Beta transmisyon tekniği ile tekstil numunelerinin değerlendirilmesi
Evaluation of textile samples by using beta transmission technique
- Tez No: 104147
- Danışmanlar: PROF. DR. A. BERİL TUĞRUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Nükleer Mühendislik, Nuclear Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
BETA TRANSMİSYON TEKNİĞİ İLE TEKSTİL NUMUNELERİNİN DEĞERLENDİRİLMESİ ÖZET Tekstil malzemeleri, yaygın kullanımı olan malzemeler olup, ülkemiz açısından önemli bir sektörün çalışma konusunu oluşturmaktadır. Günümüzde hayli farklı tekstil malzemeleri bulunmaktadır. Bu çalışmada, tekstil numunelerinden doğal ve yapay tekstil liflerinden dokunmuş, tekstil sistematiğinde yer alan, yaygın kullanımlı farklı tekstil malzemesi nununeleri ile beta transmisyon tekniği bağlanımda öncelikle çalışılmıştır. Bunlardan ayrı olarak, bu genel sistematik dışında farklı elyafların beraberce kullanılması ile oluşturulmuş özel amaçlı tekstil numuneleri ile de çalışılmıştır. Ayrıca, farklı renkteki belli bir tekstil malzemesinin beta transmisyonu açısından değerlendirilerek, boya malzemesinin konuya etkinliği araştırılmıştır. Dokuma sıklığı ve kullanılan elyaf ile ilgili olarak tekstil tipine bağlı değişebilen beta transmisyonu tekstil kalite kontrolü için önem arzetmektedir. İleri bir teknik olan beta transmisyon tekniği kullanılarak, söz konusu farklı tekstil malzemeleri için ayrı ayrı deneyler yapılarak değerlendirilmeleri yoluna gidilmiştir. Beta transmiyon tekniği uygulaması için İ.T.Ü. Nükleer Enerji Enstitüsü Nükleer Uygulamalar Anabilim Dalı Radyoizotop Labratuarı'nda mevcut Sr-90 beta radyoizotop kaynağı, radyasyon kaynağı olarak kullanılmıştır. Yapılan çalışmalarla çeşitli tekstil numunelerinin, beta transmisyon tekniği ile değerlendirilmeleri kalite kontrol bağlamında gerçeklenmiştir.
Özet (Çeviri)
EVALUATION OF TEXTILE SAMPLES BY USING BETA TRANSMISSION TECHNIQUE SUMMARY Textile is a widespread materials and it is subject of production of an important materials and can be served in a main sector. Today, there are many types of textile. In this study, firstly, it is studied on different textile materials that are used widely and include in the textile classification in the quality control activities by beta transmission technique. In addition of them, except the classification, it will be studied on some special textile materials that are combined of different fibres. Moreover, it is aim to investigate for the different colored textile, but in the same type textile, so it is investigated on dye effect in the subject. Beta transmissiom of the textile that is related with woven dense and using fibre is important, in the point of view of quality assurance and quality control. For this purpose, the experiment will observed and evaluated for the different textile materials by beta transmission technique that is an advance nuclear technique. Sr-90 radioisotope source there are in the Radioisotope Laboratory in Nuclear Applications Division - ITU Institute For Nuclear Energy, will be used as beta emitter for the beta transmission technique application. With this study, the different textile materials observed by using beta transmission technique as fastly and sensitive in the point of view of quality control with the applicability. XI