Secure ANTS: A Keynote implementation for active nocle transfer system
Güvenli ANTS: Active node transfer system için keynote uygulaması
  1. Tez No: 104117
  2. Yazar: TARIK ÇINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BÜLENT ÖRENCİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 76
Özet
GÜVENLİ ANTS: ACTIVE NODE TRANFER SYSTEM İÇİN KEYNOTE UYGULAMASI ÖZET Günümüz ağ altyapısı temel olarak statiktir. Aktif kod, sunuculardan istemcilere java applet'leri gibi ve istemcilerden sunuculara veri tabanı sorgulamaları gibi gönderitebilmekle beraber, dahili ağ düğümleri paketleri pasif olarak anahtarlamaktacur. Bu altyapı, İP gibi monolitik protokoller kullanılarak standartlastınlmıştır. Bu temel ağ protokollerine yeni uygulamalar ekleme, uzun bir süreci içermekte, bu protokolleri karmaşık hale getirmekte, çoklu aktarım ve bilgi kaynaşımı gibi ağ tabanlı hesaplama ve bellek gereksinimi olan uygulamaları Bu tip esnek ağ uygulamalarının gerçeklenmesi isteği“aktif ağlar”kavramım ortaya çıkarmıştır. Aktif ağlar, programlanabilir bir ağ altyapısı sunarak, kullanıcılarının ağdaki aktif düğümlere özelleştirilmiş programları yükleyebilmesine imkan tanımaktadır. Paketler,“kapsül”olarak nitelenen ve geçtikleri aktif düğümler üzerinde yürütülen program parçaları ile değiştirilmiştir. Bununla birlikte aktif ağların programlanabilir olması, ağ altyapısının güvenliğinin sağlanması açısından önemli tehditler ortaya çıkarmıştır. Geleneksel yetkilendirme mekanizmaları aktif ağlarm güvenliğinin sağlanmasında yeterli olmamaktadır. Bu eksikliği gidermek amacıyla“güven yönetimT kavramı ve bu kavramı temel alan ”PolicyMaker“ ve ”KeyNote" sistemleri geliştirilmiştir. Bu sistemler bir yetkilendirme işleminde, kimlikleri tanımlamak yerine bir programlama dilinde öncelik ve kısıtlamaları tanımlamaktadır. Bu tanımlama,, esnekliği ve açıldığı artırmakta, modern ve ölçeklenebüir güvenlik mekanizmalarının oluşturulmasını kolaylaştırmaktadır. Aktif ağlar düşünüldüğünde bu sistemlerin en büyük avantajı ise aktif düğümler üzerinde yürütülen aktif uygulamaların güvenliğinin, bu uygulamalar için tanımlanmış öncelik ve kısıtlamalarla sağlanabiliyor olmasıdır. Bu çalışmada, bir aktif ağ olan Active Node Transfer System(ANTS), güven yönetimi kavramı, PolicyMaker ve KeyNote sistemleri incelenmiş ve KeyNote sistemi java programlama dili De yazılarak, ANTS üzerinde uygulanmıştır. ıx
Özet (Çeviri)
SECURE ANTS: A KEYNOTE IMPLEMENTATION FOR ACTIVE NODE TRANSFER SYSTEM SUMMARY The current network infrastructure is essentially static. Although active code may be sent from servers to clients (such as web applets) and from clients to servers (such as 00 database queries), internal network nodes (such as routers) passively switch packets. This infrastructure is standardized using monolithic protocols such as IP. Adding functionality to these core network protocols is performed by adding complexity to the protocols through a lengthy process. The result is that although the core protocols become bloated, they are still incapable of incorporating all of the functionality within the network that applications (such as convergecasts or data caching) leverage network-based computation and storage. The desire for flexible networking services has given rise to the concept of“active networks”. Active networks provide a general framework for designing and implementing network-embedded services, typically by means of a programmable network infrastructure. Active networks allow their users to inject customized programs into the nodes of the network. Packets are replaced with“capsules”, program fragments that are executed at each active node mey traverse. A programmable network infrastructure creates significant new challenges for securing the network infrastructure. Traditional authorization mechanisms are inadequate for handling security of active networks. The“trust-management”approach,“PolicyMaker”and“KeyNote”trust-management engines were developed as an answer to the inadequacy of these systems. Trust-management engines avoid the need to resolve“identities”in an authorization decision. Instead, they express privileges and restrictions in a programming language. This allows for increased flexibility and expressibility, as well as standardization of modern, scalable security mechanisms. Using these privileges and restrictions provides security of active applications runs on an active node and it is the main advantage of these engines for active networks. In this thesis, we examine Active Node Transfer System (ANTS) as an active network, trust-management approach, PolicyMaker and KeyNote trust-management engines and we implement KeyNote trust-management engine in Java language for ANTS. vm *jjj$t0ASM>