İnşaat sektöründe Benchmarking yaklaşımının uygulanabilirliği
Applicabilty of Benchmarking approachnes in the construct on sector
  1. Tez No: 104071
  2. Yazar: OYA BAŞAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA HEYECAN GİRİTLİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 230
Özet
ÖZET 21. yüzyılda tüm sektörlerde yaşanan yoğun rekabet ortamı değişim rüzgarları getirmektedir. Aynı sektörde veya farklı sektörlerden kuruluşlar konsorsiyumlar oluşturarak her alanda pazardaki en iyi uygulamaları araştıran komiteler kurmuşlardır. Benchmarking yaklaşımı böyle doğmuştur. Yönetim ve organizasyon ile toplumsal gelişmeler sürekli etkileşim içindedir.Özellikle 20. yüzyılın son çeyreğindeki toplumsal değişmelere bağlı olarak oluşan tüm yönetim anlayışları, kuruluşların hedef! ve vizyonu doğrultusunda oluşan performansa dayalı sistemlerdir. Sanayi toplumu“Toplam Kalite Yönetimi”anlayışı ile sürekli gelişim ve değişimi“İş süreçlerinin Yeniden Düzenlenmesi”anlayışı ile köklü değişim ve gelişmeyi ortaya koymuştur. Bilgi toplumu ise,“Öğrenen Kurum”anlayışı ile sürekli değişim ve gelişmeyi ortaya koymaktadır. Bilgi ve iletişim çağının özelliği etkin ve hızlı bir biçimde bilgi ve deneyimlerin toplanması ve paylaşılması olduğundan,“Öğrenen Organizasyonlar”olmak günümüzde kuruluşlar için vazgeçilmez bir olgudur. Bu tez çalışması; Türk mimarlık, mühendislik ve inşaat sanayisi için yeni bir yaklaşım olan Benchmarking yaklaşımının uygulanabilirliğini incelemektir. Bu amaçla kuruluş içi, proje bazmda Benchmarking uygulamasın yapılmıştır. Bu çalışmanın bütün yönleri uygulanabilmesi disiplinler arası uzun bir çalışma ile mümkün olabilecektir. Kuruluşların bilgi paylaşımı protokolü çerçevesinde rekabete yönelik Benchmarking çalışmaları yapmaları ile sektör performansı yükselecektir. Bu konuda bugüne kadar yayınlanmış az sayıda Türkçe yazıda,bu çağdaş yöntemin adı çoğu kez İngilizce'de olduğu gibi bırakılmış; bazılarında ise Türkçe karşılık olarak“kıyaslama”sözcüğü kullanılmıştır. Oysa“Benchmarking”, dilimizde çok yerleşik ve yaygın kullanılan“kıyaslama”sözcüğünün hepimiz için taşıdığı anlamdan çok daha geniş kapsama sahip bir terimdir. Bu nedenle de, özellikle yeni mesleki terimleri, günlük dilde yaygın kullanılan bir Türkçe sözcükle karşılamaya çalışmak sonradan ortadan kaldırılması güç kavram karışıklıklarına neden olmaktadır. Eğer“Benhmarking”teriminin Türkçe karşılığında“kıyaslama”sözcüğünü kullanacaksak, terimin anlamına yükleyebilmek için,bunu tek basma değil, ancak şu şekilde kullanmamız doğru olacaktır:“Kesintisiz kıyaslama yolu ile geliştirme”Benchmarking kesintisiz bir süreçtir;çünkü piyasa sürekli değişim içindedir. Piyasaya yeni giren firmalar süreçleri sürekli arıtmakta,yeni teknolojileri özümsemekte ve işlemleri geliştirmektedir. Değişim İhtiyacı Benchmarking bir kuruluşun kendi verimini gelişmeye olan ihtiyacım fark etmesi ile başlar. Bu belki de performansı tanımlayan Benchmarklann başkaları tarafından başarıldığının fark edilmesi ile kalibre edilmiş olabilir. Bu belki de kar düzeyi, hisse fiyatlarının ve yeni şekillerdeki rekabetin yarattığı tehlikeler gibi IXfirma içi sıkıntılardan kaynaklanabilir.Nedenler kuruluş içersinde tartışılarak değişiklik ihtiyacı üzerine yazılı bir bildiri üzerinde anlaşılmalıdır. Benchmark Karar Vermek Benchmarking çalışanların toplam verime olan katkılarını anlamalarına yardımcı olmak üzere,kuruluş çalışmalarının tarafsız bir analizidir.Bu mevcut işlemlere en iyi uygulamayı yaratacak tek basma güçlü bir yoldur.Benchmarking bütün çalışanları kendi verimlerini geliştirme yollarım arttırmak üzere bütünüyle bağlar. Benchmarking masraflarının Benchmarking karan faydaları ile dengelenmiş olması gerekir. Kuruluşun anlaşılması: Kuruluşun mevcut metot ve yapısı çıkarılmalıdır. Burada yönetimin halen kullandığı verim ölçeklerini dahil etmesine ihtiyaç olacaktır. Hedeflenecek Sahalar:“Değişim ihtiyacı”bildirisine yol açan tartışmalar ile hangi işlemlerin benchmark yapılacağı belirlenecektir. Bir çalışma grubu kurularak benchmark yapılacak işlemlerden sorumlu yöneticiler tarafından bir 'işlem haritası' hazırlanmalıdır. Bunda amaç işlem içersinde değer katan çekirdek alanların belirlenmesidir. Öz Basan Etkenleri: Her öz alanın