Gemi dizel motorlarındaki hareketli elemanlarda oluşan hasarlar ve nedenleri
Defects and reasons of dynamics parts of marine diesel engines
- Tez No: 312237
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NURTEN VARDAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gemi Mühendisliği, Marine Engineering
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gemi İnşaatı ve Gemi Makineleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Gemilerin sevki için gereken gücü üreten makinelerin yüksek bir oranını dizel motorları sağlamaktadır. Gemilerde kullanılan diesel motorları diğer alanlarda kullanılan diesel motorlarına göre yağlama, yakıt, egzoz sistemleri açısında belirgin farklılıklar göstermektedir. Çalıştıkları deniz koşulları dikkate alındığında bu sistemlerdeki farklılıkların ne kadar önemli olduğu kolayca görülebilmektedir. Gemi dizel motorlarında uygulanan periyodik bakımlar gerek çalışma saatlerine gerekse çalıştırdığı ortama göre gerçekleştirilmektedir. Bu bakımlar dikkate alınmadığında karşılaşılabilecek sorunlar ciddi boyutlara ulaşabilmektedir. İhmal edilen, önemsenmeyen, dikkatten kaçabilen küçük arızalar ?su ve stim kaçakları, yağ sızıntıları, eksiklikleri- daha sonra tamiratı uzun süreler alıp geminin işletilmesini engelleyen önemli büyük arızalara neden olabilmektedir.Günümüzde işletilen gemilerin karşılaştığı kazalar ?çatışma, karaya oturma- teknik arızalar her geçen gün görülebilmektedir. Kısa süreler içinde aynı mevkilerde karşılaşılan karaya oturma, yatak sardırma olayları en basit örneklerdendir.Gemilerin işletilmesinde ve gerekli elektrik enerjisinin üretilmesinde kullanılan diesel motorlarında karşılaşılabilecek sorunlar maddi ve manevi olarak büyük kayıplara neden olabilmektedir. Arıza süresince işletmeden alıkonulan gemi bir kazanç kapısı olmaktan çıkıp tamamen masraflara açık bir nesne olmaktan öte gidememektedir. Bu bakım-tutum, tamirat süresinde karşılaşılan kayıpları telafi etmek için harcanacak ekstra imkânlar da gemi sahibi ve personel için de manevi olarak yaptırımlar yaratmaktadır. Bu çalışmada gemi dizel motorlarında ki hareketli elemanlarda karşılaşılabilecek arızalardan, onları yaratan nedenlerden ve arızaların giderilmesi için gerçekleştirilen operasyonlardan bahsedilmeye çalışılmıştır. Bir cıvatanın bile uygun torkta sıkılmamasından kaynaklanabilecek hasarlar büyük olabilmektedir ki hareketli elemanların birinde karşılaşılabilecek bir problem sistemi bir bütün olarak düşündüğümüzde önemli arızalara neden olabilmektedir.Çalışmanın birinci bölümünde gemi dizel motorları devir sayılarına göre sınıflandırılmıştır. Düşük, orta ve yüksek devirli dizel motorlar hakkında kısaca bilgiler ve örnekler verilmiştir.İkinci bölümde de motorlardaki hareketli elemanlar resimler ve tanımlamalar ile anlatılmaya çalışılmıştır.Üçüncü bölümde de gemi dizel makinelerde ki hareketli elemanlarda karşılaşılan arızaların nedenleri ve arızaların oluşum aşamaları ve karşılaşılan arıza sırasında nasıl bir yol izleneceği resimler ve örnekler ile anlatılmıştır. Resimler ve örneklerle desteklenen çalışmada teorik bilginin yanında Arkas Denizcilik ve Nakliyat A.Ş. firmasına bağlı olan M/V Tomriz A gemisinde edinilen tecrübelerden de fotoğraflar yardımı ile tamamlanmıştır.Gemi üzerinde çalışan gerek zabitlerin gerekse personellerin bu çalışmamda konu olan arızalarla karşılaşmamaları dileğiyle?
Özet (Çeviri)
Diesel engines, in a rate as high as provides machines that produce the power to dispatch the ships. Diesel engines used in ships according to the diesel engines used in other areas show significant differences in terms of the lubrication, fuel and exhaust systems. Given the sea conditions they worked how important the differences in these systems are easily visible. Periodic maintenance that applied to marine diesel engines is carried out according to both the execution environment and the hours of operation. These maintenances are not taken into account the problems encountered can reach serious proportions. The neglected, underestimated small malfunctions - water leaks, oil leaks, deficiencies-.Today, technical failures and accidents - the conflict, land sitting faced by vessels operated can be seen every day. Encountered in the same positions in short periods of time grounding, seizing of pumps are included into the simplest examples.The problems encountered in diesel engines used to operation of ships and for production of the required electrical energy can cause great losses as material and spiritual. Fault during the gate of a gain rather than holding the ship detained on charges totally cannot go beyond being an object. This care-attitude, extra resources will be spent to compensate for the losses encountered during repairs, the ship owner and the staff will create the spiritual sanctions.Defects in this process that I experienced in ship diesel engines moving elements, the reasons that created them and try to talk about operations carried out to remedy defects. Even if a bolt doesn't squeeze in the proper torque can cause big damages. So one problem encountered in moving the elements could cause major malfunctions.In first part of this process, diesel engines were classified as revolution classifications. Short descriptions and samples were given about diesel engines with low, medium and high revolutionIn second part, moving parts of diesel engines in vessels were tried to explain with samples, pictures and descriptions.In third part of this process, reasons of the defecets, defects from startings to ends and which way to solve these issues of moving parts in diesel engines were explained with samples and pictures. Theoretical knowledge as well as during my project Arkas Shipping and Transportation Company that is connected to the M / V Tomriz A ship will present you with the help of photos from experiencesTheoretical knowledge during my project with joint-stock company Arkas Shipping and Transport is due to the M / V Tomriz A ship will present you with pictures I got from my experiences.Wish, both officers and personnel which working on the ship never subject to these failures that I've mentioned on this work.