçit izolatörünün sismik etkilere karşı dayanımı azalmaktadır. XI
Özet (Çeviri)
SEISMIC BEHAVIOUR OF THE ELECTRICAL ENERGY SYSTEMS SUMMARY This study presents the studies related to the investigation for seismic behaviour of the electrical energy systems. Safety and reliability are among the top priorities demanded in the electrical energy systems. The frequency of seismic mechanical effects appeared during an earthquake may cause risk for the electrical equipment when excitations approach the natural frequencies of this equipment. The seismic (mechanical) frequency range having the greatest effect which may cause mechanical and dynamic damage is from about 0,1 Hz to 30 Hz. It is important that damage may occur in the electrical energy systems during and after earthquakes should be made the lowest and the necessary precautions should be taken to interrupt the supply of electric energy according to safety under control. However, even extreme situations, such as hurricanes and earthquakes, must not be allowed to interrupt the supply of electric energy in the high voltage substations if that does not cause risk. Performing the seismic tests on the electrical energy systems is time-consuming and costly works. However, modelling of seismic events theoretically and investigating analytical and numerical methods such as finite elements on the models is a easier and more economical way. In general, it can be seen that the comparison of the theoretical results with experimental results and the real situation is in a good agreement. In this study, seismic behaviour of the transformer bushings in high voltage substations taking consideration of their qualifications of the mechanical severity is investigated analytically. The seismic behaviour of interconnected conductors between equipments in high voltage substations is explained by the study based on experimental measurements in the study. Furthermore, to show seismic behaviour of the power transformers, the information of seismic analyses of 65 MV A/230 kV to be installed in Chile performed by the manufacturer is taken place. In the thesis, seismic behaviour of the high voltage post insulators and the methods of investigation are mentioned taking consideration of the investigation of thoughened glass station post insulators for 800 kV network. For a transformer bushing of 170 kV, the calculation of static bending moment is performed by IEC TS 61463 according to the calculation method for mounting angles to the vertical plane of 0-5- 10-20 and 25°, for the frequencies of 0,5- 1 -2,4-9-20 and 25 Hz and for the seismic accelerations of 2,9-5,2-8,7-8,7-7 and 5 m/s2. The acceleration values used for the calculation are for medium to very strong earthquakes. So, the severity of transformer bushings to the seismic effects during earthquakes was investigated. Calculation results showed that the values of bending moment affecting the transformer bushings increased when mounting angles increased. For this reason, increasing the values of bending moment that affect the transformer bushings, the severity of transformer bushing to the seismic effects decreases. XI i