Yükseköğretimde toplam kalite yönetimi ve abet uygulamaları
Applications of total quality management and abet in higher education
  1. Tez No: 104052
  2. Yazar: ŞAHİN KÖŞKLİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YILMAZ TAPTIK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 118
Özet
YÜKSEK ÖĞRETİMDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ VE ABET UYGULAMALARI ÖZET Bu çalışmada kalite sistemlerinin yüksek öğretim kurumlarında yerleştirilebilmesi için yapılması gereken çalışmalar ABET ve Toplam Kalite Yönetimi bağlamında ele alınmıştır. İ.T.Ü. Metalürji ve Malzeme Bölümü özelinde yürütülen çalışmalarda bölümün ABET akreditasyonuna hazırlanması ve eğitimde mükemmeliğin yakalanması için Toplam Kalite Yönetimi ile bütünleşik bir model çerçevesinde eğitim ve organizasyon sisteminin revize edilmesine yönelik çalışmalar yürütülmüştür. Çalışmaların başlangıç noktası bilgilendirme ve paylaşımdır. Bölüm, tüm öğretim üyelerinin katılımı ile gerçekleştirilen paylaşım toplantıları ile mevcut çalışmalar üzerinde tartışarak bölüm için optimum gerekleri yerine getirecek bir sistemin kurulması üzerinde fikir birliğini sağlamıştır. Bölüm içerisinde oluşturulan Kalite Akreditasyon ve Sürekli Gelişme Komisyonları, bölümün misyon ve vizyonunu ABET gereklerini ve TKY felsefesini karşılayacak doğrultuda belirlemiştir. Komisyonlar yine bu doğrultuda bölümün hedef, çıktı ve stratejilerini belirleyerek organizasyonel yapı ve müfredatı bunlara uygun olarak revize etmiştir. Oluşturulan öğretim görevlisi ve ders dosyalan, ilişkiler matrisleri vb. dokümanlarla sistemin veritabanı oluşturulmuş ve izlenebilirlik garanti altına alınmıştır. Çalışmaların son aşamasında bölümün ulaşmak istediği hedeflerin karşılandığını garanti altına almak üzere bir ölçme değerlendirme sistemi kurulmuştur. Yapılan özdeğerlendirme, öğrenci, mezun ve ders değerlendirme anketleri ile sistemin geliştirilmesine yönelik olarak geri besleme oluşturulmuştur. Ölçme değerlendirme sisteminin diğer bir getirişi ise iç ve dış haksahipleri olarak tanımlanan öğretim görevlileri, öğrenciler, mezunlar, işverenler' in sistemin bir parçası haline getirilerek sürekli gelişme çalışmalarına katkıda bulunmaları sağlanmıştır. vıu
Özet (Çeviri)
APPLICATIONS OF TOTAL QUALITY MANAGEMENT AND ABET IN HIGHER EDUCATION SUMMARY In this study the possibility of engaging quality systems to higher education considering ABET and TQM is examined. Within the project to prepare ITU Metallurgical and Materials Science Engineering Department to ABET accreditation, a model to enable educational excellence regarding integrated TQM through revising the education and the organisational structure is also considered. The starting point of the studies are informating and sharing. The department has reached to a consensus about the implementation of a system that will cover optimum needs for the department by organizing meetings, in which all the faculty members attented and discussed the previous studies done. The Quality Accreditation and Continuous Improvement Commissions that has been formed in the department have designated the mission and the vision of the department compatible with both ABET and TQM. The Commissions have also revised the curriculum and the organizationel structure according to the aims, outcomes and the strategies of the department. Through forming the documents faculty members and student potfolios, relationship matrices etc., the database and the monitoring of the system has been assured. At the last step of the studies an assesment system is implemented for being able to assure that the outcomes of the new system has been reached. A feed-back for the improvement of the system has been achieved through the surveys like self- questionnaire, students, graduates and employers. Another contribution of the assesment system is integrating the faculty members, students, graduates and employers, so-called internal and external stakeholders of the department, to the decision-making process and for providing feed-back. -irat»!! w*;i UtmMmfflW ^mm