Farklı bitki desenlerin basınçlı sulama sistemlerinin maliyetine etkisi (Yaylak projesi 1500 nolu yedeği örneği)
Effects of different crop patterns on costs of pressured irrigation systems (Case study: Secondary numbered 1500 of Yaylak project)
  1. Tez No: 170084
  2. Yazar: VOLKAN CEMALETTİN DARENDE
  3. Danışmanlar: PROF.DR. TURHAN AKÜZÜM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2005
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarımsal Yapılar ve Sulama Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Yüksek Lisans Tezi FARKLI BİTKİ DESENLERİNİN TOPLU BASINÇLI SULAMA SİSTEMLERİNİN MALİYETİNE ETKİSİ (YAYLAK PROJESİ 1500 NOLU YEDEĞİ ÖRNEĞİ) Volkan Cemalettin DARENDE Ankara Üniversitesi Fen Bilimleri Enstitüsü Tarımsal Yapılar ve Sulama Anabilim Dalı Danışman: Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM Bu çalışmada. Yaylak Ovası Sulaması 1500 nolu yedeğinde farklı oranlarda tarla ve bahçe bitkisi içeren üç bitki deseni göz önüne alınarak, bitki desenlerine uygun basınçlı sulama sistemleri planlanmış ve sistem unsurları boyutlandırılmıştır. Boyutlandırılması yapılan sulama sistemlerinin metraj cetvelleri hazırlanarak, 2004 yılı fiyatlarına göre proje keşif özeti, yatırım masrafı, bakım onarım masrafları ve yıllık toplam masraflar saptanmıştır. Elde edilen değerler karşılaştırılarak pilot alan için uygun bitki deseni belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışmalar sonucunda bitki deseni içinde bahçe bitkisi oranı arttıkça basınçlı sulama sistemlerinin sulama işçiliği masrafları dışındaki tüm maliyet unsurlarında artış görülmüştür. Ancak sadece su dağıtım ağı için maliyet unsurları hesaplanarak karşılaştırıldığında durum tersi olmakta, bitki deseni içindeki bahçe bitkisi oranı arttıkça maliyet unsurları azalmaktadır. Sonuçta %80 tarla bitkisi, %20 bahçe bitkisi içeren bitki deseninin pilot alanda uygulanması önerilmiştir. 2005, 93 sayfa ANAHTAR KELİMELER: Bitki deseni, yağmurlama sulama sistemi, damla sulama sistemi, doğrusal programlama, IRSIS, Yaylak projesi.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Master Thesis EFFECTS OF DIFFERENT CROP PATTERNS ON COSTS OF PRESSURED IRRIGATION SYSTEMS (CASE STUDY: SECONDARY NUMBERED 1500 OF YAYLAK PROJECT) Volkan Cemalettin DARENDE Ankara University Graduate School of Natural and Applied Sciences Department of Farm Structures and Irrigation Supervisor: Prof. Dr. Turhan AKÜZÜM In this study, pressurized irrigation systems were designed and system parts were dimensioned for three different cropping pattern including field crops and vegetables at different rates in 1500 numbered secondary canal of Yaylak Plain irrigation. Cost analysis were carried out by using the unit prices of the year 2004 and project estimated cost, investment costs, maintenance and repair costs, and annual total costs were determined. Results were compared and the suitable cropping pattern for pilot area were tried to be determined. It was determined that all the cost component except irrigation labor cost of pressurized irrigation systems were increasing with increasing rates of vegetables in cropping pattern. When the analysis were carried out only taking the cost components in water distribution network into consideration, the reverse was true for the conditions. Cost components of water distribution network were decreasing with increasing rates of vegetables in cropping pattern. As a result, application of the cropping pattern including 80% field crops and 20% vegetables was recommended for the pilot area. 2005. 93 pages KEY WORDS: Cropping pattern, sprinkler irrigation system, drip irrigation system. linear programming, IRSIS, Yaylak project.