Türk inşaat sektöründe Benchmarking yönetim tekniğinin uygulanmasına yönelik bir model önerisi
Proposal of a theoretical model for application benchmarking technique within Turkish construction sector
- Tez No: 256525
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET EMİN ÖCAL
- Tez Türü: Doktora
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çukurova Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bir kuruluşun başarılı olabilmesi için uygun bir yönetim sistemini kurması gerekmektedir. İnşaat sektöründe yönetim yetersizliklerinin yaygın olduğu ve bundan dolayı kayıpların oluştuğu bilinmektedir.Gelişmiş ülkelerde geniş uygulama alanı ve başarılı sonuçları olan benchmarking yönetim tekniğinin Türk inşaat sektöründe yeterince yaygın ve genel formatına uygun olarak yapılmadığı bilinmektedir. Bu çalışmada, benchmarking yönteminin ülkemiz inşaat sektöründe daha yaygın ve etkin kullanılmasına yardımcı olacak bir model geliştirilmesi amaçlanmıştır. Modelde, önce işletmelerin mevcut durumları ortaya konularak zayıf ve güçlü yönlerinin saptanması, sonra da örnek alınacak kuruluşla benchmarking yaparak eksikliklerin giderilmesi için izlenecek yolun belirlenmesi hedeflenmektedir. Bu bağlamda, Avrupa Kalite Yönetim Vakfı (EFQM) sorumluluğunda uygulanan Mükemmellik Modeli'nin içeriğinden de yararlanılarak hazırlanan önermelere verilen cevaplar, puanlandırılmakta ve elde edilen bu puanlar oluşturulan veri tabanındaki diğer firmalarla kıyaslanarak değerlendirilmektedir. Modelin uygulanabilirliğini test etmek amacıyla, inşaat sektöründe tedarikçi olarak yer alan firmalara anket uygulanarak sonuçlar değerlenmiştir. Bulgulara göre önerilen modelin, öngörülen amaca hizmet edecek işlevsellikte olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
An organization must have a proper management system to be successful. It is a well known fact that financial losses are common in construction industry due to managerial insufficiencies.Benchmarking management technique, which has a wide range of application areas and successful results in developed countries, is not being applied properly in Turkish construction sector. This study aims to develop a model which will help to increase the proper use of benchmarking method in Turkish construction sector. In the proposed model, the weaknesses and strengths of the construction companies in Turkey are first determined, and then the benchmarking procedure to remove the company deficiencies is established. In order to achieve this, the content of the Excellence Model EFQM is used and companies are rated and these rates are evaluated by the comparing the firms between each other. A questionnaire survey was also undertaken with the firms which work as suppliers in construction business to validate the practical use of the model. It is observed that the model provides expected results.