Gemi diesel motorlarında çoklu sübap uygulamasının termodinamik simülasyonu
A Complete thermodynamic simulation model for a multi-valve marine diesel engine
  1. Tez No: 104113
  2. Yazar: MUSTAFA ÖZEREN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. OSMAN AZMİ ÖZSOYSAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 164
Özet
ÖZET Yapılan çalışmada, deniz otobüslerinde kullanılan bir diesel motorunun hem sübap bağlantı borusu çaplan değiştirilerek hem de değiştirilmeksizin her bir silindiri için farklı farklı olmak üzere sübap uygulamasının bilgisayar yardımryla tennodinamik simülasyonu sağlanmış, her değişik modellemeye ait sonuçlar, motorun orijinal durumuna ait sonuçlarla karşılaştınlmıştır. Kullanılan bilgisayar programı, diesel motorlarının emme ve egzost periyotlarında türboşarjerde, emme ve egzost manifoldlannda ve silindirde oluşan yamana bağlı gaz akımım“homentropik olmayan akım modeli”üe simüle edebilmektedir. Ayrıca yapılan modellemelerde esas alınan motora ait sonuç değerlerinin analitik ve deneysel olarak büyük bir uyum gösterdiği ayrı bir çalışmada ispatlanmıştır. Motorun orijinalinde her silindirde 1 emme 1 egzost sübabı olduğundan birim silindire farklı sayıda emme ve egzost sübaplan uygulanabilmesi için program bu yönde geliştirilmiştir. Bu konuda yapılan çalışmalardan bazdan kaynak araştırmasıyla birlikte Bölüm 2'de ele alınmıştır. Modelleme teorisi, diesel motorlarının emme ve egzost manifoldlannda meydana gelen gaz akımının zamana bağlı, tek boyutlu ve gaz zerrecikleri arasında değişken antropiye sahip olarak dalgalar halinde ilerlediği düşüncesine dayanmaktadır. Modelleme sonucu elde edilen lineer olmayan hiperbolik kısmi diferansiyel denklemler Bölüm 3'te belirtilen sınır koşulu teorilerinden yararlanılarak Karakteristikler Metodu ile çözülmektedir. Geliştirilen bilgisayar programı Bölüm 4'te, orijinal diesel motorunun (MTU 396) teknik özellikleri ise Bölüm 5'te açıklanmıştır. Aynca teorik bulgular, elde edilen sonuçlar ve öneriler Bölüm 6 ve 7'de; MTU 396'ya ait giriş dosyası, yapılan modellemelerin konfigürasyon şemaları, karşılaştırmalı grafikleri ve dataları, ana altprogramlann akış diagramlan ve kullanılan bilgisayar programı EK'lerde verilmiştir. XII
Özet (Çeviri)
A COMPLETE THERMODYNAMIC SIMULATION MODEL FOR A MULTI-VALVE MARINE DIESEL ENGINE SUMMARY Engine design process depends on the construction, the economic considerations and the £.|as movements through the engine and the combustion of the fuel-air charge. Employing multiple valves on a flat cylinder head improves the intake flow capacity. In multi-valve diesel engines, with the Characteristics Method, the gas dynamics and thermodynamics phenomenon in the manifolds and in the cylinder with complex geometry pipes, were succesfully performed. Depending on some of the gas dynamics variables on the crank angle, the pressure and the temperature values in the cylinders and in the inlet and exhaust manifolds can be calculated through the simulation program. In this work, the 16 cylinder,“V”type, high speed turbocharged, two-port marine diesel engine (MTU 396) was considered as the base engine and the summarized technical data for the engine are presented in Section 5. The 51 models were studied in three groups. In the first group only the number of inlet and exhaust valves changed. In the second and third groups the multiple-valve arrangement was accomplished by dividing the narrow passages toward the ports of both inlet and exhaust valves as a 1/2 and 1/3 of the two-port engine according to the number of ports. Since the cylinders starting from the entrance of the inlet manifold arranged as three inlet valves and one exhaust valve it's provided that the specific fuel consumption and the maximum combustion pressure decreases and the thermal efficiency increases. The cycle number taken as 6 in three groups. In order to model the more ports than two on a cylinder head, the narrow passages toward the ports are considered as a couple of short ducts connected to the each other through a multi- way junction. The theoretical results and suggestions explained in the Section 6 and 7. At the same time the engine configuration sketchs, graphs and data about varied models are given in the Appendix. Xlll