Bir empedans düzlemle sınırlandırılmış yarım uzayda bir yarıktan düzlemsel dalgaların kırınımı
Plane wave diffraction from a slit in a half space bounded by an impedance plane
- Tez No: 104184
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM AKDUMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
BİR EMPEDANS DÜZLEMLE SINIRLANDIRILMIŞ YARIM UZAYDA BİR YARIKTAN DÜZLEMSEL DALGALARIN KIRINIMI ÖZET Bu çalışmada, düzlemsel elektromagnetik dalgaların bir empedans düzlemiyle sınırlandırılmış yarım uzayda bulunan bir empedans düzlemindeki yarıkyan kırınımı incelenmiştir. Problem, dalga kılavuzlarının oluştuğu bölgelerde özmodlar cinsinden ifade edilerek, diğer bölgelerde ise Fourier dönüşümü kullanılarak üçüncü türden Modifiye Wiener-Hopf problemine indirgenmiştir. Çözüm, kesim çizgileri üzerinde yazılmış birtakım integrallerle sonsuz boyutlu cebirsel denklem sistemini sağlayan sonsuz sayıda bilinmeyen katsayı içermektedir. Kesim integralleri asimptotik olarak değerlendirilmiş ve sözkonusu sonsuz boyutlu cebirsel denklem sistemi de sayısal olarak çözülmüştür. Böylelikle, yank genişliği, yangın empedans düzlemine olan uzaklığı, yangı oluşturan yanm düzlemlerin yüzey empedanslan gibi parametrelerin kırınım olayına etkisi sayısal olarak incelenmiştir. vı
Özet (Çeviri)
PLANE WAVE DIFFRACTION FROM A SLIT IN A HALF SPACE BOUNDED BY AN IMPEDANCE PLANE SUMMARY In this study, the diffraction of a plane electromagnetic wave from a slit on an impedance plane which is placed in a half space bounded by an impedance plane is analized. The problem is reduced into a Modified Wiener-Hopf problem of the third kind, by expressing the fields in the regions of waveguides as eigenmodes, and using the Fourier transform method in the other regions. The solution includes infinite number of unknown coefficients which satisfy an algebraic equation system of infinite dimension, and some integrals on branch cuts. The branch cut integrals are solved asymptotically while the algebraic equation system in question is solved numerically. Thus, the effect of the parameters such as slit width, the distance of the slit to the impedance plane and the surface impedances of the half planes which form the slit, to the diffraction phenomenon is studied numerically. VII