Gayrimenkul yatırım ortaklarında geliştirme projeleri yapılabilirlik etüdleri ve ekspertiz değerlemesinin pay başına etkisi
The Influence of development projects feasibility analysis and expertise valuation on the net asset value per share in real estate investment trusts
- Tez No: 104160
- Danışmanlar: DR. AKIN ERİŞKON, PROF. DR. HASAN ENGİN, DOÇ. DR. SUAT TEKER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 262
Özet
GAYRİMENKUL YATIRIM ORTAKLIKLARIMDA GELİŞTİRME PROJELERİ YAPILABİLİRLİK ETÜDLERİ VE EKSPERTİZ DEĞE RLE M ESİ' NİN PAY BAŞINA ETKİSİ ÖZET Gayrimenkul yatırım ortaklıktan iş merkezleri, alışveriş merkezleri, turizm tesisleri, yerleşim yerleri gibi büyük ölçekli gayrimenkuiler veya gayrime nkule dayalı projelere yatırım yapmak suretiyle bu gayrimenkullerden kira geliri veya alım satım kazancı yoluyla yüksek gayrimenkul gelirleri sağlamak üzere faaliyet göstermektedirler. Gayrimenkul yatınm ortaklığı kuruluş ve faaliyetleri Sermaye Piyasası Kurulu tarafından 8.11.1998 tarih ve 23517 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan“Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliği”ile düzenlenmiştir. 08.06.2000 tarih ve 24073 sayılı Resmi Gazete'de“Gayrimenkul Yatırım Ortaklıklarına İlişkin Esaslar Tebliğinde Değişiklik Yapılmasına Dair Tebliğ”Sei VI, No: 13 yayımlanmıştır. Gayrimenkul yatınm ortaklıkları geliştirecekleri projeler için yapılabilirlik (fizibilite) etüdü raporları hazırlarlar. Yapılabilirlik etüdü yatırımcının ne üreteceğini, nereye satacağını, nasıl üreteceğini, ne kadariık bir yatınm yapacağını, yatınmı nereye yapacağını ve ne kazanacağını gösteren bir rapordur. Yapılabilirlik etüdleri, kesin yatırım kararının verilmesinden ve uygulama projelerinin hazırlanmasından önce yapılan ve projelerin teknik, ticari, finansal, ekonomik, sosyal ve kurumsal yapılabilirliklerini analiz eden kapsamlı bir çalışmadır. Sonradan giderilmesi mümkün olmayacak veya son derece pahalıya mal olacak hataları ortadan kaldıracak şekilde bir hazırlık yapılması açısından yapılabilirlik etüdleri büyük önem taşımaktadır. Özellikle gelişmekte olan ülkeler bu aşamaya yeterince kaynak ve zaman ayırmamakta, bunun ortaya çıkardığı sıkıntıları ise uygulama sürecinde yaşamaktadırlar. Özellikle gelişmiş olan ülkelerde yaygın olarak kullanılan gayrimenkule dayalı sermaye piyasası araçlannm kaynağını teşkil eden gayrimenkullerin değerlemesinde, gayrimenkul ekspertiz şirketlerinin büyük bir yeri bulunmaktadır. Yurtdışı uygulamaları İncelendiğinde, gayrimenkul değerleme mesleğinin, yetkili bağımsız gayrimenkul değerleme eksperleri tarafından yürütüldüğü görülmektedir. Gerek mesleğe giriş, gerekse etik ve kurallara uyum konusunda son derece katı düzenlemeler getirilmiştir. Eksperler değerleme enstitüleri tarafından, sürekli izlenmekte, denetlenmekte ve \I1suistimal halinde çalışma lisansları derhal iptal edilmektedir. Ülkemizde gayrimenkul değerleme mesleğinin, kural ve etikleri ile, uygulama standartlannı belirleyerek mesleğe giriş ve çıkışı kontrol eden bir meslek kuruluşu bulunmamaktadır. Bu tez çalışması, temelde gayrimenkul yatırım ortaklıkları tarafından hazırlanan yapılabilirlik (fizibilite) etüdü analizleri sonuçlarının ve ekspertiz şirketleri tarafından hazırlanan gayrimenkul değerlemesinin hisse senedi değerini hangi oranda etkilediğini araştırmalar, uygulamalar ve hesaplamalarla belirlemeyi amaçlamaktadır. Bunun sonucunda da hisse senedi değerini etkileyen yapılabilirlik etüdü ve gayrimenkul değerlemesi unsurlarının standart raporlar ile düzenlenmesine ilişkin önerilerde bulunmaktır. Birinci bölüm olan giriş bölümünde, gayrimenkul sektöründeki sorunları çözmek, gayrimenkul arz ve talebine yeterli kaynak sağlamak amacıyla geliştirilen alternatif finansman modellerinden biri olan gayrimenkul yatırım ortaklıklannın işleyişi genel olarak anlatılmış ve bu işleyişden çıkarılan tezin amacı ve yöntemi ortaya koyulmuştur. Çalışmada kavramsal bir bütünlük sağlayabilmek amacıyla gayrimenkul, yatırım projeleri, gayrimenkul yatırım kararları ve gayrimenkul değerlemesi ile ilgili kavramların tanımı ikinci