Damla sulaması sistemlerinde g faktörü kullanılarak basınç değişimlerinin hesaplanması
Calculating of the variations of pressure by using g factor in drip irrigation systems
- Tez No: 104198
- Danışmanlar: PROF. DR. SEDAT KABDAŞLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2001
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 368
Özet
DAMLA SULAMASI SİSTEMLERİNDE G FAKTÖRÜ KULLANILARAK BASINÇ DEĞİŞİMLERİNİN HESAPLANMASI ÖZET 21. yüzyıla girerken, su, dünyanın değeri sürekli artan, kıt doğal kaynaklarından biridir. Bu yüzden su daha etkin kullanılmalıdır. Özellikle tarımda, verimliliği artırmak amacıyla sulama konusu üzerine birçok araştırma yapılmaktadır. Bu araştırmaların sonuçları ise sulama uygulamalarını daha bilinçli yapmak amacıyla Çeşitli sulama uygulamaları olmasına rağmen, özellikle damla sulama teknolojisi, uniform su dağıtımım ve bitki köküne gerektiği kadar kimyasal madde ve besin maddesi verilmesini sağlayarak, su kaynaklarını ve çevreyi korumak gibi acil ihtiyaçlara cevap vermektedir. Bu ise, ürün kalitesini ve miktarım artırırken, daha az su, enerji, kimyasal madde ve gübre kullanılacağı anlamına gelmektedir. Bu tezin kapsamında, üç tip damlatıcının deney sonuçları kullanılmıştır. Deneyler için borular 125 m'ye kadar çeşitli uzunluklarda yerleştirilmiştir. Su temini, sabit sıcaklıkta su verebilen özel bir depodan yapılmış ve damlatıcılara zarar verebilecek küçük parçacıkları engellemek için 400 mesh filtre kullanılmıştır. İşletme basıncı, 5-80 lt/dk debi kapasiteli bir pompayla sağlanmıştır. Deney sırasında sabit işletme basıncı sağlamak amacıyla ±%1 hassasiyetli bir basınç düzenleyici kullanılmıştır. Boru boyunca farklı yerlere kurulmuş manometreler kullanarak basınçlar ölçülmüştür. Damlatıcı debileri her damlatıcının altına yerleştirilmiş özel kovalarla ölçülmüştür. Her testten sonra her bir kapta biriken su hacmi, ±%1 hassasiyetli elektronik tartıyla ölçülerek bulunmuştur. İşletme basınçları, her boru tipi için çıkış ve iniş kademelerinde 0,5-1,0-1,5-2,0 şeklindedir. Deney verilerinin değerlendirilmesiyle şu sonuçlara ulaşılmıştır: a) Damla sulamasında kullanılan borularda damlatıcı debilerinin boru boyunca değişimi deneysel olarak elde edilmiş olup, değişimin kaynak yayınlarda verildiği şekilde boru boyunun ilk üçte bir bölümünde büyük olduğu gösterilmiştir. b) Damlatıcı debilerinin boru boyunca değişimi, damlatıcı tipine de bağlı olmakla birlikte düşük işletme basınçlarında daha az; artan işletme basınçlarında ise daha büyüktür. Dolayısı ile düşük işletme basınçları kullanmak üniformiteyi sağlamak için gerekli olmaktadır. c) Basınç değişiminin hesaplanmasında kullanılan Christiansen azaltma faktörü, F, basıncın boru boyunca değişimini hiçbir şekilde karakterize etmemektedir. Kullanılan üç tip damlatıcıda da özellikle lateralin ikinci ve üçüncü çeyreklerinde %100'ün üzerinde sapmalar ortaya çıkmaktadır. XXVd) Anwar (1999) tarafından ortaya konulan G faktörü ile hesapların yapılmasının mümkün olduğu gösterilmiştir. Yapılan deneysel çalışmada her üç tip damlatıcı için G faktörü ile basınçların boru boyunca değişiminin hesaplanan değerleri, gidiş olarak ölçümlerle uyum sağlamıştır. Aradaki farkın yersel kayıplardan kaynaklandığını söylemek mümkündür. Yine G faktörü ile hesaplarda damlatıcüann gruplar haline getirilerek hesapların azaltılmasının mümkün olduğu ve bunun sonuçlarda bir değişiklik yaratmadığı da gösterilmiştir. e) G faktörünün kullanılmasında boru boyundan ve damlatıcı tipinden bağımsız bir yöntem ortaya konulmuştur. Bu yöntemin ana parametresi olan G/Gmax boyutsuz G faktörünün Lj/L boyutsuz boru boyu ile değişiminin damlatıcı tipinden bağımsız olduğu ve aşağıdaki ifâde yardımıyla hesaplanabileceği gösterilmiştir: ^=-31,07(y6+n3(kj_164,5(kj+122.48(yJ-49,45(y! +10,544 fe) -'. 016 (1) f) önerilen hesap yönteminin geçerliliğini göstermek amacıyla yapılan uygulama çalışmasında hesaplanan ve ölçülen basınç değerlerinin neredeyse üst üste düştüğü görülmüştür. XXVI
Özet (Çeviri)
