GPRS (Genel Paket Radyo Servisi) modem yardımıyla uzaktan tıbbi bilgi ve hizmet sağlama
Providing medical information and service remotely using GPRS (General Packet Radio Service) modem
- Tez No: 283164
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MUSTAFA DAĞTEKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Kablosuz iletişim setleri, iletişim sistemleri ve veri aktarım evriminde etkileyici bir şekilde katkıda bulunmuştur. Bu sistemler uzaktan izleme ve kontrol sistemlerinde de kullanılmıştır. Hem bilimsel hem de pratik çabalarının ve tecrübelerinin birikiminden sonra, bu tür servislerinden en belirgini olan Genel Paket Radyo Servisi (GPRS) ortaya çıkmıştır. Bu servis, üçüncü kuşak sistemleri gibi modern iletişim sistemlerine bir geçit olarak kabul edilir. Bu tez çalışması, GPRS servisinden uzaktan izleme amacıyla yararlanmaya dayanmaktadır. Bu çalışmada tıbbi cihazları uzaktan izleyen bir sistem tasarlanmış ve uygulanmıştır. Aynı zamanda, tasarlanan sisteme desteğin yanı sıra mümkün olduğunca esneklik ve bütünlük de sağlamak amacıyla tasarlanan sistemin mimarisinde Internet de kullanılmıştır.Sistem, her biri ayrı görev yerine getiren üç ana üniteden oluşmaktadır. Birinci ünite N12 modülü içeren T-Box N12R cihazından ibarettir. N12 modülü dış sinyallerini işlemek için dijital ve analog pinlerin yanı sıra seri bağlantı noktaları da içeren bir GSM/GPRS modemi içermektedir. Bizim sistemimizin uygulanmasında N12 birimin simülasyon programıyla temsil edilmiştir. Sistemin ikinci ünitesine gelince, bu ünite verileri alan, işleyen ve depolayan programları içeren ve sistemin veritabanını temsil eden bir web sunucusundan oluşmaktadır. Sistemin üçüncü ünitesi ise hem GPRS servisini hem J2ME programlama dilini destekleyen bir mobil telefonundan oluşmaktadır. Bu ünite, tıbbi cihazından gönderilen veriler için son terminali temsil etmekte ve sistemin alıcı ve izleme ünitesi sayılmaktadır.Sistem, EKG sinyali de dâhil olmak üzere hastanın hayati bulguları (biyo-signals) okur ve T-Box N12R'yi kullanarak, GPRS şebekesi üzerinden bu sinyalleri sunucuya gönderir. Sunucu bu verileri alır ve saklar. Böylece izleyen kişi veya doktor bu verileri okuyabilir ve bu amaçla tasarlanan ve mobil telefonuna yüklenen bir uygulamayı kullanarak bu verileri cep telefonu ekranında görüntüleyebilir. Aynı zamanda, sunucuda saklanan verileri görüntülemek için web tarayıcı programları da kullanılabilir. Sistemi gerçekleştirmek için çeşitli programlama dilleri kullanılmıştır. Böylece, Perl ve standart Java dili sunucu uygulamaları yazmak için ve J2ME dili hem T-Box N12R cihazının hem mobil telefonun yazılımlarını yazmak için kullanılmıştır.İzleme programının sonuçlarını test etmek ve karşılaştırmak amacıyla tasarlanan sistem, değişik performans sergileyen çeşitli mobil telefon cihazları kullanarak test edilmiştir. Test, sunucudan veri okumak için gereken zamanı ve verilerin okuma hızını içermektedir. Böylece, sunucudan veri okumak için elde edilen gecikme zamanın oranı 1.1 saniyedir. T-Box N12R cihazının simülasyon programından verileri sunucuya göndermesi için maksimum 0.25 saniye gerekmektedir.
Özet (Çeviri)
Wireless communication sets have contributed effectively in the evolution of communication systems and data transfer. These systems were used in remote monitoring and controlling. After accumulation of both scientific and practical efforts and experiences, one the most distinctive service General Packets Radio Service has appeared which is considered the gateway to the modern communication systems, one of which is the third generation system.This thesis is based on utilizing GPRS service for remote monitoring purposes. In this work, a system that monitors medical devices is designed and applied. The Internet is also used in the architecture of the designed system in order to provide support as well as a kind of flexibility and integrity to the designed system as possible.The system is composed of three major parts where each part accomplishes a specific task. The first part consist of the T-Box N12R device which contains N12 module. This module consist of a GSM/GPRS modem contains digital and analog pins to handle external signals as well as serial ports. In the application of our system N12 unit is represented with its simulation program. As for the second part of the system, it consist of a web server containing the programs that receive, process and store the data and it represents the database of the system. The third part of the system consist of a mobile phone supports both GPRS service and J2ME programming language. This part represents the last terminal for the data sent from the monitoring device and it is considered the receiving and monitoring part of the system.The system works on reading the bio-signals of the patient, including ECG signal, and sending these signals to the server over the GPRS network by using T-BoxN12. The server receives the data and stores them. Thus, the monitoring person or the doctor can read these data and display them on the mobile phone screen, by using an application designed to a carry out these tasks installed on the mobile phone. Web browser programs can also be used to display the data stored on the server. Several programming languages are used to implement the system. Thus, Perl and standard Java language is used to write the server side applications and J2ME language is used to write the programs for both the mobile phone and T-Box N12R device.The designed system is tested using different mobile phones with variant performance to test and compare the results of the monitoring program. The test includes the time required to read the data from the server and the data rate. So, to read the data from the server the average period obtained is 1.1 seconds. A period of 0.25 seconds is required to send the data from T-Box N12R device?s simulation program to the server.