İnce film Cu x S/CdS güneş pilleri
  1. Tez No: 10413
  2. Yazar: HALUK ŞAFAK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. REMZİ ENGİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 1989
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Selçuk Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Atom ve Molekül Fiziği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 103
Özet
ÖZ İnsanlığın günümüzde ulaştığı yüksek uygarlık düzeyi, yaşam biçimini önemli ölçüde değiştirmiştir. Teknoloji ve sanayileşme, beraberinde getirdiği birçok önemli soruna karşın yaşamın her alanını kuşatmış, karşılaşılan hemen tüm sorunlara pratik çözümler getirmiş ve günlük gereksinimlerin karşılanmasında büyük kolaylıklar sağlamıştır. Ancak, tüm bu teknolojik yapı tam anlamı ile enerjiye bağımlı olup, enerjinin yokluğunda yaşam tamamen felce uğrayacaktır. Çalışmada, insanlığın yaşamında hayati bir öğe durumuna gelen enerjinin sağlandığı kaynaklar kısaca değerlendirilmiş, bu kaynakların tükenme tehlikesine karşı alınabilecek önlemler arasında bulunan alternatif enerji kaynaklarından güneş enerjisi üzerinde durulmuştur, özellikle, güneş enerji sinden elektrik enerjisi elde edilmesi amacıyla geliştirilen yapılar (güneş pilleri) incelenmiş, bu yapıların çalışma biçimi, temel özellikleri ve hazırlanma yöntemleri anlatılmıştır. Bu yapılardan, ince film formunda, Cux8 S/CdS hücreler, birçok özelliklerinden dolayı yoğun araştırmalara konu olmaktadır. Bu nedenle çalışma da daha çok, Cux8/CdS güneş pillerinin özellikleri, hücreyi etkileyen çeşitli faktörler, bozulma mekanizmaları ve hücreden elde edilebilecek gücün bir ölçüsü olan dönüştürme verimleri incelenmektedir. Bu tip bir yapı ve bölgesel ışıma değerleri için, belirli yaklaşımlar al tında, yapıdan sağlanabilecek verim değeri teorik olarak hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
-2- ABSTRACT The civilization level that the mankind reached today has changed manrs life style. Technology and industry, in spite of many important problems came together by them, entered to all areas of the life, brought practical answers to every Question encountered and ensured great easinesses in fulfilling everyday' s necessities. However, this technological construction in a complete sense, is dependent upon energy and in absence of it, all life would have a stroke. In this work, the energy sources from those a vital important element in man's life, energy is ob tained, have been reviewed and the solar energy which lies among the alternative energy sources that are precautions opposite to the risk of being exhausted of present's sources have been discussed. Especially, the cells developed for obtaining electricity from solar energy had been studied, the operating manners, principal, features and preparation techniques of this cells have been described. Among these cells, because of many important properties, the thin film Cu S/CdS structures have added too much interest and held many researchs. For this reason, in this work, the properties of GUj.S/OdS solar cells, the factors affecting the cell, decomposition and breakdown processes and the conversion efficiency being a measure of power could be obtained from cells have been studied. For such a cell and local illumination intensities, under some approximations, the cell conversion efficiencies theoretically had been calculated.