Elastik zemine oturan ızgara temellere mesnetlenmiş yapıların üç boyutlu hesabına yönelik bir programın geliştirilmesi
Developing a program about three dimensional analysis of brid supported buildings on elastic foundations
- Tez No: 104038
 - Danışmanlar: PROF. DR. AHMET IŞIN SAYGUN
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
 - Yıl: 2001
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 86
Özet
ELASTİK ZEMİNE OTURAN IZGARA TEMELLERE MESNETLENMİŞ YAPILARIN ÜÇ BOYUTLU HESABINA YÖNELİK BİR PROGRAMIN GELİŞTİRİLMESİ ÖZET Program uzayda seçilebilecek her türlü doğrultuda ve her türlü duruş açısında yerleştirilen çubuk elemanlardan oluşan yapısal bir sistemin matris deplasman metoduyla,dış yükler altında statik analizini ve düğüm noktalarında oluşturulabilecek ataletlerine göre serbest titreşim frekanslarını ve özvektör hesaplarını yapabilmektedir Programda bu aşamada biri doğru eksenli prizmatik diğeri elastik zemine oturan olmak üzere İki çubuk tipi seçilebilmektedir. Çubukların 12 uç serbestliğide hesaplarda kullanılmaktadır (kayma etkileri birim deplasman sabitlerine dahil edilmemiştir). Çubuklar kendi eksen takımlarına göre 12 uç serbestliklerinden herhangi birinde veya birkaçmda yük taşımayacak şekilde serbest bırakılabilirler. Sürekli temel maksadıyla kullanılan elastik zemine oturan çubuklar perde altında bulunuyorsa rijit kısmın etkisi dikkate alınabilmektedir. Düğüm noktalarının herhangi birinin veya birkaçının global eksen takımına göre tanımlı 6 vektörün yönlerinden birine veya birkaçına göre tutulabilmesi mümkündür. Ayrıca düğüm noktalan arasmda global eksen takımına göre tanımlı 6 vektörün yönlerinden birine veya birkaçına göre master-slave ilişkisi kurulabilmekte böylece herhangi bir veya birkaç düğüm noktasının herhangi bir veya birkaç yöndeki deplasmanları bir master noktasının deplasmanlarına bağımlıkılına bilinmektedir. Bu durumun davranışa etkisi hem statik hem de dinamik analize yansıtılabilmektedir. Tez programının bu özellikleri kullanılarak 4 tip model kurulmuş ve sonuçlar STAAD/Pro 2001 analiz programı ile karşılaştırılmıştır. 1-Temellerde ankastre kabulü yapılmış,döşeme rijit diyafram etkisi alınmamış model 2-Temellerde elastik zemine oturan kiriş kabulü yapılmış,döşeme rijit diyafram etkisi dikkate alınmamış model 3- Temellerde ankastre kabulü yapılmış,döşeme rijit diyafram etkisi alınmış model 4-Temellerde elastik zemine oturan kiriş kabulü yapılmış,döşeme rijit diyafram etkisi dikkate alınmış model İki program arasında sonuçların Mühendislik amaçlarına uygun hassaslık ölçülerinde birbirine uyum sağladığı görülmüştür. Elastik zemine oturan kiriş kabulünün yapının davranışına ve özellikle yatay yüklerin perde ve çerçevelere dağılımına etkisi gözlenmiştir. xıı
Özet (Çeviri)
DEVELOPING A PROGRAM ABOUT THREE DIMENSIONAL ANALYSIS OF GRID SUPPORTED BUILDINGS ON ELASTIC FOUNDATIONS SUMMARY The program, which is the subject of the thesis,make analysis under the static loadings and calculate frequencies,periods and eigen vectors of any arbitrary structural space system by using matrix-displacement method, where the inertia of the masses can be applied in arbitrary directions and any arbitrary nodes. In this stage the program offers two kinds of beams. One of them is straight axis prismatic beam and the other is also prismatic and settles on elastic foundation. Both beam has 12 degrees of freedom in their local axis. After the element stiffness matrix is calculated the element degrees of freedoms is translated into the global axis before assemblege.Any degrees of freedom can be made free according to the local axis of beam prior to the assemblege. So it does not have initial force through this freedom. If there is a shear wall on the elastic foundation beam this affect can be reflected to the behaviour of the structure by stating the ratio of the rigid part to the distance between the two nodes at the two ends of the beam. Any of the nodes can be made supported in any directions according to 6 vector of the global axis.The program has master-slave constraint option which can be used in any arbitrary directions according to 6 vector of the global axis. The program take into account of the consisting master-slave relation both in the static and dynamic anaysis. There are four models.The purpose of the models is to show the elastic foundation effect by using the beam constituted specially. A comparison made between the thesis program and STAAD/Pro structural analysis program. slab 1-A fixed supported model without the rigid diaphram effect o slab 2-An elastic foundation beam model without the rigid diaphram effects of 3-A fixed supported model with the rigid diaphram effect o slab 4- An elastic foundation beam model with the rigid diaphram effects of slab Both of the programs give similar results. Observations made about the effects of the elastic foundation to the behavior of the stucture and the dispersal of the lateral loads to the shear-walls and frames. Xlll