Bir konteyner gemisinin sonlu elemanlar metodu ile yapısal analizi
Structural analysis on a container vessel by using finite elements method
  1. Tez No: 104065
  2. Yazar: MUSTAFA BOSTANOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ERGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 71
Özet
BİR KONTE YNER GEMİSİNİN SONLU ELEMANLAR METODU İLE YAPISAL ANALİZİ ÖZET Bu çalışmada amacımız sonlu elemanlar metodu kullanarak bir konteyner gemisini, değişik yükleme durumları altoda yapısal davranışlarını incelemektir; Modellemede kullanılan gemi bir Ro-Ro/Lo-Lo konteyner gemisi olup tam boyu 115.40 m, genişliği 18.70 m, yüksekliği 10.50 m, draftı 6.8 m, taşıma kapasitesi ise 783 TEU 'dur. Gemi iki ambarlıdır. Geminin modellenen kısmı, ambarlan ayıran perdeden her bir ambarın orta noktasına kadar olan kısımdır. Geminin posta 74/5 ile 102 arasındaki bölgesi modellenmiştir. Modellenen elemanlar, birinci dereceden yapı elemanları olup dış kaplamanın yükler altında davranışını daha iyi modelleyebilmek için adi tülaniler de modellenmiştir: Bu çalışmada, geminin meyilsiz ve tirimsiz sakin suda olduğu düşünülerek hesaplamalar statik durum için yapılmıştır. Gemi bir kiriş gibi düşünülürse, kirişi kestiğimiz kesitte iç kuvvetler oluşur. Bunlar kesme kuvvetleri ve eğilme momentleridir. Geminin boyuna mukavemet hesabından alman bu değerler de dikkate alınmıştır. Bu etkiler modelin sonlarına normal kuvvet ve kesme kuvveti olarak etki ettirilmiştir. İki durum için geminin yapısal analizi yapılmıştır. Birincisinde modelin uçları ankastre mesnet olarak düşünülüp, bütün serbestlik dereceleri sıfırlanmıştır. İkinci durumda ise uçlarda tarafsız eksenden birer düğüm noktası tutturularak çözüm yapılmıştır. Diğer yandan gemi iki farklı yükleme altında düşünülmüştür. Önce modellenen kısım boş olduğu kabul edilerek yukarıda belirtilen iki farklı uç koşullan için analiz edilmiştir. Daha sonra modellenen bölgede 1050 t konteyner yükü olduğu düşünülerek yapısal analiz tekrar edilmiştir. ıx
Özet (Çeviri)
STRUCTURAL ANALYSIS ON A CONTAINER VESSEL BY USING FINITE ELEMENTS METHOD SUMMARY In this study, objective is to examine structural behaviour of a container vessel under various loading conditions by using finite element methods. The vessel used in the modelling is a Ro-Ro/Lo-Lo Container Vessel which has a length overall of 1 15.4 m, a breadth of 18.7 m, a hight of 10.5 m, a draught of 6.8 m and a container capacity of 783 TEU. The vessel has two holds. The modelled zone of the vessel is the zone from the bulkhead separating the two adjacent holds to the midpoint of the each hold. The zone between the fr. 74/5 and 102 is modelled for the study. The modelled elements are primary structural elements and ordinary longitudinals are also included in the model in order to model the shell plate behaviour better under the loads. In the study, the computations are carried out for static condition considering the vessel is at the still water and has no inclination and no draught difference between fore and aft. If we consider the vessel as a beam, internal forces occurs at the cross-section where the beam is cut. These are shear forces and bending moments. These values that are obtained from longitudinal strength calculations of the vessel are also taken into consideration. These effects are acted on the end of the model as normal forces and shear forces. Structural analysis of the vessel is done for two constraints: in the first, ends of the model are considered as fixed thus all degree of freedom is set to zero. In the second, solution is achieved by assigning a node point on the neutral axis at the each end. In addition, the two cases are examined both condition that the vessel is empty and loaded. Firstly, modelled zone is analysed for two different end constraints defined above assuming the vessel is empty. Later, structural analysis is repeated considering that a container loading of 1050 1 is acting on the modelled zone.