A UPF module for 5G networks with quality of service support: Software implementation and realistic evaluation
5G ağları için servis kalitesi destekleyen UPF modülü: yazılım gerçekleştirimi ve gerçekçi değerlendirme
- Tez No: 832274
- Danışmanlar: PROF. DR. ECE GURAN SCHMIDT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2023
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Bilgisayar Donanımı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
5G Ağı, 4G Ağına kıyasla daha yüksek güvenilirlik, daha düşük gecikme süresi ve daha yüksek bant genişliği oranı sağlar. Yazılım Tanımlı Ağ (SDN) Paradigmasına benzer şekilde, 5G ağları akış tabanlı hizmetlerle birlikte kontrol ve veri düzleminin ayrılmasını teşvik etmektedir. 5G Ağı, radyo erişim ağı ve esasen erişim ağının radyo teknolojisine sahip olmayan ikinci kısmı olan çekirdek ağdan oluşmaktadır. 5G ağının modülleri fonksiyon olarak adlandırılmaktadır. Bu tez, 5G Ağ Çekirdeğinin temel bileşeni olan Kullanıcı Düzlemi İşlevine (UPF) odaklanmaktadır. UPF paket iletimi, Genel Paket Radyo Hizmeti (GPRS) Tünel Protokolü (GTP) işlevleri ve port çevirisi sağlar. UPF, gelen her paketi, akışını tanımlamak için bir Paket Algılama Kuralı (PDR) ile eşleştiren ve ardından ilgili akış başına eylemleri yürüten bir veri düzlemi bileşenidir. Bu tez, Hizmet Kalitesi (QoS) uygulamasına yönelik bir dizi UPF işlevini hayata geçirmektedir. Bu amaçla, Hizmet Kalitesi Akış Tanımlayıcısı (QFI) işleme, paketin iletilmesi veya düşürülmesi ve akış başına Maksimum Bit Hızı (MBR) uygulaması gerçekleştirilmektedir. Uygulama Veri Düzlemi Geliştirme Kiti (DPDK) kütüphanesi kullanılarak yazılımda gerçekleştirilmiştir. Gerçekçi bir kurulumda bir paket üreteci kullanarak performansı değerlendiriyoruz. Sonuçlarımız, uygulamanın yüksek bit hızlarında çok sayıda akışı destekleyebileceğini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
5G Network provides higher reliability, lower latency, and increased bandwidth rate compared to 4G Network. Similar to the Software Defined Networking (SDN) Paradigm, 5G networks promote the separation of the control and data plane together with flow-based services. 5G Network consists of the radio access network and the core network which is essentially the second part of the access network that is not with radio technology. The modules of the 5G network are called functions. This thesis focuses on the User Plane Function (UPF) which is the essential component of the 5G Network Core. UPF provides packet forwarding, General Packet Radio Service (GPRS) Tunnelling Protocol (GTP) functions, and port translation. UPF is a data plane component that matches each incoming packet against a Packet Detection Rule (PDR) to define its flow and then executes the corresponding per-flow actions. This thesis implements a selection of UPF functions towards Quality of Service (QoS) enforcement. To this end, we implement the Quality of Service Flow Identifier (QFI) processing, the forwarding or dropping of the packet (gating) and the enforcement of Maximum Bit Rate (MBR) per flow. The implementation is in software using DPDK (Data Plane Development Kit) library. We evaluate the performance using a realistic set-up and a packet generator. Our results show that the implementation can support a large number of flows at high bit rates.