bölümde verilmiştir. Üçüncü bölümde gayrimenkul yatırım ortaklıklannın Türkiye ve Dünya'da ortaya çıkışları ile gelişimleri ve Türkiye'deki hukuksal çerçeveleri anlatılmıştır. Dördüncü bölümde gayrimenkul geliştirme projeleri yapılabilirlik etüdleri, projenin fikir olarak doğuşundan tamamlanma sonrası değerlendirilmesine kadar süreç içerisinde ele alınmıştır. Projenin kapsamı, piyasa araştırması, yer seçimi, ön proje evresinde inşaat maliyetlerinin hesaplaması, inşaat süresinin tahmini, proje uygulama planı ve finansal analizler bu bölümde incelenmiştir. Kuramsal olarak açıklaması yapılan fizibilite analizi süreci, Bodrum'da yer alan bir otel yatırımı uygulaması ile ömeklendirilmiştir. Uygulaması yapılan otel yatırımı için kullanılan arsa bilgileri gerçek olmayıp, varsayımlardan hareket edilmiştir. Beşinci bölümde gayrimenkul değerlemesinin Türkiye ve Dünya'daki mevcut durumu anlatılmıştır. Gayrimenkul değerleme yöntemleri, değerlemeye esas teşkil eden ilkelerle incelenmiştir. Gayrimenkul değerlemesine ilişkin Dünya'daki mesleki kuruluşlar ve değerleme eksperleri ile Türkiye'deki ekspertiz şirketler karşılaştırmalı olarak incelenmiştir. Bu bölümün sonunda yasal ekspertiz değerlemesi formatında bir gayrimenkul değerleme uygulaması örneklenmiştir. Yapılan uygulamada gerçek bir gayrimenkul esas alınmamıştır. Uygulamanın amacı değerlemenin genel esaslarını ve prosesini açıklamaktır. Bu nedenle hazırlanan örnek raporda takdir edilen değer senaryonun sonucudur. MilAltıncı bölümde ise gayrimenkul yatırım ortaklıklarında hisse fiyatiama teknikleri incelenmiştir. Bölümün sonundaki örnek uygulama ile, halka arzı yapılacak bir gayrimenkul yatınm ortaklığının pay başı değeri hesaplanmıştır. Bu uygulamada dördüncü bölümde fizibilite analizi yapılan otel projesinin ve beşinci bölümde değerlemesi yapılan iş merkezi normal katlannın ömek gayrimenkul yatınm ortaklığının portföyünde yer alan gayrimenkuller olduğu varsayılmıştır. Sonuç bölümü olan yedinci bölümde, yapılabilirlik etüdü ve gayrimenkul değerlemesinin pay başına etkisi değerlendirilmektedir. Standartlaştırılmış yapılabilirlik etüdü raporu geliştirilmesine ve Türkiye'de ekspertiz şirketlerine yönelik düzenlemeler yapılmasına ilişkin öneriler de bu bölümde yer almaktadır. SPK tarafından resmi gazetede yayımlanan tebliğ 4 numaralı ekde örneği verilen portföy tablosunda yer alan bakiye borç kolonundaki proje maliyeti değerine ilişkin söz konusu tebliğde düzenleme yapılmamış olmasına dikkat çekilmekte ve bu değerin hesaplanmasında yapılabilecek hatalı varsayımların pay başı değerini doğrudan etkilediği vurgulanmaktadır. İdeal bir yapılabilirlik etüdü formatı hazırlanması ve gayrimenkul değerleme standartı oluşturulması bu tezin kapsamı dışındadır. Bu raporlara ilişkin önerilerde bulunulacak ancak daha çok bu unsurların pay başı hesaplanmasında yarattıkları etki üzerinde durulacaktır. \ıv
Özet (Çeviri)
THE INFLUENCE OF DEVELOPMENT PROJECTS' FEASIBILITY ANALYSIS AND EXPERTISE VALUATION ON THE NET ASSET VALUE PER SHARE IN REAL ESTATE INVESTMENT TRUSTS SUMMARY Real estate investment trusts invest in a variety of property types shopping centers, apartments, warehouses, office buildings, hotels, hospitals and invest on projects of real estate to obtain purchase-sale profits or rental revenues. Principles communique pertaining to real estate investment trusts was published by the Offical Gazete of 08.11.1998, issue 23517 and the Communique Serial VI, No.8 connected thereto have been repealed by the promulgation of the new Communique, Serial VI, No. 13, of the same title which is given in the appendix. The investment environment in Turkey is evolving rapidly. Since the early 1980s, with the introduction of new economic policies, investment tendencies have been taken into account in the search for new models, with greater importance being given to the financial needs of the public and private sectors. The ultimate goal of all these savings towards productive i.e. real sector, investment, which would in turn change the institution and instrument composition of the financial