Yukarı akışlı yataklı durultucuların işletme verimini etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors effect the operation of the up flow studge blanket clarifiers
  1. Tez No: 104183
  2. Yazar: DİCLE TATAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CUMALİ KINACI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2001
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
YUKARI AKIŞLI ÇAMUR YATAKLI DURULTUCULARIN İŞLETME VERİMİNİ ETKİLEYEN FAKTÖRLERİN ARAŞTIRILMASI ÖZET Bu çalışmada çamur yataklı durultucularda çamur yatağı karakteristiklerimn sistemin işletilmesine ve organik madde giderimine etkisi araştırılmıştır. Değişen şartlarda çamur yatağının stabil kalmasını sağlayacak ve çıkış suyu kalitesini arttıracak şartların belirlenmesi hedeflenmiştir. Tam ölçekli tesis üzerinde ortaya konan deneysel çalışmada İSKİ İkitelli FSMH Tasfiye Tesisi'ndeki çamur yataklı durultucular kullanılmıştır. Tesiste hamsu giriş debisinin gün içinde çok sık değişmesi ve hamsu katı madde oranının düşük olması nedeniyle çamur yatağım stabil tutmakla ilgili problemler yaşanmaktadır. Sunulan literatür araştırmasında ilk olarak çamur yataklı durultucular hakkında bilgi verilmiş, özellikle çamur yataklı durultucularda arıtma verimini etkileyen faktörler üzerinde durulmuş, organik maddenin içme suyu antımındaki önemi ile yüzeysel su ortamlarındaki organik madde kaynaklan belirtilmiş, alum koagülasyon ve polielektrolit flokülasyon mekanizmaları hakkında bilgi verilmiş ve İkitelli FSMH Tasfiye Tesisi tanıtılmıştır. Polielektrolit dozaj inin çamur yatak karakterestiklerine etkisinin belirlenmesi amacıyla yapılan çalışmada 0.04, 0.08,0.12, 0.16 mg/lt dozajlarında polielektrolit dozlanarak değişen yüzey yükü değerlerine karşılık çamur yatak yüksekliği, çamur hacim konsantrasyonu ve çıkış bulanıklık değerleri ölçülmüştür. Elde edilen verilerde çamur yatağı katı madde oranının polielektrolit dozaj ıyla orantılı olarak arttığı tespit edilmiştir.Artan polielektrolit dozajıyla çamur yatağı katı madde oranındaki ve yatak çökme hızındaki artış nedeniyle çamur yatağı yukarı akış hızına karşı stabil kalmakta ve debi artışlarında problem yaşanmamaktadır. Yüksek polielektrolit dozajında çamur yatağının çökme hızındaki artış nedeniyle aynı yüzey yükünde daha düşük çamur yatak yüksekliği ölçülmüştür. Düşük polielektrolit dozajı uygulamasında çamur yatağı dağınık olarak gözlemlenirken, yüksek dozlarda çamur fazı ile duru su fazının birbirinden net olarak ayrıldığı ve çamur yatağından ihmal edilecek kadar az flokun duru faza karıştığı gözlenmiştir. Yapılan çalışmada çamur yataklı durultuculara uygulanacak maximum yüzey yükünün çümur yatağı katı madde miktarına ve polielektrolit dozajna bağlı olduğu belirlenmiştir. 0.04 mg/lt polielektrolit dozajında 3.5 m3/m2.sa yüzey yükü değeri güçlükle uygulanırken, 0.12 mg/lt dozaj değerinde çalışmanın yapıldığı durultucularm maximum yüzey yükü olan 4.0 m3/m2.sa değeri güvenli olarak uygulanmıştır. vıuYüzey yükünün çamur yatağı karateristiklerine etkisinin araştırıldığı çalışmada, 0.12 mg/lt polielektrolit dozajında, 2.0, 2.5, 3.0, 3.5, 4.0 m3/m2.sa yüzey yükü değerleri uygulanarak çamur yatak yüksekliği ve çamur yatağı boyunca üç ayn noktadan (tabandan itibaren 0.5, 1.5, 2.5 m) alınan numunelerde katı madde oranı ölçülmüştür. 3.0 m /m.sa değerinden düşük yüzey yükü değerlerinde çamur yatağının üst seviyesinin çamur toplama konilerinin altında olduğu ve katı madde orammn tabandan yukarı doğru azaldığı tespit edilmiştir. 3.0 m3/m2.sa ve üzerindeki yüzey yükü değerlerinde çamur yatağının yüksekliği çamur konileriyle aynı seviyede ölçülmüş ve yatak derinliği boyunca katı madde orammn homojen olduğu belirlenmiştir. Yapılan çalışma çamur yatak yüksekliğini ideal seviye olan çamur konilerinin üst seviyesinde tutabilmek ve çamur yatağı boyunca katı madde orammn homojen dağılımım sağlayabilmek için yüzey yükünün 3.0 m3/m2.sa ve üzerindeki değerlerde uygulanması gerektiğini ortaya koymuştur. Çamur yatağı içinde organik madde gideriminin araştırıldığı çalışmada iki farklı çalışma ortaya konmuştur. Birinci çalışmada çamur yatağı katı madde orammn düşük olduğu, ikinci çalışmada ise yüksek olduğu şartlarda 20, 30, 40, 50 mg / İt değerlerinde alum dozu uygulanarak hamsu ve durultucu çıkış TOC ölçümü yapılmıştır. Yapılan çalışmada çamur yatağı katı madde orammn organik madde giderimini etkilemediği, organik madde gideriminin alum dozu ile orantılı olarak arttığı belirlenmiştir. IX