kritik basan etkenleri belir-Bunlara^curuluşun toplam verimine katkısına göre, öncelik sırası verilmelidir. Stratejik Ölçümler: Çalışma grubu üst öncelikli basan etkenlerini,kuruluşun verimini yansıtmak üzere en iyi şekilde nasıl ölçülebileceği hakkında karar vermelidir. Benchmark çalışmasının iskeleti: Hedeflenen alanlar, kritik basan etkenleri ve stratejik ölçümler başlangıç benchmarking çalışmasının iskeletini meydana getirirler. Benchmarking Çalışmasının Tasarlanması: Benchmarking çalışmasının çeşitleri: Benchmarking farklı kuruluşların stratejik ölçürnlerinin karşılaştırılması ile verim farklarını belirler ve geliştirmenin planlanmasına yardım eder.Bu karşılaştırmanın yapılacağı bir diğer kuruluşun seçimi Benchmarking çeşidim belirler. Ortağın seçimi: Benchmarking ortaklan organizasyonun diğer bölümleri olabileceği gibi aynı çalışmalan yapan veya genelde aynı işlevleri olan rakip veya rakip olmayan başka kuruluşlar olabilir. Esas olan nokta seçilen ortağın tam olarak benchmarking çalışmasına girdiğim yüklendiğini kabul etmelidir. Taktik ölçümleri: Başanyı kıyaslayacak ayrıntılı ölçümlerin belirlenip taraflarca kabul edilmiş olması lazımdır. Çalışma hazırlığı: Veri toplama metotlan, her ortağın rol ve sorumluluklarmı ve uygulanacak gizlilik sınırlan üzerinde anlaşmaya varılmış olmalıdır. Kaynakların Belirlenmesi: Benchmarking çalışmalarında ihtiyaç olan zaman ve kaynaklar için taraflar anlaşmış olmalıdır. Çalışanlar üzerine tesirleri: Geliştirilmiş verim için yapılan plandan etkilenecek çalışanlar yapılacaklar hakkında bilgilendirilerek çalışmalara katkıda bulunma fırsatı verilmelidir. Veri Toplanması ve Analizi Ölçüm kurallan:Bir öncü çalışma ile taktik ölçümlerinin uygulanabilirliği ve gerçekçi olarak verimi karşılaştırabilecek ve güvenilir olduğu denenmelidir. Veri toplanması: Kullanılacak olan veri toplama metotlan ve ölçümlerinde anlaşma sağlanmalıdır. Tarafların verimleri ölçülürken veriler sistematik olarak kayıt edilmelidir.Uygun metotların kullanıldığı ve verilerin karşılaştınlabilir olduğunu denetleyen düzenli kontroller yapılmalıdır. Belirlenmiş bir raporda veriler toplamalı ve belirtilmelidir. Veri analizi: Belirsizlikler ve boşluklar için veriler dikkatli olarak kontrol edilmelidir. Daha sonra ortaklar arasındaki verimülik farklarını belirlemek üzere analiz yapılmalıdır.Verimin sağlanması: Verilerin doğru olduğundan emin olmak üzere en önemli farklar incelenmelidir. Daha sonra bu farkların sebebi, işlem analizleri ve en verimli kuruluşlarla karşılaştırılarak belirlenmelidir. Neticeler kesin bir rapor ile anlatılmalıdır. Bulguların iletilmesi: Bu rapor desteğine ihtiyaç duyulan ve değişimlerden etkileneceklere iletilmelidir. Uygulama: İşlevsel hedefler belirlenir. Her önemli verim farkı kuruluşun başarısında kritik olup olmadığına karar verilebilmesi için yeniden gözden geçirilmelidir. Eğer bir dönüm noktasını ifade ediyorsa o zaman farkı kapatmak üzere hedefi ve zaman tablosunu belirlemeli.Kısa zamanda kazanç yaratacak hedefler 'Benchmarking' faydasını ispat edecektir. Eylem planlarının geliştirilmesi: Çalışma sırasında ortaya çıkan işlem analizleri göz önünde bulundurularak hedefe varmak için gereken eylemler planlanmalıdır. Planlar bütün çalışanlara ve yöneticilere iletilmelidir. Değişiklikleri uygulamak: Eylemler uygulanmaya başlamalıdır. İlerlemeleri takip etmek: Verimdeki netice veren değişikler ölçülmeli ve hedefler ile kıyaslanmahdır. Geri kalınmış noktalar araştırılarak planlanan gelişmenin sağlanması için harekete geçilmelidir Geri Besleme-Üerlemeleri gözden geçirme: Eylem planlan gelişmelerde tarafların başarılarını ve başarısızlıklarım içeren formal gözden geçirmeleri içermelidir. Hedeflenen sahalarda daha ileri gelişmelere ihtiyaç olduğuna karar verildiğinde gerekli eylemler planlanarak gerçekleştirilmeli, izlenmeli ve gözden geçirilmelidir. Yeni Hedefler: Benchmarking çalışmaları neticesinde gerçeMeştirilmiş olan iyileştirilmiş verim düzeyi daha sonraki çalışmaların başlangıç noktası olarak kabul edilmelidir. Devamlı iyileştirme: Benchmarking kuruluş içersinde devamlı iyileştirmenin kalıcı ve temeli olarak kabul edilmelidir. Stratejik planla bütünleşme: Benchmarking yaklaşımına dayalı devamlı iyileştirme, kuruluşun stratejik planına bütünleyici olarak dahil edilmelidir. Neyin Benchmark edileceğinin tanımlanması. Bu noktada Benchmarking çalışması tamamlanmıştır. Bu kuruluş için gelecek benchmarking yaklaşımının ne olacağının belirlenmesinin işareti olmalıdır. Sonuç ve öneriler kısmında ise bütün teorik bilgilerin ve uygulamaların ışığında elde edilen sonuçların genel bir değerlendirilmesi yapılmıştır. XI
