Genel paket radyo servisi (GPRS) için HLR desteği
- Tez No: 104193
- Danışmanlar: PROF. DR. GÜNSEL DURUSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 210
Özet
GENEL PAKET RADYO SERVİSİ (GPRS) İÇİN HLR DESTEĞİ ÖZET întemet kullanıcılarının sayısında olduğu kadar hücresel mobil telefonlardaki artış, bu iki yeniliği bir araya getiren hücresel telsiz veri servisleri pazarı için oldukça iyi bir potansiyel vadetmektedir. Birkaç yıl içersinde telsiz veri servisleri için gittikçe artan bir talep olacaktır. Kullanıcılar tarafından özellikle telsiz İnternet erişimi talep edilecektir. Mevcut hücresel veri servisleri, kullanıcıların ve servis sağlayıcıların ihtiyaçlarını karşılamamaktadır. Kullanıcılar açısından veri hızlan çok düşüktür; bağlantı kurulumu uzun zaman almaktadır ve bağlantı karmaşıktır. Üstelik servis, birçok kullanıcı için fazla pahalıdır. Teknik açıdan bakıldığında; mevcut telsiz veri servislerinin sakıncası, bu servislerin devre bağlaşmalı radyo iletimine dayanmasıdır. Hava arabağdaşırnında tüm bir trafik kanalı çağırma periyodu boyunca tek bir kullanıcı için tahsis edilir. Öbekli trafik durumunda (İnternet trafiği gibi) bu, yüksek ölçüde verimsiz olanak kullanımına sebep olur. Öbekli trafik için; paket bağlaşmalı taşıyıcı servislerin, trafik kanallarının daha iyi kullanımını sağlayacağı açıktır. Çünkü bir kanal sadece ihtiyaç olduğunda tahsis edilecek ve paketlerin Uetiminden hemen sonra bırakılacaktır. Bu prensiple birçok kullanıcı bir fiziksel kanalı paylaşabilir (istatistik çoğullama). Bu verimliliği sağlamak için yeni bir hücresel paket veri teknolojisi geliştirilmiştir: Genel Paket Radyo Servisi (GPRS). GPRS; GSM için, İnternet gibi paket veri şebekelerine telsiz erişimi geliştiren ve basitleştiren yeni bir taşıyıcı servistir. GPRS; mobil istasyonlar ile harici paket veri şebekeleri arasında kullanıcı veri paketlerim verimli bir şekilde iletmek için, paket radyo iletimi prensibini uygular. Paketler doğrudan GPRS mobil istasyonlarından paket bağlaşmalı şebekelere yönlendirilebilir. GPRS 'in şu andaki versiyonunda İnternet protokolüne dayanan (İP) şebekeleri ve X.25 şebekeleri desteklenmektedir. GPRS kullanıcıları daha kısa erişim sürelerinden ve daha yüksek veri hızlarından yararlanırlar. Geleneksel GSM'de bağlantının kurulumu saniyeler almaktadır ve veri iletimi için hız, 9.6 kbit/s'la sınırlanmıştır. Pratikte GPRS, oturum süresinin kurulumu için bir saniyenin altında bir süre ve ISDN'e (Birleştirilmiş Servisler Sayısal Şebekesi) benzer şekilde yüksek veri hızlan önermektedir. Bu özelliklere ek olarak; GPRS paket iletimi, devre bağlaşmalı servislere nazaran kullanıcılar için daha uygun bir ücretlendirme sistemi sunmaktadır. Devre bağlaşmalı servislerde ücretlendirme bağlantının süresine dayanır. Bu öbekli trafiğe sahip uygulamalar için uygun değildir. Kullanıcı, paketlerin gitmediği boş periyotlar için de ödeme yapmak zorundadır. Aksine paket bağlaşmalı servislerle ücretlendirme, iletilen verinin miktanna dayandınlabilir. XIVÖzet olarak GPRS; radyo olanaklarının kullanımını geliştirmekte, iletilen verinin hacmine göre ücretlendirme, daha yüksek veri iletim hızlan, daha kısa erişim süresi sunmakta ve paket veri şebekelerine erişimi basitleştirmektedir. Son beş yıl boyunca GPRS, ETSI (Avrupa Haberleşme Standartları Enstitüsü) tararından standartlaştınlmıştır. GPRS birçok GSM şebeke sağlayıcının ilgisini çekmektedir. GSM standardının bir parçası olarak GPRS'in standartlaştırılması ETSI'nin teknik komitelerinden biri olan SMG (Special Mobile Group) tarafından gerçekleştirilmiştir. Bu çalışma, Faz 1 ve Faz 2 olarak isimlendirilen iki fazdan oluşur. GPRS sistemi mevcut GSM altyapısı üstüne