Özet (Çeviri)
INVESTIGATION OF THE FACTORS EFFECT THE OPERATION OF THE TJPFLOW SLUDGE BLANKET CLARIFIERS SUMMARY The purpose of this study is to evaluate the effect of the sludge blanket characteristics on operation and organic matter removal and to investigate the conditions to maintain sludge blanket stable in the case of the flowrate increases at the upflow sludge blanket clarifiers. A full scale work was conducted at İkitelli FSMH Water Treatment Plant for experimental studies. The amount of the suspended solids of raw water to be reated at this plant is very low and inlet flowrate changes frequently. Because of the low solids rate of the blanket some difficulties occur to maintain the sludge blanket stable especially after the increase of the flowrate. Application of polyelectrolyte is necessary for the operation of the sludge blanket carifiers at this plant. A literature research is made, the information is given about upflow sludge blanket clarifiers especially factors effect operation, the impact of organic matter on water quality and organic matter resources in surface water are mentioned, alum coagulation and polyelectrolyte flocculation mechanisms are researched and process trains of İkitelli FSMH Water Treatment Plant especially clarifiers are presented. To evaluate the effect on sludge blanket characteristics polyelectrolyte (high molecular weight of anionic polyelectrolyte) doses of 0.04, 0.08, 0.12, 0.16 mg/lt were aplied and height of the blanket, sludge blanket solids rate ( floe volume concentration) and effluent turbidity were measured. Sludge blanket solids rate increased with increaing doses. Due to formation of high solids rate and the increase of the settling velocity of the blanket at higher polyelectrolyte doses, sludge blanket observed to resist against high upflow velocities. Due to increase of the settling velocity of the blanket at increasing polyelectrolyte doses, top level of the sludge blanket became lower at the same flowrates. Sludge blanket was observed very stable at high polyelectrolyte doses with negligible floes escaping from blanket to clarified zone. This study indicates that max flowrate will be applied at the sludge blanket clarifiers is depends on sludge blanket solids rate and polyelectrolyte doses. At the dose of 0.04 mg/lt polyelectrolyte and 3.5 m3/m2.sa over flowrate application, height of the sludge blanket was very high for a safe operation. Although 0.12 mg/lt polyelectrolyte dose and 4.0m3/m2.sa over flowrate vas applied safely. At the study of over flowrate effect on sludge blanket characteristics, the flow rates of 2.0, 2.5, 3.0, 3.5, 4.0 m3/m2.sa were applied. The height of the sludge blanketand the solids rate of the blanket three different levels ( 0.5, 0.5, 2.5 m from bottom) along the sludge blanket vas measured. The overflowrate applications below 3.0 m /m.sa, top level of the blanket was observed below the sludge cones and solids concentration decreased from bottom to top. Although the over flowrate applications at and above the 3.0 m3/m2.sa, the top level of the blanket at the same level with the top level of the sludge cones. This study also showed that for an ideal height of blanket which is the same level with the top level of the sludge cone, and for homogen distribution of solids concentration, over flowrate must be applied above 3.0m3/m2.sa. At the study of organic matter removal in sludge blanket, two different study was employed. At the low and high solids rate of blanket, alum doses were applied at the doses of 20, 30, 40, 50 mg / It. High concentration of solids concentration of blanket was thought higher removal rate of the organic matter due to fiocculation and adsorption mechanisms. Measured data indicated that solids concentration of blanket doesn't effect the organic matter removal.