Özet (Çeviri)
SUMMARY APPLICABILITY OF BENCHMARKING APPROACHES IN THE CONSTRUCTION SECTOR This study focuses on a new model of management approach called Benchmarking in architecture, engineering, construction industry and its applicability in construction sector. Benchmarking is a systematic process of searching for best practices, innovative ideas and highly effective operating procedures that lead to superior performance. learning from the best and adopting their approaches to fit one's own needs is the essence of benchmarking. It has become incresingly popular as a key means of improving organizational performance and has seen as quality improvement concept. It helps a compant to identify its strengths and weaknesses, and to implement programs to close the identified gaps. The aim of this study is to investigate how benchmarking is a valuable and competitive tool for the management of firms. Benchmarking is not a practice that can be successfully adopted in isolation; it is linked to Re-Engineering, Total Quality Management and finally to the Lean. Manegement process in which continous improvement Kaizen plays the key role. As a result of the Benchmarking project; the Benchmarking team proposes more man one solution related to the study. They may propose to improve the processes with the help of total quality management tool or they may propose radical changes with which they need to use Re-Engineering. Both Total Quality and Re-Engineering projects focus on processes. Benchmarking begins when an organisation recognises the need to improve its performance. Seing Benchmarks describing the performance achieved by others may trigger this. It may from internal concerns over profit levels, the share price or threats from new forms of competition. The causes should be discussed within the organisation and a written statement of the need for change agreed. Benchmarking is an objective analysis of an organisation's business that helps staff understand how their work contributes to the overall performance. It is a singularly powerful way of building best practice into existing processes. Benchmarking fully engages staff in searching for ways to improve their own performance. The inevitable costs must be balanced against the benefits in making the decision to Benchmark. XllKnow your organisation; Existing descriptions of the organisation's methods and structure should be assembled. These need to include measures of performance currently used by management Targeting areas; Discussions leading to the 'need for change' statement will have identified which process should be benchmarked. A process map should be prepared at a workshop with the staff responsible for the process. The aim is to identify the core areas of the process that add value. Critical success factors; The factors that are critical to success should be identified for each core area. They should be prioritised on the basis of their contribution to the organisation's overall success. Strategic metrics; The workshop should agree how the top priority success factors can be best measured to reflect the organisation's performance. Benchmarking study framework; The targeted areas, critical success factors and strategic metrics form the preliminary benchmarking study framework. Design of the Benchmarking Study Types of benchmarking; Benchmarking compares strategic metrics from different organisations to identify differences in performance and help plan improvements. The choice of which other organisations to compare with determines the type of benchmarking. Choosing Partners; Benchmarking partners can be other divisions of the organisations or external organisations e.g. competitors, non- competitor or organisations undertaking the same function or generically the same activity. It is essential to ensure that the chosen