system. The pace of change is reflected in the role of owners of assets, in the role of the feasibility analysis, in the nature of investment markets, and in the character of investment products. Fundamental analysis, which is considered as a relatively long-term investment technique, is used less often by analysts in Turkey than by those in the UK and USA. Since feasibility analysis provide investment decision-makers in the market with valuable information, and provide information which would otherwise not be available, the primary role of feasibility analysis must be seen as contributing to the quality of investment decisions in an efficient market, and hence contributing to an efficient allocation of scarce resources. Expertise companies which offer services to the trust to assess current sale and rent values of the real estates, real estate projects and rights backed by real estates which are contained by the trust's portfolio, in accordance with a contract executed with the trust. Expertise company which conducts asset assessment must be listed by the XV 1& *ÜW - nRrtCommittee and be independent of parties. For purchase and sale transactions in foreign countries, provision of being listed does not apply according to the communique. Appraisal is the act or process of estimating value. It involves research into appropriate market areas, the assembly and analysis of information pertinent to a property; and the knomledge, experience and professional judgement of the appraiser. The role of the appraiser is to provide an accurate and impartial, third-party estimate of real estate value - providing assistance to those who own, manage, sell, invest in and lend money on the security of real estate. Although valuation of real estate is important for the real estate investment trusts, there is no certification body in Turkey. The European Group of Valuers Associations, International Valuation Standards Committee, Appraisal Institute have their own valuation standards and certificate appraiser. This study examined the affect of feasibility analysis and real estate valuation on the net asset value per share in real estate investment trusts. The feasibility analysis and valuation process has great importance at the per share of REITs. In the first chapter, which is introduction, subject, objective and method of study have been explained. In the second chapter, concepts and definitions related to the real estate, investment and valuation have been given with a purpose of providing a conceptual totality. In the third chapter, real estate investment trusts in Turkey, USA and lawful structure in Turkey have been explained. The feasibility analysis have been described by the targets, evaluation and feasibility process in real estate markets in the fourth chapter. Market specifications and demand analyses, cost estimations, financial cost estimations, cash flow projections and evaluations are explained as the phases of feasibility analysis. At the end of this chapter, this process have been applied to an otel investment İn Bodrum. In the fifth chapter, real estate valuation and the role of appraisers have been examined. The valuation process used in developed countries and in Turkey are compared. The expertise report methodology used by legal companies have been implied to an office center in Istanbul, Maslak. In the sixth chapter, valuation of net asset value per share (lot) analysis methods are explained and valuation of a real estate investment trust have been done as an example. The otel project whose feasibility analysis have been done in the fourth chapter and the office floors whose valuation have been done in the fifth chapter are assumed as the real properties of an real estate investment trust XVIIn the seventh chapter, the influence of feasibility analysis and real estate valuation on the net asset value per share evaluated. General evaluations about the real estate market and construction industry, the importance of the feasibility studies and real estate valuation in REITs have been explained. XT 1 1