Altınapa bims agregasından TS 3234'e uygun hafif beton briket imali
The Manufacture of lightweight cncrete briquette in a accordance with TS 3234 using Altınapa pumice aggregates
  1. Tez No: 10405
  2. Yazar: MEHMET LEVENT AĞIRDIR
  3. Danışmanlar: PROF. MUSTAFA KARADUMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Yapı Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 85
Özet
-II- ÜZET Bu çalışmanın amacı, Altmapa bims agregası kullanrak, TS 3234*e uygun hafif bimsbeton briket imal etmektir. Hafif betonların betonarme yapılarda kullanılması ile daimi yükün %23 gibi belirgin bir ölçüde, azalması sağlan maktadır. Bundan dolayı betonarme yapı tekniğinde hafif be ton kullanılması eğilimi gittikçe artmaktadır, Bu tür mal zemeye yönelmenin başlıca nedeni yapının tüm ağırlığının azaltılmasından yararlanarak taşıyıcı elemanlarının kesitlerini küçültmek ve böylelikle işin maliyet bedelini düşürmektir. Ayrıca binaların ısı izolasyonunun sağlanmasında çok faydalı olduğu gözönüne alınırsa, Konya gibi kışları soğuk geçen ilimizde bu malzemenin kullanımı ile yakıt maliyeti de düşecektir. Bütün bu faktörlerin etkisi ile yöre de çıkan bu agreganın değerlendirilmesi amaçlanmış ve hafif bimsbeton briket yapımına uygunluğu araştırılmıştır. Deney lerde Altmapa bims agregasmın özellikleri; agregada sıkı şık birim ağırlığı, gevşek birim ağırlığı, özgül ağırlığı, su emme oranı, agregada SO., miktarı tayini, çökme deneyi, basınç mukavemetleri, çekme mukavemetleri ve granülometrisi TS 3234' e uygun olarak yapılmıştır, elde edilen sonuçlarla agreganın yapılarda kullanılmasının uygun olduğu görülmüş tür.
Özet (Çeviri)
-I- ABSTRACT THE MANUFACTURE OF LÎGHr.7EIGHT CN CRETE BRIQUETTE IN A ACCORDANCE WITH TS 3234 USING ALTINAPA PUMICE AGGREGATES. The aim of this study is to produce light weight concrete bricket in accordance with TS 3234» using Altmapa Pumice aggregate. Considering the usage of light weight concrete bricket s manufactured from pumice aggregates usefull for lightness and thermal insulation for the buildings in Konya, physi cal properties of pumice were determined in tests. In the lests compressed unit weight, loose unit weight, specific gravity, absorption ratio, concrete unit weight, collapse test, compressive strenghts and grain size analysis of pumice aggregate of Altmapa were made in accordance with TS 3234 The results obtained indicate that pumice aggregate can be used for lightness and thermal insulation in the building of Konya.