İnşaat sektörüyle ilgili lisans düzeyi öğretim programları, bu programların akreditasyonu ve karşılaştırılması
Baccalaureate level educational programs concerned with the construction sector accreditation and comparison of these
- Tez No: 104170
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MURAT ÇIRACI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 206
Özet
Bu çalışmada; Amerika Birleşik Devletleri'ndeki akreditasyon kuruluşlarmdan Mühendislik ve Teknoloji Akreditasyonu Kurulu ABET, Yapım Eğitimi Konseyi ACCE ve Ulusal Mimarlık Akreditasyonu Kurulu NAAB, inşaat sektörü ile doğrudan ilgili öğretim programlan için geliştirmiş oldukları akreditasyon kriterleri ve akredite ettikleri çalışma kapsamındaki lisans düzeyi programlar açısından incelenmiş, daha sonra bu programlar birbirleriyle karşılastinlrnışur. Türkiye'de inşaat mühendisliği ve mimarlık disiplirüerinin alanlarında bulunan bazı konuların, Amerika Birleşik Devletleri'nde ayn bir uzmanlık alam olarak, Türkiye'deki öğretim kurumlarında bulunmayan, farklı isimlerdeki disiplinlerde şekillendiği görülmüştür. Türkiye'de, inşaat mühendisliği programlarında yer almakta olan, yapıların strûkturel sistemleri ile ilgili konular, mimari mühendislik ve mimari mühendislik teknolojisi programlarında yer almaktadır. Türkiye'de mimarlık ve inşaat mühendisliği programlarında yer alan, yapım ve yapım yönetimi ile ilgili konular, yapım, yapım mühendisliği, yapım mühendisliği teknolojisi ve yapım mühendisliği yönetimi programlarında yer almaktadır. Türkiye'de elektrik ve makina mühendisliği programlarında yer alan, binaların elektrik ve mekanik sistemleri ile ilgili konular ise; mimari mühendislik ve mimari mühendislik teknolojisi programlarında yer almaktadır. Bu programların, teknolojik gelişmelere bağlı olarak inşaat sektörünün de ilerlemesi ve genişlemesi sonucu ortaya çıktığı sonucuna varılabilir. İnşaat sektörünün Türkiye'deki en geniş ve gelişmekte olan sektörlerden biri olduğu göz önüne alındığında, birçok gelişmiş ülkede uzun yıllardır geçerli olan bu sistemin, Türkiye'de gerekli olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, accreditation organizations in the United States of America, ABET, ACCE and NAAB, are scanned from the viewpoints of their accreditation criteria for the educational programs directly concerned with the construction sector and accredited baccalaureate level programs in the context of the study, then these programs are compared with each other. It is inferred that, some subjects which are within the field of civil engineering and architecture disciplines in Turkey, are formed as a separate field of specialization in the United States of America, in such named disciplines that don't exist in the educational institutions of Turkey. Subjects about the structural systems of buildings, that take part in civil engineering programs in Turkey, take part in architectural engineering and architectural engineering technology programs. Subjects about the construction and management of construction processes, that take part in architecture and civil engineering programs in Turkey, take part in construction, construction engineering, construction engineering technology and construction engineering management programs. Subjects about the electrical and mechanical systems of buildings, mat take part in electrical and mechanical engineering programs in Turkey, take part in architectural engineering and architectural engineering technology programs. It can be concluded that, these programs are formed as an outcome of the improvement and expansion of the construction sector, depending on the technological developments. Considering that the construction sector is one of the largest sector and is developing in Turkey, the conclusion is, the system that is valid for long years in many developed countries, is required in Turkey.