Strateji geliştirmeye yönelik Türk ve uluslararası inşaat sektörünün değerlendirilmesi
- Tez No: 104094
- Danışmanlar: PROF. DR. ZEYNEP SÖZEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 142
Özet
STRATEJİ GELİŞTİRME YE YÖNELİK TÜRK VE ULUSLARARASI İNŞAAT SEKTÖRÜNÜN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Küreselleşme tanımının dünya ticaretinde giderek yayılması, ülkeler arası bölgesel ve ticari biriliklerin oluşturulması son on yılda artmıştır. Ticaret anlayışındaki değişimler, teknolojik gelişmeler, giderek serbest hale gelen işgücü hareketi ve sosyal, ekonomik, politik değişimler inşaat sektöründe değişimler yaratmıştır. Değişim pazar yapılarım ve pazarda bulunan aktörleri kapsamaktadır. Uluslararası pazarda gelişmekte olan ülkeler, inşaat sektörleri ve sektör firmaları bu değişimin bir parçası olmalıdırlar. Çünkü gelişmekte olan ülkeler için, uluslararası pazarlara yönelik olarak inşaat endüstrisinin gelişimi önemlidir. İnşaat endüstrisinin gelişimi, ulusal ekonomik ve sosyal gelişimi destekleyen ve ulusal ekonominin bina ve mühendislik projelerine olan talebini karşılayabilen bir inşaat endüstrisinin oluşumunun yönetilmesi ve tartışılması sürecini içermektedir Uluslararası alanda basan sağlamak, çalışılan pazarları, bu alandaki rakipleri, yeni pazarları yeterince analiz etmek ve bu analizler sonucunda, gerek Türk firmalarının firma olarak gerek Türkiye'nin kamu ve özel kuruluşları olarak gerekli düzenleme ve uygulamaların belirlenmesi ile başlayacaktır. Bu çalışma, Türk yurtdışı müteahhit firmalarının dış pazarlara ve inşaat sektörünün geliştirilmesine yönelik olarak, uluslararası inşaat pazarlarım politik, ekonomik, pazarda yer alan aktörler bakımından, güncel araştırmalar, akademik makaleler, yayımlar taranarak incelenmesini ve sonuçların Türk inşaat sektörü ve sektörle bağlantılı faktörler ile birlikte değerlendirilmesini içermektedir. Türk yurtdışı müteahhitlik sektörü açısından yurtdışı pazarların ve gelecek yıllara yönelik olarak sektör çalışmaların değerlendirilmesi yönünde uluslararası pazar ve Türk inşaat sektörü ilişkileri, ulusal elmas sistemi içinde Türk inşaat sektörünün zayıf ve avantajlı yönlerini belirleyerek değerlendirilmiştir. Sonuçlar, uluslararası pazarlarda önemli eğilimler tespit ederken, pazarlarda Türk yurtdışı müteahhitlik sektörünün pazarlarda başarılı olmasına yönelik önemli özelliklerinin olduğu ancak özelliklerin belirli bir strateji ile meydana çıkarılarak kullanılmasının ve sektör için birleşmiş strateji gerekliliğini ortaya çıkarmaktadır.
Özet (Çeviri)
DEVELOPING STRATEGY TROUGH THE ANALYSE OF TURKISH AND INTERNATIONAL CONSTRUCTION SERVICES SECTOR SUMMARY In the last decade, the term of globalisation and the regional agreements and cooperations becomes more common in the world trade. The changing way of trade, technological innovations, the mobilisation of labour, all together the social, economical and political changes are effecting the construction industry. This change involves the market structure and the players in markets. Developing countries and the construction sector as their fundamental economic activity should be the part of this change. To be successful in the long term depends maintaining the development of the construction industry to be competitive in global market. This will begin with understanding the market for international construction projects with a view of establishing marketing strategy which makes the use of national and corporate competitive advantage. This study was done to formulate a Development strategy framework for Turkish construction sector throughout analysing international market, its actors, tile political and economical conditions, and current trends by searching the academic articles, actual researches and publications. The framework set determining the strengths and weaknesses of the Turkish construction sector in the national diamond system context relating with the international construction sector. The results of study points the characteristics of Turkish construction sector which will be used as advantages in competition overseas considering the recent developments and trends in international market and the need of common national strategy to improve the construction sector. XI