partners are fully committed to benchmarking study. Tactical metrics; The detailed measurements used to compare performance must be defined and agreed by all the parties. Study Preparation; The data collection methods, the role and responsibilities of each partner and the degree of confidentiality that applies must be agreed. Resource implications; The time and resources required to carry out the benchmarking study should be agreed between the partners. Effects on staff; The staff likely to be affected by plans for improved performance should be told what is being done and give the opportunity to contribute to the study. Data Collection and Analysis The tactical metrics should be tested in a pilot study to ensure that they are practical and provide robust measures performances that are genuinely comparable. Data collection; The metrics and the data collection methods to be used should be agreed. As the performance of all the partners is measured, the data should be recorded systematically. Regular checks should be made that consistent are being used and the data is comparable. All the data should be assembled and described in a formal written report. Data analysis; The data should be checked carefully for ambiguities and gapes. Then it must be analysed to identify differences in performance between the partners. Establishing performance; The most significant differences should be investigated to ensure that the data accurate. Than the reasons for these differences must be Xlllidentified by process analysis and comparison with the best performing organisations. The results should be described in formal report. Communicating findings; The report should be communicated to those who support will be needed and those will affected by changes. Implementation; Establish functional goals; Each significant performance gap should be reviewed to decide if it is critical to the organisation's success. If it is, men a goal and a timetable for closing the gap should be set. Goals that will give quick wins help established the benefits of benchmarking. Develop action plans; The actions needed to achieve the goal should be planned taking into account the process analyses produced during the study. The plans should be communicated to all the managers and workers involved, Implement changes; The actions are put into effect Monitor progress; The resulting changes in performance must be measured and compared with the goals. Any shortfall should be investigated and action taken to ensure the planned improvements are achieved, Feedback Review progress; The action plan should include formal reviews of progress at which the parties share their success and failures. When it is decided that further improvements in the targeted areas are needed, the required actions should be planned, put in to effect, monitored and reviewed. Recalibrate; The improved performance level achieved as a result of the Benchmarking study should be embedded in a new benchmark as a starting point for further studies. Continuous improvement; Benchmarking should be formally adopted as the basis of continuous improvement throughout the organisation. Integrate into strategic plan; Continuous improvement based on benchmarking should be made an integral part of the organisation's strategic plan. identify what to Benchmark At this point the benchmarking study is complete. This should be the signal for the organisations to identify what to benchmark next. Construction business are incresingly concerned about their business performance. Incresing competitive pressure is also forcing them to stop and think about the way they work, how they can radically improve their performance. All this reinforces the need for change. The objective of this study is to critisize the development opportunities by the application of Benchmarking principles to construction management. As a start an internal Benchmarking study in a Turkish construction company is undertaken. Key performance indicators are presented to evaluate the performance of the company in critical processes. By studying the company's own processes and comparing with the competitive partners, it will lead the Turkish Construction firms to superior performance. XIV