CALCULATING OF THE VARIATIONS OF PRESSURE BY USING G-FACTOR IN DRIP IRRIGATION SYSTEMS SUMMARY As we start the 21st century, water is becoming one of the world's natural sources which has ever increasing prize and scarcity. Therefore, water must be used more effectively. Especially in agriculture, in order to increase productivity, many researches have been made on the subject of irrigation. The results of these researches have been used for making the applications of irrigation more consciously. Despite of the various applications of irrigation, especially drip irrigation technology answers the urgent needs to conserve water and preserve the environment by enabling a farmer to uniformly deliver water and nutrients to a plant's root zone in the precise amounts required to meet the plant's needs. This means that less water, energy, chemicals and fertilizers will potentially be used while at the same time increasing yields and producing higher quality crops. In the content of this thesis, The experimental results obtained by using three types of emitter have been analyzed. The pipes for tests were lied with various lengths up to 125 m. Water supply was made from a special tank that can give the water with constant temperature and a filter system of 400 mesh was used to purify the water from fine particles, which can collapse the emitters. The operation pressure was provided by a pump with the capacity in the range of 5/80 lt/min and a pressure regulator with ±1% precision was used in order to have constant operation pressure during the each test. Pressure heads were measured by using test manometers installed on different location along the pipe. Emitter discharges were measured by using the special cap located under each emitter. After each test water volume accumulated in each cap were obtained by weighting with electronic bascule in precision of ±1%. The operation pressures were 0.5, 1.0, 1.5 and 2.0 bar and they applied increasing and decreasing steps for each type of pipes. The results are obtained from the data of experiment: a ) In drip irrigation laterals, the variation of emitter discharges along the pipe were obtained experimentally and it is shown high variation in the first 1/3 of pipe length as given in the literature of drip irrigation. b ) The variation of emitter discharges along the pipe, which also depends on the type of emitter, under low operation pressures is less than that under increasing operation pressures. Therefore, low operation pressure is necessary to enable the discharges to be uniform as much as possible. xxvuc ) Christiansen's factor F which is used for calculating the variation of pressure never characterizes the variation of pressure along the pipe. There were deviations higher than 100% especially in the second and third quarters of laterals for each type of emitter in tests. d ) It is shown that it is possible to calculate the variation of pressure along the pipe by means of factor G proposed by Anwar (1999). For three type of emitters in tests, the values of the variation of pressure calculated by using factor G is compatible with tha values obtained from tests. It is possible to say that the reason of the difference between the values obtained from calculations and the values obtained from tests is local losses. In calculating by factor G, it was shown that it is possible to lower the calculations by rearranging emitters in groups and it didn't change the results. e ) In the use of factor G, a method is proposed that is independent from lateral length and the type of emitter. In this method, it is shown that the variation of main parameter G/Gmax (nondimensional factor G) with Lj/L (nondimensional lateral length) is independent from the type of emitter and can be calculated by the following equation: G. ^- = -31,07 VW +113[^-j -164,5[^-] +122.48 a..v vw +10,544 a N\ V w -0,016 (1) f ) In order to prove the validity of the proposed calculation method, it is shown by an application that the values obtained from calculations were almost the same as the values obtained from tests. xxvm