kurulmuştur. GPRS kullanımı için; mobil şebeke operatörleri, GSM altyapısını üç yeni GPRS elemanı tanıtarak ve mevcut GSM düğümlerinin birkaçım güncelleyerek geliştirmek durumundadır. GPRS sistemi için yeni tanıtılan GPRS elemanları; iki GPRS hizmet düğümünü (SGSN ve GGSN) ve diğer GPRS şebekelerine ulaşımı sağlayan yeni bir sınır geçiş kapışım (BG) kapsar. Üzerinde yazılım güncellemesi yapılan GSM şebekesi elemanları ise; MSC (Mobil Servisler Bağlaşma Merkezi), VLR (Ziyaretçi Konum Kayıtçısı) gibi mevcut GSM düğümleri, HLR (îkamet Konum Kayıtçısı) veri tabam ve BTS'dir (Baz İstasyonu). Son olarak GPRS sistemi için BSC (Baz İstasyonu Denetleyicisi) üzerinde yazalım ve donanım geliştirmesine gerek vardır. Bu çalışmanın amacı; GPRS kullamcılanyla ilgili tüm bilgilerin tutulduğu bir veri tabam olan HLR' m GPRS sistemi içindeki fonksiyonunu, gerçekleştirilen mesaj simulasyonlan yardımıyla ortaya koymaktır. Çalışmada GPRS sisteminin yapısı detaylı olarak tanıtılmış ve özellikle GPRS için HLR desteği konusu incelenmiştir. SGSN ve GGSN yönlendirme ve veri iletimini gerçekleştirirken; SMS-GMSC de Kısa Mesaj iletimini sağlarken, ihtiyaç duyulan GPRS kullamcılanyla ilgili bilgileri HLR' dan temin eder. Bu sebeple GPRS sistemi için öncelikle HLR'ın, GPRS kullamcılanyla ilgili bilgileri tutmak ve GPRS şebekesi üzerinde SMS 'i (Kısa Mesaj Servisi) desteklemek üzere güncellenmesi gerekir. Bu çalışmada HLR' da tutulan GPRS abonelik verisi aynnülı olarak açıklanmıştır. SGSN ve HLR arasındaki bağlantı Gr arabağdaşımı, GGSN ve HLR arasındaki bağlantı Gc arabağdaşımı ve SMS-GMSC ile HLR arasındaki bağlantı C arabağdaşımı üzerinden sağlanır. Gr ve Gc arabağdaşımlan GPRS sistemi için yeni tanıtılan arabağdaşımlardır. Bu çalışmada; Gr, Gc ve C arabağdaşımlan üzerinde desteklenen MAP (Mobil Uygulama Kısmı) mesajlanmn detaylan verilmiş ve bu mesajların simulasyonlan gerçekleştirilerek bu mesajlarla ilgili olarak HLR'ın davranışı gözlenmiştir. XV
Özet (Çeviri)
HLR SUPPORT FOR GENERAL PACKET RADIO SERVICE (GPRS) SUMMARY The impressive growth of cellular mobile telephony as well as the number of Internet users promises an exciting potential for a market that combines both innovations: cellular wireless data services. Within the few years, there will be an extensive demand for wireless data services. In particular wireless Internet access will be requested by users. Existing cellular data services do not fulfil the needs of users and providers. From the users point of view, data rates are too slow and the connection setup takes too long and is rather complicated. Moreover, the service is too expensive for most users. From the technical point of view, the drawback results from the fact that current wireless data services are based on circuit switched radio transmission. At the air interface, a complete traffic channel is allocated for a single user for the entire call period. In case of bursty traffic (e.g., Internet traffic), this results in a highly inefficient resource utilization. It is obvious that for bursty traffic, packet switched bearer services result in a much better utilization of the traffic channels. This is because a channel will only be allocated when needed and will be released immediatelly after transmission of the packets. With this principle, multiple users can share one physical channel (statistical multiplexing). In order to address these efficiencies, a new cellular packet data technology has been developed: General Packet Radio Service (GPRS). GPRS is a new bearer service for GSM that greatly improves and simplifies wireless access to packet data networks, e.g., to the Internet. It applies a packet radio principle to transfer