Amasya elma çeşidinin tarım tekniği yönünden önemli fiziko-mekanik özelliklerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 10407
  2. Yazar: CEVAT AYDIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HÜSEYİN ÖĞÜT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Mekanizasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
iv ÖZ Tarımsal mekanizasyonda makinaların projelenmesinde kriter olan değerleri, biyolojik malzemenin teknik özellikleri belirlemektedir. Bu nedenle değişik çalışmalarla biyolojik malzemenin teknik özellikleri ortaya konmaya çalışılmaktadır. Yapılan çalışmada, Amasya elmasının önemli fiziko-mekanik özellikleri ortaya konmaya çalışılmıştır. Amasya elmasının elastisite modülü (E), poisson oranı ( y ), def ormasyon hacmi (DH) ve deformasyon işi (Dİ) arasındaki ilişkiler araştırılmıştır. Bu araştırmada Selçuk Üniversitesi Araştırma Fonu tarafından desteklenerek gerçekleştirilen Biyolojik Malzeme Test Cihazı kullanılmıştır. Araştırma sonucunda Amasya elmasının yukarıda bahsedilen özellikleri belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Techniques proporties of biologic material determine to values to be criterion in projection of the machines in the Agricultural mechanization. In this reason, with differend working, technique proporties of biologic material is determined. In this research, important physico-mechanic characteristic of Amasya apple is defined. Young module (E) of Amasya apples, poisson ratio ( Y ) deformation volumes (DH) and between connection deformation energy (DÎ) have been determined. In this researc, Biologic Material test apparatus which is made as support by Research fund University of Selçuk is used. As a result, proporties of Amasya apple which is mention above is defined.