Süt endüstrisi atıksularının membran prosesler kullanılarak arıtılabilirliği ve geri kazanımı
Reuse and treatability of dairy industry wastewater using membrane processes
  1. Tez No: 104155
  2. Yazar: ALPER ATEŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
SÜT ENDÜSTRİSİ ATIKSULARININ MEMBRAN PROSESLER KULLANARAK ARITILABİLİRLİĞİ VE GERİ KAZANIMI ÖZET Nanofiltrasyon (NF) ve ters osmoz (RO) membranlan süt endüstrisi atıksulannın arıtılması ve geri kazanımı için kullanılmıştır. Pilot tesis çalışması, 2m2 yüzey alanı olan film kompozit tip NF (TCF-S) ve RO (TCF-HR) membranlan ile yürütülmüş, sistem akışölçer, basınç sensörleri, kartuş filtre ve pompalar ile donatılmıştır. Tek membran için geri kazanma, RO ve NF için sırasıyla %16 ve 30 olmaktadır. Süzüntü akısı operasyon boyunca zamana bağlı olarak düşüş göstermiş, basınçtaki artışla birlikte süzüntü akısı da artmıştır. Aynı basınç değerinde, RO daki süzüntü akısı NF dekinden daha düşüktür. Her iki memoranda 60 saatlik bir çalışmadan sora süzüntü akısı yaklaşık olarak %50 azalmıştır. Özgül enerji tüketimi, zamana bağlı olarak artmış, basınçtaki artışa bağlı olarak da azalmıştır. Birim m3 süzüntü suyu başına ortalama enerji tüketimi NF ve RO membranlan için sırasıyla 6 ve 10 kWh/m3 mertebesindedir. NF ve RO membranlannm işletme masrafları sırasryla U.S.$0.45/m3 and 0.75 U.S.$/m3 olarak belirlenmiştir. Toplam sertlik, kimyasal- biyolojik arıtma tesisindeki arıtma prosesi dolayısıyla çıkışta artmış, bu da NF membranı kullanımını gerektirmiştir. Toplam sertlik giderimi, NF ve RO için sırasıyla %74-100 ve %94-100 olmaktadır. İletkenlikteki tutma NF için %94-98, RO için ise %92-95 arasmda; NF deki KOİ giderimi %95-98 ve RO daki KOİ giderimi %92-95 arasında yüksek mertebededir. Membran proseslerinin süt endüstrisinde gerek arıtma tesisi öncesi ve gerekse çıkış suyunda uygulanabilirliği gösterilmiş ve üretilen suyun tekrar laıllanılabilme potansiyelinin bulunduğu ortaya koymuştur. ANAHTAR KELİMELER: Süt endüstrisi atıksulan, nNanofîltrasyon, ters osmoz, süzüntü akısı, özgül enerji tüketimi, KOİ giderimi XI
Özet (Çeviri)
REUSE AND TREATABILITY OF DIARY INDUSTRY WASTEWATER USING MEMBRANE PROCESSES SUMMARY Nanofiltration (NF) and Reverse osmosis (RO) were evaluated for treatment of the effluent of chemical-biological treatment plant and the orginal effluent of dairy indutry respectively. It was used a thin film composite type of spiral wound membrane (2 m2 area) with The NF (TFC-S) and the RO (TFC-HR). The runs were conducted at approximately 16 and 30% water recovery of a single membrane at different pressures and flowrates for the RO and NF respectively. Permeate flux declined rapidly at beginning of the run and then appeared remain approximately constant after 50 h of operation at different pressures. Specific energy consumption increased as a function of time and decreased with increasing pressure for each membrane. The average of specific energy consumption was obtained at 6 and 10 kWh/m3 for the NF and RO units respectively. Therefore, the NF and RO operational cots were estimated at U.S.$ 0.45/m3 and U.S.$ 0.757m3 respectively. The operational costs of treatment of the dairy industry effluent with the chemical- biological proses followed by NF membrane and with only the RO membrane were nearly equal. In the effluent containing high concentration, total hardness of the NF feed and RO feed reduced from 1425 to 280 mgCaCOs/l (80% removal) and from 480 to 15 mgCaC03/l (97% removal) respectively. The conductivities of the NF feed, permeate were obtained approximately to the RO feed, permeate. COD of the NF feed and RO feed also reduced from 470 to 9 mg/l(98% removal) and froml0500 to 80 mg/l(99% removal) respectively. Therefore, it was found that the product water has reuse potential for diary industry, KEYWORDS: Dairy industry wastewater, nanofiltration, reverse osmosis, permeate flux,specific energy consumption, COD removal. xii