Değişim mühendisliği uygulamalarında kıyaslama (Benchmarking) ve inşaat sektöründeki yöneticilerin yaklaşımları
Benchmarking in aplications of reengineering and approaches of managers in construction sector
- Tez No: 227801
- Danışmanlar: PROF. SEZER KORKMAZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2008
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
Ekonomideki globalleşme ve ticari pazarlardaki liberizasyon hareketleri, değişkenliğin ve hassas rekabet koşullarının karakterize ettiği iş çevresindeki pazarlarda yeni durumlar ortaya çıkarmıştır. Fiyat, kalite, servis ve teslimattaki hız gibi hususlarda rekabet sürekli artmaktadır. Sınırların kalkması, uluslararası ortaklıklar, teknolojideki yenilikler bu rekabeti şiddetlendirmektedir. Süreçlerdeki, organizasyon iklimindeki ve organizasyon yapısındaki tüm bu değişimler organizasyonel değişimi zorunlu kılmıştır.Değişim mühendisliği, iş süreçlerinde maliyet, kalite, servis ve hız gibi kritik performans ölçütlerinde çarpıcı gelişmeler sağlayacak bir uygulamadır.Benchmarking değişim mühendisliği uygulaması yapacak işletmelerin uygulamak zorunda olduğu ilk adımdır. Benchmarking, sektördeki en iyi uygulamaları bulup tanımlayarak, organizasyona adapte edilerek uygulanmasında faydalanılan bir süreçtir. Etkisiz iş süreçlerinin geliştirilmesi için hedeflenen, etkin ve verimli iş süreçlerini tanımlamaya yarayan bir tekniktir aynı zamanda.Bu çalışmanın amacı değişim mühendisliği uygulamalarında benchmarking tekniğinin önemini ortaya koymak ve bu iki yönetim teknikleri hakkında inşaat sektöründe yer alan yöneticilerin yaklaşımlarını araştırmaktır. Araştırmanın ilk bölümünde değişim ve değişim mühendisliği kavramları incelenmiş, ikinci bölümde ise benchmarking kavramı incelenerek, değişim mühendisliği ile ilişkisi ortaya konmaya çalışılmıştır. Son bölümde ise inşaat sektöründe yer alan yöneticilerin bu iki yönetim tekniği hakkındaki görüş ve yaklaşımları araştırılmıştır.Araştırmadan çıkan sonuçlara göre, değişim mühendisliği ve benchmarking uygulamalarının birbirinden ayrılmaz parçalar olduğu görülmüştür. İnşaat sektöründeki yöneticilerin değişim mühendisliği ve benchmarking konularında bilgili olduğu ve bu iki tekniğin işletmelerinde uygulanması halinde destek verecekleri sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
The globalization of the economy and the liberalization of the trade markets have formulated new conditions in the market place which are characterized by instability and intensive competition in the business environment. Competition is continuously increasing with respect to price, quality and selection, service and promptness of delivery. Removal of barriers, international cooperation, technological innovations cause competition to intensify. All these changes impose the need for organizational transformation, where the entire processes, organization climate and organization structure are changed.Reengineering is the fundamental rethinking and radical redesign of business processes to achieve dramatic improvements in critical contemporary measures of performance such as cost, quality, service and speed.Benchmarking is the initial step undertaken by firms that are involved in business process reengineering efforts. It is a process that determines industry best practices and can be utilized as a guide for improving an organization?s practices. Primarily, benchmarking techniques identify efficient and productive business processes that can be used as a target for improvement of inefficient processes.The purpose of this study is to point out the importance of benchmarking tecnique in reengineering aplications and to explore the approaches of the managers in the construction sector.The first section of the research analyzes the ?change? and the ?reengineering? concepts while analyzing the concept of benchmarking and displaying its relation with the reengineering in the second section. In the last section the managers? attitudes and point of views regarding the two management tecniques are examined.According to the results of the research; reengineering and benchmarking are proved to be inseparable, it is seen that the managers in the construction sector are well informed of the two tecniques and they are likely to support the aplication of the tecniques in their businesses.