Yükseköğretimde toplam kalite yönetimi-Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi pilot uygulama örneğinin incelenmesi
Total quality management in higher education-the analysis of the sample pilot application faculty at Anadolu Universty
- Tez No: 117225
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DENİZ TAŞÇI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2002
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim İletişimi ve Planlaması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
YÜKSEK LİSANS TEZ OZU YÜKSEKÖĞRETİMDE TOPLAM KALİTE YÖNETİMİ ANADOLU ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM FAKÜLTESİ PİLOT UYGULAMA ÖRNEĞİNİN İNCELENMESİ Ezgi GÜNGÖR Eğitim İletişimi ve Planlaması Anabilim Dalı Anadolu Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü, Mart 2002 Danışman: Yard. Doç. Dr. Deniz TAŞÇI Eğitim sektörünün yaşanan değişimlere ve gelişmelere ayak uydurması artık kaçınılmaz bir durumdadır. Bu nedenle, eğitim kurumları eğitim-öğretim ve yönetim şekillerinde köklü değişiklikler yapmaktadırlar. Süreçlerin sürekli olarak iyileştirilmesi ve müşteri memnuniyetini esas alan Toplam Kalite Yönetimi(TKY) artık Türk eğitim sektöründe uygulanan yeni bir yönetim anlayışıdır. Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de yükseköğretimde uygulanan TKY sistemi ve bu doğrultuda da Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pilot Uygulama örneğinin incelenmesidir. Çalışmada, yükseköğretimde TKY sisteminin açıklanması, TKY sistemi uygulayan örnek Türk üniversitelerinin incelenmesi ve son olarak da TKY sistemi kapsamında Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pilot çalışma örneğinin incelenmesi gerçekleştirilmiştir. Tarama modellerinden örnekolay tarama yöntemiyle yapılan çalışmada gözlem ve belgesel tarama yöntemleri uygulanmıştır. Anadolu Üniversitesi pilot uygulama çalışmasının gerçekleştirildiği Eğitim Fakültesi'nde Toplam Kalite Yönetimi uygulaması kapsamında gerçekleştirilen“Gelişim Yönetimi Projesi”(GYP) süreç basamakları belirlenmiş, Eğitim Fakültesi akreditasyon ve özdeğerlendirme çalışmaları kapsamında yapılanların ortaya konulması araştırmanın uygulama kısmını oluşturmuştur. Araştırmada veri toplamak amacıyla; Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi pilot uygulaması kapsamında gerçekleştirilen kalite çalışmalarını ortaya koymak amacıyla belgesel tarama yapılmış, kalite toplantılarından birine doğrudan katılımIll gerçekleştirilmiş, proje kapsamında yapılan ilgili toplantıların bilgi ve tutanakları incelenmiş, konuyla ilgili uzman kişilerle görüşmeler yapılmış, toplam kalite yönetimi sistemini uygulayan diğer öğretim kurumlarının kalite sorumlularıyla yazışmalar gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucuna göre yapılan değerlendirmede; yükseköğretimde toplam kalite uygulamasının gereği ve bu amaçla daha önce bu uygulamayı gerçekleştiren kurumların çalışmalarının incelenmesinin çalışmayı yapmayı düşünen kuruma yol gösterici olduğu ortaya çıkmıştır. Anadolu Üniversitesi projeyi öncelikle bir fakültede başlatarak başarı ve sorunları bu örnekte görmeyi planlamıştır. Böylelikle sorunlar daha küçük boyutta kalmakta ve çözüm bulmak kolaylaşmaktadır. Proje başarıya ulaştığında bunu yaygınlaştırmak kolaylaşacak ve direnç grupları daha kolay aşılabilecektir. Eğitim Fakültesi misyonu gereği yeniliğe ve gelişmeye açık bir fakülte olması gerektiği sebebiyle projeyi sahiplenmiş durumdadır. Özdeğerlendirme sisteminin yerleştirilmeye çalışılması ve Akreditasyon çalışmalarının hızla sürdürülmesi Gelişim Yönetimi Projesi'nin iyi yolda geliştiğini ve ilerleme kaydettiğini ortaya koymaktadır. Çalışmada ortaya konulan bulguların, ileride yapılacak araştırmalarla desteklenmesine gereksinim vardır. Anadolu Üniversitesi Gelişim Yönetimi Projesi sonuçlandığında elde edilen sonuçlar yazılı hale getirilip, yayınlanmalıdır.
Özet (Çeviri)
IV ABSTRACT TOTAL QUALITY MANAGEMENT IN HIGHER EDUCATION THE ANALYSIS OF THE SAMPLE PILOT APPLICATION IN EDUCATION FACULTY AT ANADOLU UNIVERSITY Ezgi GÜNGÖR Educational Communication and Planning Major Anadolu University, Institute of Social Sciences, March, 2002 Advisor: Assist. Prof. Deniz TAŞÇI It's been inevitable for the education sector to cope with the changes and developments taking place in the world. Therefore, educational institutions have held reforms in their educational, instructional and managerial approaches. Based on constant improvement of the processes and clients' satisfaction, TQM has been practised in Turkish education sector as well. The aim of this research is to scrutinize the TQM system used in higher education in Turkey along with the Sample Pilot Application in Education Faculty at Anadolu University. The explanation of TQM system in higher education, the analysis of Turkish universities applying TQM system, and the study of the sample pilot implementation in Education Faculty at Anadolu University in terms of TQM system have been realized in this research. Observation and reviewing the literature methods were utilized in this study conducted according to key study method- one of the survey models. The phases of Project of Implementing Quality Managment designed under the TQM implementation in Education Faculty, where the pilot application at Anadolu University was conducted, were described. The expression of the things done in terms of accreditation and self- evaluation studies at Education Faculty comprised the practical aspect of this research. Reviewing the literature; directly taking part in one of the total quality meetings, analyzing the records of the relevant meetings,interviewing the concerned people, corresponding with the people in charge of quality at other universities practising total quality system are what have been done to obtain data for this study.The evaluation of the findings of this research sets forth the requirement to implement TQM in higher education, and suggests that it will be guiding for the instution thinking of implementing TQM to examine the studies of institutions that have already been applying it. Planning to see the shortcomings and advantages on a single sample and thus mitigating the potential problems, and facilitating to find out the solutions Anadolu University have initiated the program at only one faculty. Providing that the project achieves its aim, it will be easier to spread it and to get the resistant groups over. Being open to innovations and developments owing to its mission, Education Faculty adopted the project firmly. Striving to establish the self-evaluation system and conducting accreditation studies mark that the Project of Implementing Quality Management is on the right track and advancing. The findings of this research need to be supported by further studies. The results should be printed & published upon the completion of the Project of Implementing Quality Management at Anadolu University.