user data packets in a efficient way between GSM mobile stations and external packet data networks. Packets can be directly routed from the GPRS mobile stations to packet switched networks. Networks based on the Internet Protocol (IP) and X.25 networks are supported in the current version of GPRS. Users of GPRS benefit from shorter access times and higher data rates. In conventional GSM, the connection setup takes several seconds and rates for data transmission are restricted to 9.6 kbit/s. GPRS in practice offers session establishment times below one second and ISDN-like data rates up to several ten kbit/s. In addition, GPRS packet transmission offers a more userfriendly billing than that offered by circuit switched services. In circuit switched services, billing is based on the duration of the connection. This is unsuitable for applications with bursty traffic. The user must pay for the entire airtime, even for idle periods when no packets are sent. In contrast to this, with packet switched services, billing can be based on the amount of transmitted data. XVITo sum up, GPRS improves the utilization of the radio resources, offers volume- based billing, higher transfer rates, shorter access times, and simplifies the access to packet data networks. GPRS has been standardized by ETSI (the European Telecommunication Standards Institute) during the last five years. It finds great interest among many GSM network providers. The standardization of GPRS as part of the GSM standard is carried out in one of the ETSI's technical committees, the Special Mobile Group (SMG). This work is divided into two phases: Phase 1 and Phase 2. GPRS system is built upon the existing GSM-infrastructure. So to enable GPRS, mobile network operators merely need to upgrade their GSM-infrastructure by introducing three new GPRS elements, as well as updating a few of the existing GSM nodes. Most importantly, this upgrade includes the GPRS Service Nodes (GSN), specifically the Serving GSN (SGSN) and the Gateway GSN (GGSN), but the upgrade also includes a new Border Gateway (BG) that provides access to other GPRS networks. Furthermore, the GPRS-system needs software updates on some existing GSM nodes, namely the Mobile Services Switching Centre (MSC), the Visitor Location Register (VLR), the Home Location Register (HLR), as well as minor changes to the Base Transceiver Station (BTS). Finally both hardware and software updates are needed on the Base Station Controller (BSC). The purpose of this study is to clarify the functionality of HLR, which is a database that holds all the information about GPRS users, with the help of simulations. In the study GPRS architecture is described in detailed and especially HLR support for GPRS is examined. When SGSN and GGSN performs the routing and data transfer and SMS-GMSC supplies the short message transfer, all GPRS user-related information needed is obtained from HLR. Because of this reason for GPRS system first of all HLR should be updated in order to store all GPRS user-related information and to supply SMS (Short Message Service) transfer over GPRS network. In this study GPRS subscription information is described in detailed. The connection between SGSN and HLR is supplied with Gr interface, the connection between GGSN and HLR is supplied with Gc interface and the connection between SMS-GMSC and HLR is supplied with C interface. Gr and Gc are the new interfaces which are introduced for GPRS system. In this study the details of MAP (Mobile Application Part) messages supported over Gr, Gc and C interfaces are given and by realising the simulations of these messages the behaviour of the HLR is observed. XVII