Bir fabrika inşaatında proje yönetiminin ABD standartları (CMAA) açısından değerlendirilmesi
The evaluation of project management in a factory construction considering USA standards (CMAA)
- Tez No: 104116
- Danışmanlar: PROF. DR. DOĞAN SORGUÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
ÖZET Proje, istek sahibinin(Mal Sahibi) kafasmda(hayalinde) canlandırdığı resmin gerçeğe dönüştüğünü görmesiyle(fiziksel olarak ortaya konulmasıyla) sona eren bir süreçtir. Bu süreç, bünyesinde pek çok tarafı(Mal Sahibi, Yüklenici, Mimar, Mühendis vb.) ve evreyi(ön tasarım, tasarım, ihale, yapım vb.) bulundurmaktadır[l]. Diğer yandan inşaat projeleri, genellikle kendine özgü tek ve tekrarlanmayan niteliktedirler. Kaynaklar çoğu zaman kısıtlı ve proje, dış çevrenin etkisi altındadır. İş gücü, makine, malzeme ve gelir giderlerin dışsal koşullardan en az etkilenerek işin minimum maliyet ve optimum sürede bitirilebilmesi Proje Yönetimi kavramını gerektirmiştirfl]. Proje Yönetimi(İdaresi, Project Management), herşeyden önce bir Mal Sahibi sorunu olup amacı, Mal Sahibi'nin gereksinimi açısından projeyi ucuz ve kusursuz şekilde, zamanında bitirerek kullanıma almayı sağlamaktır [2]. Yazar inşaat sektöründe edindiği tecrübelerine dayanarak, Proje Yönetimi sorunlarını örnek bir proje üzerinde irdelemiştir. Bu nedenle yazar çalışmasında konuyu, CMAA(Construction Management Association Of America - Amerika Proje Yöneticileri Derneği) Proje Yönetimi Uygulama Standartları karşısında Proje Yönetimi'nin başlıca alanları, bunların aşama ve unsurları açısından ele almıştır. Proje alanları şunlardır: Genel Proje Yönetimi Maliyet Yönetimi Zaman Yönetimi Kalite Yönetimi Sözleşme Uygulaması İş Güvenliği Yönetimi Bu alanların proje sürecindeki aşamaları şunlardır: Ön Tasarım Aşaması Tasarım Aşaması İhale Aşaması Yapım Aşaması vııı. Yapım Sonrası Aşaması Sonuç olarak yazar çalışmasında ele aldığı örnek inşaatta, Proje Yönetimi'ni CMAA Proje Yönetimi Uygulama Standartları ile karşılaştırarak aradaki farkları değerlendirmiş ve uygulamacılara yönelik öneriler sunmuştur. ıx
Özet (Çeviri)
SUMMARY Project is a process which ends when the Owner sees that the picture in his mind turned to real(physically created). This process, includes many sides(Owner, contractor, architect, engineer etc.) and phases(pre-design, design, bid and award, construction, post constructional]. On the other hand construction projects are usually unique and unrepeatable. The sources are usually limited and the project is effected by the external environment. To reduce the effects of external environments on the labor, machine, supplies and income-outgoing and to complete the project with minimum cost and optimum duration the Project Management concept is required[l]. Project Management, in fact, is a problem about the Owner that aims to complete the project and open it to usage with minimum cost and flawless for the benefit of the Owner [2]. The writer has researched the problems of Project Management on the basis of his experience about building sector. For this reason the writer has taken up the subject on the basis of CMAA(Construction Management Association Of America) Project Management Application Standards concerning main areas, stages and elements of Project Management. The areas of project are: 1- General Project Management 2- Cost Management 3- Time Management 4- Quality Management 5- Construction Administration 6- Labor Safety Management The phases of these areas on project process are: 1- Pre-design Phase 2- Design Phase 3- Bid and Award Phase 4- Construction Phase »?JV^B5- Post Construction Phase As a conclusion, in the example project the writer has compared the Project Management with CMAA Project Management Application Standards, evaluated the differences and made suggestions for the practitioners. XI