Bağlama altındaki sızmadan dolayı meydana gelen potansiyel ve hız dağılımı
The Potantial and velocity distribution due to the leakage under the spillway
  1. Tez No: 10406
  2. Yazar: MAHMUD GÜNGÖR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL ÜRÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
BAŞLAMA ALTINDAKİ SIZMADAN DOLAYI MEYDANA SELEN POTANSİYEL VE HIZ DASILIMI C Yüksek Lisans Tezi) Mahmud GÜNGÖR SELÇUK ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Mart 1989 ÖZET Bu çalışmada bağlama altındaki sızmadan dolayı meydana gelen potansi yel ve hız dağılımları incelenmiştir. çalışmada sonlu elemanlar metodu kullanılmış ve sonuçlar bilgisayar yardımıyla elde edilmiştir. incelenen modeller değiştirilerek çeşitli alternatiflerde meydana gelen potansiyel ve hız dağılımları hesaplanmıştır. Elde edilen bu dağılım, tablolar halinde verilmiştir. Alternatif çözümler arasında mukayese yapılmış, permabilite katsayısı küçüldükçe hızların azaldığı, su yükü artırılınca hızların ve potansiyellerin arttığı; ayrıca, yeraltı sularında hızlar küçük mertebelerde olsa da palplanşların altlarında geçirimli zemin tabakası azaldığından, hızların büyüyerek süreklilik şartını sağladığı gözlenmiş, palplanşlarla da akım çizgilerinin bağlamadan uzaklaştığı tesbit edilmiştir. -i-
Özet (Çeviri)
THE POTANTIAL AND VELOCITY DISTRIBUTION DUE TO THE LEAKAGE UNDER THE SPILLWAY M "Sc, Thesis Mahmud GÜNGÖR SELÇUK UNİVERSİTY INSTITUTE OF SCIENCE March 1989 SUMMARY In this work the potential and the velocity distributions due to the leakage under the spillway are investigated. in this work finite elements method is used and the results are obta ined by the help of a computer programme. The models investigated are chan ged and the potential and velocity distributions for various alternatives are calculated. The alternative solutions are compared, and it is shown that the per- mability changes are directly proportional to the velocities. It is obsorved that as the water load is increased the velocites and the potentials are increased; even if the underground water velocities are at lower levels, under the pile plankings the thickness of the permeable ground layer is decreased and the velocities are increased and thus keep the condition of cotiniuty. Besides at the pile plankings the current lines are di versed from the connections. -ii-