İstanbul'da gece ozonu
Nocturnal ozone in İstanbul
  1. Tez No: 104157
  2. Yazar: GÜLİN ERYILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KADİR ALP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 143
Özet
İSTANBUL'DA GECE OZONU ÖZET Endüstrileşme ve taşıt sayısının artmasına paralel olarak havaya verilen kirletici miktarı da artmaktadır. Yer seviyesi ozonu ortama verilen bu kirleticilerden azot oksitler ve hidrokarbonlar gibi birincil kirleticilerin güneş enerjisi eşliğinde fotokimyasal reaksiyonları sonucu oluşmaktadır. Bu çalışma kapsamında günümüzde gelişmiş ülkelerde sınır aşan bir kirletici parametre olarak tanımlanan ozonun gece ve gündüz saatlerinde oluşturduğu pik değerler incelenmiştir. Ozon konsantrasyonun artmasına neden olabilecek kirletici parametreler İle meteorolojik faktörlerin ilişkisine bakılarak ozonun gece saatlerindeki davranışı incelenmiştir. Sağlık üzerinde gündüz ozonu seviyelerine yakın olumsuz etkiler yapan gece ozonu, ertesi günkü ozon konsantrasyonunun belirlenmesinde rol oynamaktadır. Bu nedenle bu çalışma kapsamında gece ozonunun değerleri, oluşma sıklığı ile oluşma nedenleri incelenmiştir. XIII
Özet (Çeviri)
NOCTURNAL OZONE IN ISTANBUL SUMMARY According to increase of industry and traffic the amount of pollutants are also increasing. The surface ozone concentration is made up of the primary pollutants like nitric oxides and hydrocarbons that cause the photochemical reactions with the sun shine. In this research we examined that in developing countries the pollutant parameter that affects not only the emission source but also the countries, cause the pike results of the ozone between the day and night time. Meteorological factors and pollutants are examined in the night time for the increase of the ozone concentrations. The nocturnal ozone has negative effects to human health as much as the diurnal ozone concentration and the next day the ozone concentration is affected by this. So the cause and the value of the ozone concentration is needed be examined. 7HV