Yukarı akışlı anaerobik çamur yataklı reaktörde peynir altı suyundan biyogaz üretiminde ön arıtım reaktöründeki dönüşümlerin modellenmesi
Modelling of in pre-treatment reactor transformation at upflow anaerobic sludge blanket (UASB) reactor for biogas production from cheese whey
- Tez No: 472683
- Danışmanlar: DOÇ. DR. SAFFETTİN FERDA MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Peynir altı suyunun yüksek laktoz içeriği, YAÇY reaktörde (Yukarı Akışlı Anaerobik Çamur Yataklı Reaktör) doğrudan işleme sırasında hızlı pH düşüşüne bağlı olarak metan arkealarının aktivitelerini olumsuz etkilemektedir ve peynir altı suyunun pH'ı, ön-arıtım tankında önce denetlenmeli ve YAÇY reaktöre kararlı pH'ta beslenmelidir. Bu çalışmada sıcaklık, pH ve seyreltme oranlarının laktoz dönüşümü üzerine olan etkileri istatistiksel deneysel tasarım yöntemi ile belirlenen deney koşullarında elde edilen verilere bağlı olarak ön-arıtım tankında modellenmiştir. Bu çalışmada laktoz dönüşümleri, Box-Wilson deneysel tasarım yöntemi ile belirlenen koşullarda DNS yöntemi ile laktoz derişimlerinin ölçülmesi ile belirlenmiş ve 20 reaktör üzerinde çalışılmıştır. Elde edilen veriler“Design Expert 7.0.0 Trial”paket programı ile değerlendirilmiştir. Elde edilen verileri“Design Expert 7.0.0 Trial”paket programında kullanarak, ön arıtım tankında aşağıdaki model denklemi elde edilmiştir: Y1 = 44,70 + 14,11*X1 +2,85*X3 + 6,81*X12 + 3,24*X22 (Y1 = % Laktoz Dönüşümü, X1 = Sıcaklık, X2 = pH, X3 = Seyreltme Oranı). Ön arıtma reaktöründe laktoz dönüşümünün sıcaklık, pH ve seyreltme oranı ile değişimini veren bir model eşitliği geliştirilmiş ve YAÇY reaktör için denetimli besleme koşulları belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The high lactose content of cheese whey adversly affects the activities of the methane archaea due to the rapid pH drop during directly treatment in the UASB reactor (Upflow Anaerobic Sludge Blanket) and cheese whey pH must be controlled first in pre-treatment tank and it would be fed to the UASB reactor at stable pH. In this study, the effects of temperature, pH and dilution ratios on lactose conversion were modeled in the pre-treatment tank depending on the data obtained in the experimental conditions determined by the statistical experimental design method. In this study, lactose conversions were determined by measuring lactose concentrations with DNS method at the conditions determined by the Box-Wilson experimental design method, and they were studied in 20 reactors. The obtained data was evaluated by“Design Expert 7.0.0 Trial”package program. Using the obtained data in the“Design Expert 7.0.0 Trial”package program, the following model equation was obtained in the pre-treatment tank: Y1 = 44,70 + 14,11*X1 +2,85*X3 + 6,81*X12 + 3,24*X22 (Y1 = % Lactose Conversion, X1 = Temperature, X2 = pH, X3 = Dilution Ratio). In the pre-treatment reactor, a model equation that gives the changes of the lactose conversion with temperature, pH and dilution ratio was developed and controlled feed conditions for the UASB reactor were determined.